TÜRKİYE’NİN TERÖRİZMLE KARARLI MÜCADELESİ

Kararlı bir şekilde terör örgütü PKK ile mücadelesini sürdüren ve bu yolda emin adımlarla yürüyen Türkiye, gerek yurt içinde gerekse yurt dışında yaptığı atılımlarla, Türk ve dünya basınının dikkatini çekmeye devam ediyor.

44. Münih Güvenlik Politikası Konferansı’na katılan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, terör örgütü olarak ilan edilmesine rağmen bölücü örgüt PKK'nın Avrupa'da ciddi destekler gördüğünü belirterek, ''İnterpol tarafından kırmızı bültenle aranan teröristler ne yazık ki Türkiye'ye iade edilmemekte ve bu
teröristler Avrupa'da serbest bırakılmaktadır. PKK, terör örgütü olarak ilan edildiği halde, bu teröristlerin serbest bırakılmasını anlamakta zorluk çekiyoruz'' dedi.

Konferansta yaptığı konuşmada, Türkiye ve dünyada meydana gelen gelişmeleri değerlendiren Erdoğan, “Günümüzde yerel sorunların inanılmayacak kadar kısa bir süre içinde uluslararası tehditler haline gelebildiğini, bölücü örgüte yönelik operasyonların terör bitene kadar devam edeceğini, siyasi, askeri, ekonomik alanlarda farklı güç merkezleri ortaya çıktığını, ünlü Alman Filozof Hegel'in tabiriyle, zamanın ruhu hızlı bir değişim geçirdiğini, değişimin hızının arttığını, ölçeğinin genişlediğini, artık birçok olayın dünya ölçeğinde yansıma bulabildiğini, sınırların anlamını yitirdiğini'' söyledi.

Özellikle 11 Eylül terör saldırıları sonrasında yoğunluk kazanan medeniyetler çatışması senaryolarının, uluslararası gündemi artan oranda işgal ettiğini belirten Başbakan Erdoğan, iklim değişikliği, çevre kirliliği, yoksulluk ve yolsuzluk gibi sorunların güvenliği de ilgilendirecek şekilde dünya gündeminde önemli yer tuttuğunu kaydetti.

Türkiye'nin 3 kıta, 3 deniz ve farklı kültürler arasında yer alan stratejik konumu nedeniyle bu gelişmelerden yakından etkilenen bir ülke olduğunu aktaran Erdoğan, “Türkiye'yi çevreleyen bölgelerde hem siyasi sorunların çözümü, hem de ekonomik iş birliğinin geliştirilmesi yönünde ciddi çabalar harcandığını, 'Türkiye’nin enerji, ulaştırma, bölgesel iş birliği gibi unsurların yanı sıra bölgesel istikrar konusunda da kilit ülke, merkez ülke konumunda olduğunu, Türkiye’nin, yeryüzünün çalkantılı coğrafyalarından birinin merkezinde bir istikrar adası olarak kalmayı başardığını, çevresine güven ve istikrar yaydığını” vurguladı.

Türkiye'nin, Avrupa Birliği'ne katılım sürecinin sadece Avrupa ve Türkiye
tarafından değil, çok daha geniş bir coğrafyada ilgiyle izlendiği, Türkiye'nin önüne çıkarılan her engel, her zorluk sadece Türkiye sınırları içinde değil, başta Müslüman ülkeler, Türk Cumhuriyetleri olmak üzere geniş bir coğrafyada yankı bulduğunu anlatan Erdoğan, bu toplantının en önemli amacının dünya barışı olduğunu, huzur ve refah hedefleniyorsa, Türkiye'nin yer aldığı bu coğrafyada istikrarı, gelişmeyi, iş birliğini desteklemek zorunda olduğumuzu, medeniyetler arasında diyalogun kurulması ve geliştirilmesinin, Türkiye'nin Avrupa Birliği’ne katılım sürecinin desteklenmesi ile mümkün olacağını belirtti.

