Yılsonu ve bütünleme Sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından mezun olan öğrencilerin diplomalarını ne zaman alınacağı, şahsen alınıp alınmayacağı, diploma alınana dek mezuniyet belgesi alınıp alınamayacağı gibi merak edilen soruların cevabı

Yılsonu sınav sonuçlarına göre mezun oldum. Diplomamı ne zaman ve nereden alabilirim.
Diplomalar, yılsonu veya bütünleme sınavı sonuçları öğrencilerin eline geçtiği tarihten 15 gün sonra hazır olmaktadır.

Yılsonu veya bütünleme sınavı sonunda mezun olan öğrenciler, hazırlık için gerekli olan 15 günlük süre sonunda bağlı oldukları bürolardan diplomalarını alabilirler.

….Sebepten dolayı diplomamı şahşen alamayacağım. Bir başkası benim adıma diplomamı alabilir mi?
Mezun öğrenciler kimlik kartıyla bizzat başvurarak imza karşılığında diplomalarını alabilirler. Diplomalar posta ile gönderilmez, mezunların kendisine veya yasal vekiline verilir. Bunların dışında hiç kimseye diploma verilmez.

Diplomam elime geçinceye kadar mezuniyet belgesi (diploma yerine geçebilecek belge) alabilir miyim?
Sınav sonuçları Fakülteye ulaştıktan sonra mezuniyetle ilgili çalışmalar için gerekli olan 15 günlük süreden önce; çıkma, öğrenim belgesi, yazı gibi mezuniyeti belirten hiçbir belgenin verilmesi mümkün olmamaktadır. Bu nedenle mezunlar Dekanlık, Merkez Büro veya bürolardan diploma dışında herhangi bir mezuniyet belgesi talebinde bulunmamalıdır; bu yöndeki talepler kesinlikle dikkate alınmayacaktır.

Not: Fakülteye “Öğretim Gideri” ve “Cari Hizmet Maliyetlerine Öğrenci Katkı Payı” borcu olan öğrencilerin diplomaları borçlarını ödemedikçe verilmemektedir. Evlilik, mahkeme kararı vb. nedenlerle adında, soyadında ve doğum tarihinde değişiklik olan veya ikinci adını öğretimleri süresince kullanmayan son sınıf öğrencilerinin diplomalar düzenlenmeden bu kılavuzun II. 2.7.2. maddesindeki açıklamaya uygun olarak değişiklik ve düzeltmelerini yaptırmaları gerekmektedir.

Hazırlanan diplomadaki kimlik bilgilerinin doğruluğunun kontrol edilebilmesi için, diplomanızı teslim alırken kimlik bilgilerinizi gösteren resmî bir belgenin yanınızda bulunması gerekmektedir.