Öncelikle başvurduğunuz nikah dairesinden alacağınız nüshalık evlilik beyannamesini dolduracaksınız. Birnüsha fotoğraflı olacak ve muhtarlığınızda onaylatacaksınız.

Muhtarlıktan fotoğraflı olarak nüfus cüzdan sureti ve ikametgah belgesi alacaksınız. Nüfus cüzdanınızın aslı ve fotokopisi gerekli. (Nüfus cüzdanınızın fotoğraflı olması şart.) Yabancı uyrukların kendi konsolosluklarından onaylı doğum belgesi almaları isteniyor.

Kayıtlı olduğunuz nüfus müdürlüğünden en son medeni durumunuzu gösteder fotoğraflı belge almanız gerekli (bekarlık belgesi). Önemli bir dedat, kadınların evlenebilmeleri için boşanmalarının üzerinden 300 gün geçmiş olması gerekiyor. Evlilik işlemlerii yaptırabilmek için Sulh Hukuk Hakimliği'nden iddet kararı ve boşanma ilamı almalısınız.

Çiftten biri yabancı uyruklu ise, bekarlık belgesini, konsolosluktan alabiliyorsunuz. Bu belge Vilayet Hukuk İşleri'ne onaylatıldıktan sonra istenilen diğer belgelerle birlikte nikahdairesine başvuruluyor. 7'şer adet fotoğraf isteniyor ama siz yine de yanınızda daha fazla bulundurun.

Anti-HIV (Aids) testi, bulaşıcı hastalık taraması ve kan grubu testini içeren sağlık raporu almanız gerekli. Bu raporu almak için başvurmanız gereken yerle: Belediye Başhekimliği, Hükümet Tabipliği ve Sağlık Ocakları. Sağlık raporunuzuda da fotoğraf isteniyor.23Yaşınız yasal evlilik yaşının altındaysa (18'den küçük), anne babanızın onayı olduğuna dair noter tasdikli belge başvuru belgelerine eklenecek.

Uluslararası Evlenme Cüzdanı, evlendirme müdürlüğünden ücret karşılığı temin ediliyor. (3 adet fotoğraf isteniyor.)

Başvuru saatleri 08:30-11:00. Defter ücreti 30 YTL, Nikah ücretleri ilçelere göre 50-200 YTL. arasında. Bazılarında hafta içi ücretsiz fakat hafta sonu, ilçe ve nikah dairesi dışında yapılacak nikahlar için daha fazla ücret isteniyor. Nikah dairesinde kıyılacak nikahlarda her nikah dairesinin anlaşmalı çalıştıkları bir firma olduğu için, dışardan fotoğraf ve video çekimi kabul edilmiyor.

alıntı