Kadınların babalarına benzeyen erkeklerle yuva kurdukları ortaya çıktı..

Macaristan'daki Pecs Üniversitesi'nde yapılan araştırmada cinsel içgüdülere ait yeni bulgulara ulaşıldı. Araştırma sonuçlarına göre, kadınlar eş seçiminde üvey de olsa babalarını şablon olarak kullanıyor.

Yapılan bir araştırma, kadınların babalarına benzeyen erkekleri eş olarak seçtiğini ortaya koydu. Süreç iki taraflı işliyor. Buna göre, kadınlar da eşlerinin annesine benziyor. Macaristan’daki Pecs Üniversitesi’nin araştırmasında cinsel içgüdülere ilişkin yeni bulgulara ulaşıldı. Araştırma sonuçlarına göre, kadınlar eş seçiminde üvey de olsa babalarını birer şablon olarak kullanıyor.

Bu da cinsel içgüdülerin sadece genlerle değil deneyimle de bağlantılı olduğunu gösteriyor Babalarıyla iyi ilişkileri olmayan kadınlarda içgüdüsel bağlantının kaybolduğunu gösteren diğer araştırmadaki bulgular da bu olguyu destekliyor. Macar araştırmacılar, çalışmada 52 aileden üyelere ait yüz hatlarındaki oranları ölçtü.

Araştırmacılar, genç erkekler ve kayınpederlerinin özellikle yüzün orta bölümü, burun ve gözlere ait oranlar arasında dikkat çekici korelasyonlar saptadı. Kadınların da yüzün özellikle alt bölümü, yani dudak ve çene özellikleri açısından, kayınvalidelerine benzediği saptandı. Araştırmayı yöneten Tamas Bereczkei, “Elde ettiğimiz sonuçlar, çocukların karşı cinsten eşlerine dair zihinsel bir şablon oluşturduğu ve bu algısal tabloya uygun bir eş aradıkları yönündeki cinsel içgüdü hipotezini destekliyor” dedi.

Araştırmacılar, benzerliğin eş seçimi için tek başına yeterli bir faktör olmadığını, çünkü katılımcıların aynı cinsten eşler seçerken şablonlar kullanmadığını söyledi. Bilim adamları, erkekler ve kadınların, kendi genel cinsel tercihleri doğrultusunda, ebeveynlerinin farklı yüz bölgelerini model olarak seçtiklerini söylüyor. Uzmanlar, insanların kendilerine genetik yakınlıktaki eş seçiminin avantajları da olabileceğini belirtiyor.

İngiltere’deki Durham Üniversitesi’nden, benzer bir araştırmayı yürütmüş olan Dr. Linda Boothroyd, “Belli benzerliğe sahip eşler seçmenin insanları daha doğurgan ve uyumlu kıldığına dair argümanlar da mevcut”dedi. Ancak genetik olarak yakın kişi ile evlenmenin yararları ile akraba evliliğinin getirdiği riskler arasında da denge bulunuyor.


kaynak