Medeniyetler İttifakı Projesi'nin önemini vurgulayan Başbakan Erdoğan, 2009 yılında Türkiye'de yapılacak ikinci foruma kadar bu sürecin daha da ileri götürülmesi gerektiğini söyledi. Dünyanın en önemli sorunlarından birinin de terörün küreselleşerek ekonomik, siyasi ve toplumsal düzenimizi bozabilecek bir tehdide dönüşmesi olduğunu açıklayan Erdoğan, ''Türkiye, teröre on binlerce insanını kurban vermiş bir ülkedir. PKK terör örgütünün Irak'ın kuzeyindeki mevcudiyeti, hala Türkiye açısından ciddi bir güvenlik sorunu durumundadır. PKK'nın Kuzey Irak'taki varlığı, Türkiye'deki masum insanların can ve mal güvenliğine açık bir tehdit teşkil etmektedir. Son olarak Diyarbakır'da gerçekleştirilmiş olan saldırıda eğitim kurumlarından çıkmış olan masum çocuklar katledilmiştir. Türkiye, uluslar arası hukuktan aldığı güç ve yetkiyle bu tehdidi ortadan kaldırmak amacıyla harekete geçmiştir. Irak'ın kuzeyine düzenlediğimiz operasyonların hedefi kesinlikle ve kesinlikle Irak halkı, sivil halk değildir. Altını çizerek bir kez daha hatırlatmak istiyorum. Türkiye'nin Irak'a ait toprakların tek bir karışında dahi gözü yoktur. Esasen, Irak'ın toprak bütünlüğünün, ulusal birliğinin korunmasına en güçlü desteği veren ülke de Türkiye'dir. PKK ile mücadelemiz, çok açık net... Zaman zaman bize soruyorlar Ne zaman bitecek bu operasyonlar? diye, terörle mücadeleyi kazanana kadar, sona erdirinceye kadar sürecek. Çünkü hiçbir ülke terörde sonucu almadan mücadeleyi noktalamamıştır. Bizim de noktalamamız mümkün değildir. Son noktaya kadar bu mücadeleyi sürdüreceğiz. Çünkü insanımızın güvenliği, can güvenliği bizim için en önemli hedeftir. Sorumluluk makamında olan herkesin de yapması gereken de herhalde budur.'' şeklinde konuştu.

Terör örgütünün, bölgesel barış ve düzeni tehdit eden, bölgeyi istikrarsızlaştıran bir unsur olduğunu kaydeden Erdoğan, ''Irak'ın Kuzeyindeki terör yuvalarına düzenlenen operasyonlar konusunda Avrupa'daki dost ve müttefik ülkelerden gördüğümüz destek bize güç vermiştir. Şimdi yapılması gereken, terör örgütünün paravan kuruluşlarının kapatılması,mali kaynaklarının kesilmesi, propaganda imkanlarının ortadan kaldırılması, teröristlerin iade edilmesi gibi konularda daha süratli ve etkin işbirliğine gidilmesidir'' dedi.

Bu adımları atamayan ülkelerin terörle mücadeleye bilerek veya bilmeyerek büyük zarar verdiğini ve dayanışma ruhunu zedelediklerini aktaran Başbakan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: ''Burada bir konuyu özellikle vurgulamak istiyorum. O da şudur: Avrupa Birliği, PKK terör örgütünü, terör örgütü olarak ilan etmiştir. Terör örgütü olarak ilan edilmesine rağmen hala farklı isimler altında Avrupa'nın birçok ülkesinde PKK terör örgütü ciddi destekler görmektedir. Örneğin, Türkiye'de bir Kızılay'ımız vardır, onlar da kendilerine böyle bir kuruluş tesis ederek Avrupa'da ciddi parasal kaynaklar elde etmektedirler. Sadece bir ülkeden elde ettiği bu tür topladığı para 5 milyon Avrodur. Ve bununla bizim ülkemizde yapılan terör eylemlerine destek sağlamaktadır. Aynı şekilde, bakıyoruz ki İnterpol tarafından kırmızı bültenle aranan teröristler ne yazık ki Türkiye'ye iade edilmemekte ve bu teröristler Avrupa'da serbest bırakılmaktadır. Terör örgütü olarak ilan edildiği halde bu teröristlerin serbest bırakılmasını anlamakta zorluk çekiyoruz. Ve bunlar bize iade edilmiyor. Burada hep birlikte bir hassasiyetimizin olması lazım. Çünkü terör, ulusal bir sorun değildir. Uluslararası bir sorundur. Bu uluslararası soruna karşı eğer hep birlikte dayanışma içerisinde olmazsak unutmayalım ki terör örgütleri zamanı geldiğinde kendilerini besleyen, kendilerini koruyan, kollayan tarafları da bir bumerang gibi hedef olarak görecek, buralara zarar vermeye başlayacaktır.''

Terörle mücadelede isteksiz davranan ve terör örgütlerine karşı açık tavır alamayan ülkelerin zaman içinde terörün olumsuz sonuçlarına hissedar olacaklarına da değinen Erdoğan, bölücü örgüt PKK'nın en önemli finans desteğinin uyuşturucu ve insan kaçakçılığı olduğunu ifade etti.

Avrupa ülkelerine bölücü örgüt eliyle teslim edilen uyuşturucunun Avrupalı gençleri hedef aldığına ve bu ülkelere zarar verdiğine işaret eden Erdoğan, bölücü örgüte ve onun Avrupa'daki örgütlenmelerine karşı duyarsız kalan bazı ülkelerin bilerek ya da bilmeyerek aslında kendi toplumlarına, kendi gençlerine ciddi zarar verdiklerini görmeleri gerektiğini vurguladı.

Terörizmle mücadele kapsamında alınan kararların somut ve ciddi bir şekilde hayata geçirilmeye çalışılması ve başarıya ulaşılması, barış ve istikrar beklentisindeki tüm toplumların ortak dileğidir.
Helin Demir
helindem@mynet.com