Gösterilen sonuçlar: 1 ile 3 Toplam: 3
 1. #1
  SAHARAY
  Misafir..

  Şimdi de eşek ithal edeceğiz

  Şimdi de eşek ithal edeceğiz


  Sayıları azalan eşek ve katır fiyatları rekor seviyede arttı.


  Konya'nın Hadim ilçesinde yük hayvanı tüccarlığı yapan İsmail Sadıç, sayılarının azalması nedeniyle eşek ve katır fiyatları arttığı için uzun süredir Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ndeki (KKTC) başıboş dolaşan eşekleri, Türkiye'ye getirmeye çalışıyor.

  İsmail Sadıç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, son derece dağlık bir yapıya sahip olan Hadim ilçesinde ve Akdeniz'in bazı yüksek kesimlerinde yıllardır yük hayvanı tüccarlığı yaptığını söyledi.

  Eşek ve katır neslinin son yıllarda azalması nedeniyle dağlık bölgelerde tarımsal faaliyetler yapan vatandaşların yük hayvanı temininde sıkıntı yaşamaya başladığını dile getiren Sadıç, ''Piyasada eşek ve katır bulunamıyor. Bu nedenle yük hayvanlarının fiyatları çok yükseldi'' dedi.

  Eşek ve katırın sadece Konya'da değil Türkiye'nin her yerinde azaldığını ve ihtiyaca cevap verecek sayıda hayvan kalmadığını anlatan Sadıç, yük hayvanı satın almak isteyen vatandaşların da çaresiz olduğunu belirtti.

  Türkiye'de yük hayvanı sayısının azalmasının nedeninin eşek ve katır üretiminin yapılmaması olduğunu ve üretim için kimsenin de adım atmadığını ifade eden Sadıç, ''Hayvan yokluğundan eşeklerin fiyatı 3, katırların ise 4.5 bin TL'ye kadar çıktı. Bu soruna mutlaka bir çözüm bulunması gerekiyor'' diye konuştu.

  TÜRKİYE'DEKİ EŞEK AÇIĞI
  Aslında bu sorunun çözümünün çok kolay olduğunu dile getiren Sadıç, şunları kaydetti:

  ''Piyasada yük hayvanının azalmasıyla ilgili sıkıntı 2000 yıllarında ortaya çıkmaya başladı. 2001 yılında yaptığım araştırmalar sonucu KKTC'nin Karpaz bölgesinde başı boş dolaşan binlerce eşek olduğu yolunda bilgiler aldım. Kıbrıs'a giderek bu eşeklerin, Türkiye'deki açığın kapatılması için ülkeye getirilmesi noktasında yetkililerle görüştüm. Karpaz'daki eşeklerin Türkiye'ye getirilmesi için KKTC makamları onay verdi, ancak Türkiye'deki yetkililer buna izin vermedi. Yılmadan, usanmadan bu eşeklerin Türkiye'ye getirilmesi için 8 yıldır verdiğim uğraşlardan bir sonuç elde edemedim. Bu konuda izin için başvurduğumuz tüm bakanlıklar, mevcut mevzuatın buna izin vermediğini gerekçe gösterdi. İzin verilse bu eşekleri bugün Türkiye'ye getiririm.''

  Türkiye'de yük hayvanı sayısı azaldığını, özellikle eşek bulunamadığını anlatan Sadıç, ''Halen Karpaz'da 4 bin 500 civarında eşek başıboş dolaşırken, Türkiye'de eşek sıkıntısı çekiyoruz. Buradan yetkililere, bu eşeklerin Türkiye'ye getirilmesi konusunda gerekli izni vermeleri için çağrıda bulunuyorum'' dedi.

  Sadıç, bu eşeklerin Türkiye'ye gelmesiyle hem oradaki vatandaşların ve yerel yönetimlerin başıboş dolaşan eşek sorunundan kurtulacağını, hem de Türkiye'de dağlık bölgelerde yaşayan ve yük hayvanına ihtiyaç duyan vatandaşların işinin görülmüş olacağını sözlerine ekledi.

  EŞEK SAYISI AZALIYOR

  Konya Tarım İl Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre, son 4 yılın istatistikleri Konya ve çevresinde eşek sayısının önemli oranda azaldığını gösteriyor.

  Yetkililer, 2005 yılında Konya'da 19 bin 500 olan eşek sayısının 2008 yılı sonu itibariyle 9 bin 642'ye gerilediğini, eşek sayısının azalmaya devam ettiğini bildirdi.

  KARPAZ KÖYLÜLERİ EŞEKLERDEN DERTLİ

  Öte yandan, KKTC'nin Dipkarpaz bölgesinde yaşayan vatandaşlar, ''hür eşekler'' olarak bilinen ve bölgede serbest dolaşan eşeklerin, ekili alanlara zarar vermesinden şikayetçi. Köylüler, yetkililerin yıllardır bu soruna çare bulamamasından yakınıyor.

  Eşeklerin Dipkarpaz bölgesinde tellerle çevrili bir alana toplandığını, ancak bunun da çare olmadığını dile getiren köylüler, ''Eşekler, acıkınca tel-mel vız geliyor. Telleri aşıyorlar, bunlar çok vahşi. Bu hayvanlar zaman zaman yola çıkıp araçlara da zarar veriyor. Yakalanması çok zor. Ancak iğne vurularak yakalanabilir'' dediler.

  ensonhaber

 2. #2
  Süper Aktif Üye RABİA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2008
  Mesaj
  4.585
  Blog Mesajları
  4
  Rep Gücü
  52573

  Cevap: Şimdi de eşek ithal edeceğiz

  Eşekten bol ne var bu memlekette...Ne gerek var eşek ithal etmeye...!!
  Tırtılın Dünya'nın sonu dediğine;
  Usta, kelebek der.

 3. #3
  yeni üye €lif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2009
  Nerden
  İsTanbuL...
  Mesaj
  51
  Rep Gücü
  37

  Cevap: Şimdi de eşek ithal edeceğiz

  Eşşeklerin Soyunun tükendiğinidemi Görecektik..:) İthal etmek yerine Üretime geçseler daha mantıklı olur...

Benzer Konular

 1. Yarın cumhuriyeti ilan edeceğiz
  mopsy Tarafından Öykü ve Hikayeler Foruma
  Yorum: 2
  Son mesaj: 29-10-2017, 08:10 AM
 2. 20 sn konuşup 1 dk ödemeye devam edeceğiz
  YukseLL Tarafından Cep Telefonu ve Aksesuarları Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 08-07-2010, 01:50 PM
 3. Yaralı Eşek
  RABİA Tarafından Dini Sohbet Foruma
  Yorum: 7
  Son mesaj: 10-04-2009, 10:26 AM
 4. SLK mız var hediye edeceğiz..:)))
  güney Tarafından Spor Dünyası Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 15-05-2008, 10:09 AM
 5. Eşek Destanı
  hisarlikenan Tarafından Şiir Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 16-02-2008, 02:27 PM
Yukarı Çık