Devlet yeni yılda tüp bebek tedavisi için 3 kez değil, 2 kez bedel ödeyecek. Ulusal Üreme Tıbbı ve Tüp Bebek Derneği ile Türk Jinekoloji Derneği ise gebelik şansını ciddi olarak düşüreceğini ileri sürerek yeni uygulamaya karşı çıkıyor.

2007 Ocak ayında yürürlüğe girecek olan genel sağlık sigortasıyla tüp bebek tedavisine de kısıtlamalar geliyor. 2 yıldır yeşil kart, Emekli Sandığı, Bağ-Kur ve SSK mensuplarına 3 tüp bebek tedavisi için katkı payı ödeyen devlet, bu sayıyı 2’ye düşürecek.

Ulusal Üreme Tıbbı ve Tüp Bebek Derneği ile Türk Jinekoloji Derneği’ne göre uygulama tedavi gören hastaların gebelik şansını ciddi oranda azaltıyor. Türk Jinekoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Bülent Tıraş, “3 uygulamada yüzde 90’ı gebe kalıyor. Bu hastaların yüzde 15-20 oranında şanslarını kaybetmeleri söz konusu olabilir. Biz bunun şu anda sağlıkla ilgili sosyal güvenlik yasasındaki bu maddenin mümkün olduğu taktirde 3 uygulama yapılmasının Türkiye’deki çocuk sahibi olmakta zorlanan çiftler için yararlı olacağını dünüşüyoruz” dedi.

Dernekler uygulama sayısının sınırlandırılmasının yanısıra kanunun getirdiği 23 ile 39 yaş aralığına da karşı çıkıyor. Prof. Dr. Bülent Tıraş, “17-18 yaşında evlenen çiftler var. Varsayalım ki kadının tüpleri tamamıyla tıkalı ya da erkekte hiçbir şekilde menide sperm yok. Testis sperm biyopsisi ile sperm elde edilebilir. 18 yaşında evlenen çiftin neden 23 yaşına kadar bekleyecekleri konusu açık değil. Gereksiz bekleme süresi var” dedi.

Türkiye’de her yıl 30 bin tüp bebek uygulaması yapılıyor. Tüp bebek tedavisinden yararlanan çift sayısının artırılması için dernekler şu an geçerli olan 3 tüp bebek uygulama sayısının ve 40 yaş sınırının korunmasını istiyor.

NTV