ODTÜ'lü araştırmacılar, Türkiye'nin çeşitli illerinden toplanan arıların DNA'larını kullanarak, dış etkenlere dirençli ve bal üretimi yüksek saf Anadolu arısı üretecek.

ODTÜ Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aykut Kence, ODTÜ bahçesindeki kovanlara Yozgat, Çankırı, Beypazarı, Konya, Niğde'den getirilen genetik özellikleri bozulmuş erkek Anadolu arılarını yerleştireceklerini bildirdi. Bu arıların spermlerinde bulunan DNA'ları inceleyerek, iyi niteliğe sahip olanlarla ana arıları dölleyeceklerini belirten Kence, bu şekilde bal üretimi yüksek, hastalıklara ve dış etkenlere dirençli arılar elde edeceklerini kaydetti. Kence, projeyle, Türkiye'deki bal arılarının ölümlerini azaltmayı ve bal üretimlerini artırmayı hedeflediklerini söyledi.

ÜZERİNE TİTREMELİYİZ

Kence, yüksek oranda bal verdiği için kullanımı yaygınlaşan ithal arıların Anadolu arılarının genetiğini bozduğunu kaydederek, bu türü tekrar üretmeyi istediklerini dile getirdi. Avrupa'da Anadolu arılarından yararlanıldığını belirten Kence, ''Avrupa, saf Anadolu arılarının genlerini kullanarak arı üretiyor. Türkiye'de 5-6 arı türü var. Dünyadaki 25 alt arı türünün yüzde 20'si de Türkiye'de. Ülkemizin arı genetiği bakımından zenginliği burada yatıyor. Bu arıların üzerine titrememiz lazım.'

kaynak