+ Konuya Yorum Yaz + Yeni Konu Aç
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2

Mükemmel Evlilik Var Mı?

İnsan İlişkileri Kategorisinde ve Evlilik ve Aile Forumunda Bulunan Mükemmel Evlilik Var Mı? Konusunu Görüntülemektesiniz, Konu içerigi Kısaca ->> Evlilikte mükemmellik var mıdır? Evlilik bir tamamlanma, bir paylaşmadır. Mükemmelliyetçilik yanlışa taham-mülsüzlük olarak açılırsa kimse mükemmel değildir. Yanlış, biz insanlar

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Acemi Üye cumleci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2010
  Nerden
  Muhsinler Ölmez!
  Mesaj
  149
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Blog Mesajları
  6
  Rep Gücü
  8408

  Mükemmel Evlilik Var Mı?

  Evlilikte mükemmellik var mıdır?

  Evlilik bir tamamlanma, bir paylaşmadır. Mükemmelliyetçilik yanlışa taham-mülsüzlük olarak açılırsa kimse mükemmel değildir. Yanlış, biz insanlar için doğruya götürücü bir unsurdur. Yanlıştan sonra doğrular araştırılarak bulunur. Evli kişi kendinin mükemmel olduğuna inanıyorsa kendi kendi ile evlensin yani yalnızlığa mahkûm etsin kendini. İşin pratiği öyle değil mükemmeli karşıdan bekleme rahatlığı içindeler karşı dediğimiz eşinden burada biraz bencillik var. Mükemmelliyetçilik ikili ilişkileri rahatsız eder. Tabi evliliği de.

  Bir Kadın Kendini ve Eşini Mutlu Etmek İstiyor mu?

  Özellikle kadın olduğumdan ve bu işin eğitimine inandığım için söylüyorum. Bir kadın kendini, eşini, çocuklarını, komşularını, kendi ailesini, eşinin ailesini mutlu etmek istiyor mu? İstiyor. Hiç kimse hayır demez. Öyle ise eğitim alacak. Bu eğitim tıp fakültesinde verilmiyor. Ben tıp fakültesini bitirdiğimde bu eğitimi almamıştım. Bu eğitim herhangi bir lise de verilmiyor.

  Milli Eğitim müfredatında da yok. Bu eğitim özel. Kişinin ihtiyaçlarını karşılıyor. Ve en doğal ihtiyacı hayat ihtiyacı. Her insan hayatta bir; mutluluk istiyor. İki; başarı istiyor. Başarı sana bana göre değişiyor. Ama mutluluk hissettiğin şeydir. O hissettiğin şeyin iyi, güzel, olumlu olması için ben insanların kendi yanlışlarını da görmeleri gerektiğini, bunun için eğitim alması gerektiğini, bunun için olumlulaşması gerektiğine inanıyorum. Bir kadın dedi ki; niye biz. Eşlerimiz gelsin, eşlerimiz bizi rahatsız ediyor. İyi de dedim eşlerinizi çağırdığımda, danışmanlık da konuşuyoruz. Eşleriniz biz mutluyuz diyorlar. Biz rahatız, biz mutluyuz. Yemeğimiz yapılıyor, temizliğimiz yapılıyor. Kim mutsuz ben, kadın…

  O zaman sen geleceksin. Eğitime kim mutsuzsa, hissettiği şey olumsuzsa, o gelecek. Kendi hatasını görecek. Çünkü hislerde bakış açısı ile ilgili. Adamın biri yolda bir kadını dövüyor. Oradan geçiyoruz. Yedi kişi geçiyor. Yedisi de başka şey düşünür. Ve davranışını başkalaştırır. Biri der; ne yapıyorsun kardeşim sokak ortasında kadın mı dövülür. Onun düşüncesinde kadınlar sokak ortasında dövülmez. Hiç dövülmez, emanettir. Öbürü herhalde kocası, oda bir yanlış yapmıştır oh olsun dövüyor. İkisi de bakış açısı farklı olan kişiler. Onu söylemeye çalışıyorum. Bakış açımızı değiş-tirdiğimizde hayata, aileye, evliliğe, çocuğa, inançlarımıza bakış açımız değiştiğinde ve olumlulaştığında bizim doğrularımız olgunlaşacak.

  Davranışlarımız otomatik olarak doğru olacak. Ve bu aileden artık huzur bekleyeceğiz. Yani bütün işimiz gücümüz huzuru sağlamak. Belki kıyısından köşesinden, ucundan tutuyoruz o aileyi. O bile şart diyorum. Ve sivil toplum kuruluşlarına sesleniyorum, her sivil toplum kuruluşunun aileye yönelik çalışması olmalı; aile eğitimi, aile huzuruna yönelik çalışmaları olmalı, özellikle gençlere yönelik çalışmaları olmalı. Bu gençler bizim geleceğimiz diye görüyorum. Bir şeyler yapmak zorundayız. Ve sorumluluğundayız.

  Dr. Semin Güler

 2. #2
  - Çevrimdışı
  İletileri Onay'a Tabi
  Üyelik tarihi
  Jan 2008
  Mesaj
  429
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  13044
  hata, insana has zafiyettir. dolayısı ile elbette sorun çıkacaktır.
  ancak törpülemeyi ve sabrı becerebilenler hatasız evlilik yapabilir.

Benzer Konular

 1. Hiçbir evlilik mükemmel değildir ama...
  dogangunes Tarafından Evlilik ve Aile Foruma
  Yorum: 3
  Son mesaj: 07-06-2012, 11:39 AM
 2. Evlilik terapisi nedir? Kimler evlilik terapisi almalıdır?
  PEDAGOG AYKUT A Tarafından Evlilik ve Aile Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 08-01-2010, 01:53 PM
 3. Mükemmel
  onairci Tarafından Süper Sözlük Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 05-10-2009, 09:59 PM
 4. Mükemmel Bir Gün
  SMN Tarafından Sinemalar Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 30-10-2008, 05:55 PM
 5. Evlilik Dışı Evlilik
  Karakarizma Tarafından islam (Müslümanlık) Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 29-03-2007, 09:47 PM
Yukarı Çık