Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2

Ruh cagırma

Bilim ve Astronomi Kategorisinde ve Parapsikoloji Forum'u Forumunda Bulunan Ruh cagırma Konusunu Görüntülemektesiniz,Konu İçerigi Kısaca ->> Merhaba Ruh sozcugu Dinin ortaya attigi bir kavram olduguna gore, olaya dinin Ktabi uzerinden bir aciklama getirmeye calisalim. Turkcenin gunluk ...

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Nerden
  ISTANBULLU -YURTDISINA OTURUYORUM
  Mesaj
  14.030
  Rep Gücü
  88647

  Ruh cagırma

  Merhaba

  Ruh sozcugu Dinin ortaya attigi bir kavram olduguna gore, olaya dinin Ktabi uzerinden bir aciklama getirmeye calisalim.

  Turkcenin gunluk konusma dilinde kendisine yer bulan RUH kelimesi:
  Dinde/Kur'an'da kullanilan NEFS kavraminin karsiligidir.
  Konuyla ilgisi olacak ayetler kapsaminda Nefs'in/ Canin (Dilde Ruh'un) beden seyehati hakkinda verilen bilgiler sunlardir.

  Allah cc olumde aldigi cani ALIKOYAR. Yani CAN (dilde ruh) Allah cc nun engellemesi yuzunden donemez.
  39.42.Allah, canları, ölümleri sırasında alır, ölmeyenleri de uykuları sırasında. Sonra, haklarında ölüm hükmü verdiklerini alıkoyar; ötekileri, belirlenen bir süreye kadar salıverir. Bunda, iyice düşünen bir toplum için elbette ibretler vardır.

  Alikoyulan canlar geri donmek isterler
  23.99.Sonunda onlardan birine ölüm geldiğinde şöyle der: "Rabbim, beni geri döndürün;

  Ama Kiyamete kadar donmemeleri icin BERZAH (=engel) vardir.
  23.100.Döndürün ki, o arkada bıraktığım yerde iyi bir iş yapayım." Hayır, bir kelime ki bu, o söyler onu. Ötelerinde, dirilecekleri güne kadar bir berzah vardır.

  Olenlerin canlarinin diriler tarafindan cagrilmasi bosunadir.
  35.14.Onlara çağırsanız, çağrınızı duymazlar. Duysalar da size cevap veremezler. Kıyamet günü de sizin onları ortak koştuğunuzu inkâr ederler. Hiç kimse sana, Habîr olan Allah'ın verdiği gibi haber veremez.

  Peki cennetlik olanlarin durumu ayni midir?
  Eger ornek Allah cc nun mucizesi olan bir kul ise
  Eger en ustun dort Kitaptan birinin indigi kul ise
  Eger Allah cc nun resulu ve Mesih ise
  Eger meryemoglu mesih Isa as olumunden bir saniye sonrasi hakkinda dunyadan bir haber alamiyorsa/gonderemiyorsa....evliyalarin??? durumunu dusununuz.
  5.116.Allah şunu da söyledi: "Ey Meryem oğlu İsa! Allah'ın yanında beni ve annemi de iki tanrı olarak kabul edin diye insanlara sen mi söyledin?" İsa dedi: "Hâşâ! Tespih ederim seni. Hakkım olmayan bir şeyi söylemek benim haddime değildir. Eğer onu söylemişsem sen onu elbette bilirsin. Sen benim içimde olanı bilirsin ama ben senin zatında olanı bilmem. Çünkü sen, evet sen, gaybları çok iyi bilensin!"
  5.117."Onlara, senin bana emrettiğin şu sözden başka bir şey söylemedim: 'Benim Rabbim ve sizin de Rabbiniz olan Allah'a kulluk edin.' İçlerinde olduğum sürece üzerlerine tanıktım. Sen beni vefat ettirince üzerlerine yalnız Sen gözetleyici oldun. Ve sen zaten her şey üzerinde bir Şehîdsin, bir tanıksın."
  ...İçlerinde olduğum sürece üzerlerine tanıktım....
  ...beni vefat ettirince...
  .... yalnız Sen gözetleyici oldun....

  Ruh kavramini birde Kur'an'a soralim. Bakalim Allah cc bu konuda nasil bir bilgi buyurmus.
  b) RUH
  Allah cc elcisine indirdigi VAHY’e/Kur'an'a,” RUH” adini vermistir.
  42/52//İşte böylece sana da emrimizden bir ruh vahyettik. Sen, kitap nedir, iman nedir bilmezdin. Fakat Biz onu, kullarımızdan dilediğimizi kendisiyle kılavuzladığımız bir nur yaptık. Hiç kuşkusuz, sen, dosdoğru bir yola kılavuzluk etmektesin.

  Kur’an;Allah katinda butun herseyin kayitli oldugu, kainat taslagi olan, korunmus bir levhada muhafaza edilen Islamin beseri sozunde LEVH-I MAHFUZ adi verilen ana varlik Kitabindan indirilmistir.
  36/12//Biz, yalnız biz, ölüleri diriltiriz ve onların önden gönderdiklerini de eserlerini de yazarız! Zaten biz her şeyi apaçık bir kütükte ayrıntılı olarak kaydetmişizdir.
  6/59//Gaybın anahtarları O'nun yanındadır; onları O'ndan başkası bilmez. O, karada ve denizde olanı da bilir. O'nun bilgisi dışında bir yaprak bile düşmez. Toprağın karanlıklarındaki bir dâne, yaş ve kuru her şey apaçık bir Kitap'ın içindedir.
  85/21//İş onların iddialarının aksinedir! O, çok yüce bir Kur'an'dır.
  85/22//Korunmuş bir levhada/Levh-i Mahfûz'da dır.

  Inen Vahiy/Kur'an bu buyuk Kitabin cok kucuk bir bolumudur.
  17.85.Ve sana ruh hakkında soru soruyorlar. De ki: "Ruh, Rabbimin bileceği bir şeydir. Size pek az ilim verilmiştir."

  Sonucta: Bedenden alinan can=nefs/ (dilde ruh?) bilincimizdir. Tum genlerimizle sifrelenen bu bilinc, yeniden diriliste kopyasi yapilacak olan bedene kodlanacaktir

  Ilahi katta BERZAH ta tutulan bu bilinc(dilde ruh?) masa sallanmalari, dirilerin hezeyanlari, kahve bardaklarinin harfleri gostemeleri ile kiyamet oncesi gelmez,gelemez.

  Hiristiyan mistisisizmin dinimize Muhammed as soyledi diyerek (mesihiyatci hadislerle) soktugu onlarca din disi putperestlik inanisindan biridir.

  MUSLUMAN BU KUFURDEN UZAK DUR!

  not:Alintilar Allah cc Diyor ki-VIII-Kur'an basligindan alinmistir.

 2. #2
  - Çevrimdışı
  Acemi Üye sailor - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2010
  Mesaj
  244
  Rep Gücü
  5530
  Ruh çağırmayın.Çağırdığınızda gelen ruh değil cin.

Yukarı Çık