Özellikle genç evliliklerdeki boşanma nedenleri arasında, bilgisayar oyunları tutkusu ve sohbet siteleri de yer almaya başladı.

Teknolojinin sunduğu imkanları abartınca soluğu mahkeme kapısında alan çiftler, bilgisayardaki sohbet kayıtlarını, mahkemeye delil olarak sunuyorlar... Adana Adliyesi yetkililerinden aldığı bilgiye göre, boşanma davalarında eşlerin “ekonomik sorunlar” ve “şiddetli geçimsizlik” gibi bilindik gerekçelerin yanında genç evliliklerdeki boşanma nedenleri arasında bilgisayar oyunları tutkusu ve sohbet sitelerinin de yer alması kaygı yaratıyor.Önümüzdeki yıllarda teknoloji nedenli boşanmaların artacağını tahmin eden Adliye yetkilileri, bazı kişilerde neredeyse “bağımlılık” haline gelen bilgisayarın, çiftlerden birinin saatlerce bilgisayar başında zaman geçirmesi, bu nedenle evini ve eşini ihmal etmesinin şiddetli tartışmalara zemin hazırladığına dikkati çekiyor.Ayrıca, çiftlerin, eşinin “arkadaşlık sitelerinde tanıştığı kişilerle sohbet ettiği”, hatta bu kişilerle gönül ilişkileri kurduğu gerekçesiyle de davalar açılıyor. Teknolojinin sunduğu imkanları abartınca soluğu mahkeme kapısında alan çiftler, bilgisayardaki sohbet kayıtlarını, mahkemeye delil olarak sunuyorlar.

BİR ÖRNEK

Bu arada, Adana’da, bir kadın, malulen emekli olan kocasının bütün gün bilgisayar başında olduğunu, yemeğini bile bilgisayar başında yediğini, kendisi ve ailesiyle ilgilenmediğini, bu nedenle aile düzenlerinin ve ilişkilerinin bozulduğunu gerekçe göstererek, boşanma davası açtı. Dava, teknolojiyi gerekçe gösteren kadının isteği ve eşinin de bunu kabul etmesi nedeniyle boşanmayla sonuçlandı.

“AİLE BİRLİĞİ ZEDELENİR”

Adana Barosu Başkanı İbrahim Gazioğlu, her geçen gün gelişen teknolojinin, insanların hayatını kolaylaştırmanın yanında, yanlış kullanımı sonucunda gerek eşler, gerekse diğer aile bireyleri arasındaki ilişkileri zedeleyebilen sonuçlar da ortaya çıkardığını söyledi.Sürekli bilgisayar başında vakit geçirmenin, aile birliğini zedeleyen bir davranış olduğunu ifade eden Gazioğlu, “Bir ailede eşler, birbirlerine ilgi göstermeli ve paylaşımda bulunmalıdır. Eve geldiğinde bir eş diğeriyle ilgilenmezse, geçimsizlikler ortaya çıkar ve bu durum boşanmaya kadar gidebilir” dedi.Bilgisayarda, yüz yüze tanışmamış da olsa bir kişiyle aşk sözcükleri kullanarak sohbet etmenin, eşler arasındaki güveni sarsan ve aldatma olarak nitelendirilebilecek bir davranış olduğunu vurgulayan Gazioğlu, bu durumun da hukuk açısından bir boşanma gerekçesi oluşturacağını kaydetti.

Yüksek teknoloji, çiftlerin yataklarını ayırdı

İngiltere’de çiftlerin önemli bir bölümünün ayrı yataklarda uyuduğu belirtilirken, bundan teknoloji sorumlu tutuldu.

Daily Mail’in internet sitesindeki habere göre, Uyku Konseyi tarafından yapılan araştırmaya katılan çiftlerin yüzde 9’u, daima yalnız uyuduklarını söylerlerken, yüzde 16’sı, ayda en az bir kere ayrı yataklarda yattıklarını belirtti.Araştırmaya göre, Londralıların yüzde 39’u, kesintisiz bir uykuyu tercih ettikleri için eşlerinden ayrı uyuyor. Yorkshire’dakiler yüzde 14’ü ve İskoçya’dakilerin yüzde 16’sı düzenli olarak ayrı yataklarda yatıyor.Konsey, bu durumun müsebbibinin teknoloji olduğunu belirterek, insanların artık uykudan önce çeşitli bilgisayar oyunları oynamayı, arkadaşlarıyla e-posta yoluyla yazışmayı, müzik dinlemeyi, bilgisayarda sörf yapmayı tercih ettiğine dikkat çekti.Bunun, çiftlerin ortak yataklarını ayırmaları anl***** geldiği, genç çiftlerin artık birbirlerine kolayca, “rahatsız olmamak için ayrı odada yatacağını” söyleyebildiği belirtildi.

Yaklaşık 1400 İngiliz üzerinde yapılan araştırmaya göre, her 10 kişiden sekizi uyumadan önce gameboy oynuyor. Her üç kişiden biri yatakta telefon konuşması yapıyor veya e-posta gönderiyor, her beş kişiden biri internette sörf yapıyor, bilgisayarda oyun oynuyor veya müzik dinliyor. Buna karşılık sadece her 10 kişiden biri uyumadan önce dua ediyor.

ntvmsnbc