ABDli yazar Mira Kirshenbaum'un aldatmayı destekleyen son kitabı olay yarattı

ABD'nin Massachusetts eyaletindeki "Chestnut Hill Enstitüsü" isimli psikoterapi ve araştırma merkezinin müdürü Mira Kirshenbaum'un kaleme aldığı "When Good People Have Affairs" (İyi İnsanlar Çapkınlık Yaptığında) isimli kitap, tartışılıyor. Kadın- erkek ilişkileri üzerine yazılarıyla tanınan Kirshenbaum'un, son kitabında "Evlilikte aldatma iyidir" demesi bir anda gündemi değiştirdi. "Eşini aldatan evli insanlar için yardım kitabı" olarak nitelenen kitapta yazar, ilişkide suç işlemektense aldatmanın daha kutsal olduğunu belirtiyor. Ünlü yazar, "30 yıllık mesleki deneyimimde gördüğüm şeyleri kaleme aldım. Aldatmak iyidir. 'Herkes aldatsın' demiyorum. Ancak eşlerini seven iyi insanlar da bazen aldatabilir. Ve bu dünyanın sonu değildir. Hatta aldatmak sayesinde ilişkiler kurtulabilir bile" ifadesini kullanarak, aldatmayı bir çeşit kalp krizi olarak yorumluyor.

FİLME KONU OLDU

Kirshenbaum, kitabında "İlişkiniz durağanlaştıysa, sorunların içinden çıkamadığınızı hissediyorsanız aldatmak kalp krizi etkisi yapıp durmuş kalplerin yeniden atmasını sağlayabilir" ifadesini kullanıyor. Yazarın son kitabını, bazı eleştirmenler "Kitabı aldatan olsun, aldatılan olsun, ama herkes okusun" diyerek övüyor. Bir kısım eleştirmen ise yazarın "Evlilikte aldatmak da iyidir" ifadesine tepki gösteriyor. Yazarın ilişki üzerine görüşleri, başrollerinde Richard Gere ve Diane Lane'in oynadığı 2002 yapımı "Unfaithful" (Sadakatsiz) filmine ilham kaynağı olmuştu. Filmde Diane Lane, kocasını aldatan Connie Sumner karakterini oynamıştı.

Uzmanlar Ne Diyor:

* Doç. Dr. Armağan Samancı: TOPLUMUMUZDA bir kadının, eşinin kendisini aldattığını bilmeme şansı yok gibidir. Biz Akdeniz insan yapısına yakın bir toplumuz. İnsan ancak 'bilmek, anlamak istemezse' aldatıldığını bilmeden yaşar. Üstelik aldatmayı kafasına koyan kişi, evliliğinin en azından büyük zarar göreceğini göze almalıdır. Bu tez bizim toplumumuz için geçerli değil. Avrupa'da aldatma daha sık görülür ama ilişkiler daha kırılgandır. Bu tezin Avrupalı insan için geçerli olma olasılığı da, aldatmanın daha sık görülerek, 'normal' sayılmaya başlanmasından kaynaklanabilir ancak.

* Doç. Dr. Özkan Pektaş:

EVLİLİKLERİN daha iyi, canlı, heyecanlı olmasında, 'sanki her an gidecekmiş gibi' hissetmekte fayda var. Ancak aldatma başka bir şey. Bizim toplumumuz için düşünürsek, kadın hisseder. Affetse de büyük ihtimalle 'yarayı kişiliğine almış olur' ki, o zaman da ilişki pek 'eğlenceli' olmaz. Üstelik kadın unutmaz. Bir ilişki devam ederken 'başkasına âşık oldum' denilmesinde de zaten kişilik bozukluğu vardır. İlişkinin sorumluluğunu taşıyamıyor demektir.

kaynak