Conde Nast Brides dergisi yakın tarihimizde mihenk taşı olan 50 gelin ve gelinliği yayınladı. İlk 20 aşağıda sıralanırken, yüzyılın en güzel gelinlerine itirazlar ve iltifatlar ister istemez olacaktır.
Zevkler ve renkler özellikle bu makalede tartışılır. Çünkü Brides dergisi listeyi yapmış bize de fikir beyan etmek düşmüş.

1- Grace Kelly, 1956. İsmi gibi zarafetin simgesi Grace Kelly, Monaco Prensi Rainier ile evlendi. Gelinliği Metro-Goldwyn-Mayer stüdyolarının kostüm departmanında dikildi. Oscar de la Renta gelin hakkında şunları söylüyor: “Grace Kelly düğün gününde ikon kelimesine yeni bir anlam kazandırmıştır. Kraliyet kuyruğundan, feminen dantellerle bezenmiş detaylı konservatif gelinliğin yansıttığı bütünlük, onu eskimez bir gelin haline getirmiştir.” Katılmamak elde değil.
2- Nicole Kidman, 2006. Keith Urban ile evlenen oyuncunun tek omuzlu Balenciaga gelinliği onun 2. seçilmesine sebep olmuş. Sanırım biraz kıyak geçilmiş. Çünkü aşağıda kimler kimler var.

3- Jackie Onassis, 1953. JFK ile yaptığı evliliği çok uzun sürmeyen, yine ikon kavramının tanımlarından biri halin gelen Jackie Onassis’de soylu şıklığı vardı.4- Pink, 2006. Yakın zamanda hayatını birleştiren şarkıcının gelinliği ve saç süsü günümüz modası görünse de, daha marjinal ya da daha sade bir görüntü beklerdim. İkisinin arasında kalınca, gerçekten arada kalmış. Günümüzün en iyi gelinlik markalarından Monique Lhuillier seçen şarkıcının, romantik atmosfer içindeki durumu onun yüksek sıralarda yer almasının nedeni olabilir.
5- Diana Galler Prensesi, 1981. Birinci en olmadı ikinci seçilmesi gereken Diana’nın hem düğünü hem neredeyse kilometrelerce uzanan kuyruğu, naif mimikleri, doğal ve kısa saçı benim için gelmiş geçmiş en unutulmaz gelin ve düğün görüntülerinin başında gelir. Televizyonda düğünden parçaları her verdiklerinde eski filmlerde görülen kraliyet şanına özenmeyi sağlardı hep. Gelinliğin tasarımcıları David ve Elizabeth Emmanuel.6- Dita Von Teese, 2005. Marilyn Manson ile hayatını birleştiren ancak sonra ayrılan Dita Von Teese, ilk ondaki tek koyu renkli gelinliği giyen. Mor gelinlikli alternatif gelinin belinin inceliği uzun süre konuşulmuştu. Gelinliğin üstadı ise Vivienne Westwood. Viv çılgınlığını seçen marjinal Dita’ya sadece bu yüzden bile yüksek puan gitmiş olabilir.7- Victoria Beckham, 1999. Her sektöre el atan Victoria, bugünkü moda anlayışını on sene evvel yakalasaydı eminim daha farklı bir şey giyerdi. Şampanya rengi Vera Wang gelinlik ile modanın değişen yüzünün kurbanı olsa da ilk on arasına girebilmiş. O günden bugüne, çift olarak nereden nereye...
8- Carolyn Bessette-Kennedy, 1996. Gelmiş geçmiş en sade ve en şık gelinlerden olan Carolyn Besette’in, kayın validesi Jackie Onassis kadar ikon olmaya ömrü vefa etmedi. Düğündeki ince askılı beyaz elbisesi Narciso Rodriguez imzalı. Kırmızı ruju ve alelade yapılmış topuzu ile yeni bir dönem başlatmıştı.
9- Jordan, 2005. Sıralamadaki en şaşırtanlardan olan İngiltere’nin Pamela Anderson’u Jordan’ı niye listeye aldıkları sorulduğunda, “O kendi rüyasını özgürce yaşadığı için seçtik” demişler. Görünüşe göre Sinderella’nın balkabağı arabası eksik bir tek. Keza başına taktığı dev taç ve pembe tütülü kabarık gelinliği listenin sınıf ve kişi farkı gözetmeksizin yapıldığının işareti.

İlk 20’si verilen listenin geri kalanındaki isimler şöyle:

10- Jemma Kidd
11- Avril Lavigne
12- Bianca Jagger
13- Renee Zellweger
14- Katy England
15- Ines Sastre
16- Marilyn Monroe
17- Gwen Stefani
18- Liberty Ross
19- Sarah Armstrong-Jones
20- Jodie Kidd

ntvmsnbc.com