cennette ki evleri ve dekorasyonu düşündükmü hiç

Allah'ın cennet ehli için hazırladığı nimetler
Yüce Allah Kuran’da bildirdiği cenneti tarif eden ayetlerle insanlara dünyadakilerle kıyaslanmayacak bir nimet ufku açmaktadır. “Orada diledikleri herşey onlarındır; Katımızda daha fazlası da var.” (Kaf Suresi 35) ayetiyle cennetteki bu nimet genişliği haber verilmektedir.


Allah insanları herşeyin en güzelinden en mükemmelinden zevk alacak ve bunlara karşı büyük bir özlem duyacak bir ruh ile yaratmıştır. Bu nedenle insan hayatı idrak etmeye başladığı andan itibaren bu mükemmelliğe ulaşabilmek için içinde sürekli olarak büyük bir istek duyar. Daima bir güzellik ve nimet arayışı içerisinde olur. Ancak buna ne kadar çok istek duyarsa duysun ve bunun için ne kadar çok çaba harcarsa harcasın dünya hayatında hiçbir zaman aradığı mükemmellikle karşılaşamaz. Çünkü Allah dünya hayatını özel olarak kusurlu ve eksik olarak yaratmıştır.

Elbette Allah’ın bu yaratışında pek çok hikmet vardır. Çünkü “O Allah ki yaratandır (en güzel bir biçimde) kusursuzca var edendir ‘şekil ve suret’ verendir. En güzel isimler O’nundur. Göklerde ve yerde olanların tümü O’nu tesbih etmektedir. O Aziz Hakimdir.” (Haşr Suresi 24) ayetiyle bildirildiği gibi Allah’ın yaratışı kusursuzdur. Rabbimiz herşeye güç yetiren dilediğini yaratmaya kadir olandır. Dolayısıyla dünya hayatındaki bütün eksikliklerin bir amacı vardır. Rabbimiz’in bu yaratışının hikmetlerinden biri insanın cennetin varlığını kavramasına ve bunun için samimi bir gayret harcamasına yöneliktir.
Allah insanın fıtratını ancak cennette rahat edebileceği ve nefsinin isteklerini ancak burada karşılayabileceği şekilde yaratmıştır. Kuran’ın pek çok ayetinde bu gerçek bildirilmiştir. Bu nedenle insan asıl hayatını cennette yaşayacağını dolayısıyla da tüm çabasının sonsuz güzellikler yurdu olan cennete yönelik olması gerektiğini asla unutmamalıdır. Bu konudaki Kuran ayetlerinden bazıları şöyledir:


“Bu dünya hayatı yalnızca bir oyun ve ‘(eğlence türünden) tutkulu bir oyalanmadır’. Gerçekten ahiret yurdu ise asıl hayat odur. Bir bilselerdi.” (Ankebut Suresi 64)
“Rabbinizden olan mağfiret ve eni göklerle yer kadar olan cennete (kavuşmak için) yarışın; o muttakiler için hazırlanmıştır.” (Al-i İmran Suresi 133)

Sayın Adnan *****’ın Cennet Tasvirleri
“CENNETTE ALLAH’A VE O’NUN TECELLİSİNE AŞIK OLACAĞIZ”
“Cennet güzellikler yurdudur. Cennetin her yeri güzel. Pınarları bahçeleri yastıkları Allah yastıklarının bile işlemeli olduğunu söylüyor cennetin. Yatakları atlastandır. Her yeri birbirinden güzeldir cennetin. Biz güzelliğe Allah’ın güzelliklerine tecellisine âşık olacağız. Allah’a âşık olacağız.” (Adnan *****’ın Kanal Malatya’daki Canlı Röportajı 07 Ocak 2009)
“CENNETTE ZITLIKLAR YOKTUR HERŞEY POZİTİFTİR”
“Cennette keyif için oturursun. Yani keyif için yersin zevkine yersin. Dünyada ise bir acıdan kurtulmak içindir; hatta insanlar bir acıdan kurtulmak için su içerler. Orada keyfe içersin zevk için içersin. Yani bir acıdan kurtulmak için değildir. Mesela burada bir soğutucu kullanıyoruz soğutucu aletler kullanıyoruz. Niye sıcaktan rahatsız olduğumuz için; orada sıcaktan rahatsız olma konusu yok yani acı yoktur. Dünyada pozitifler ve negatifler vardır zıtlar vardır. Cennette yoktur. Yani her şey tek yönlü pozitiftir. Burada her şeyin istisnasız zıttı vardır. İyi-kötü güzel-çirkin kirli-temiz değil mi sürekli zıtlık vardır. Orada cennette öyle bir şey yoktur.” (Adnan *****’ın Kon TV’deki Canlı Röportajı 8 Şubat 2009)
“CENNETTE YENİ RENKLER YENİ SESLER YENİ TATLAR VARDIR”
“Cennette yeni renkler var yeni sesler vardır yeni notalar vardır yeni zevkler vardır. Çok şaşıracaklar inşaAllah. Çok hoşlarına gidecek insanların bir de renkleri algıları daha değişik olacaktır; yeni tatlar tadacaklar. Hiç bilmedikleri yeni tatlar tadacaklardır inşaAllah.” (Adnan *****’ın Kaçkar TV’deki Canlı Röportajı 19 Şubat 2009))
…”Bugün sizin müjdeniz içinde ebedi kalıcılar (olduğunuz) altından ırmaklar akan cennetlerdir.” İşte ‘büyük kurtuluş ve mutluluk’ budur.
(Hadid Suresi 12)

“CENNET HURİLERİ GILMANLARI VE VİLDANLARI MÜMİNLERE HİZMET EDERLER”

“Cennet hurileri vardır. Vildanlar vardır gılmanlar vardır. Oranın süsü ve güzelliğidir onlar. Yani genç güzel bayanlar (huriler) (Tur Suresi 20 Duhan Suresi 54) güzel küçük çocuklar genç güzel delikanlılar (gılmanlar ve vildanlar) (Tur Suresi 24 Vakıa Suresi 17 İnsan Suresi 19) … Bunlar Müslümanlara hizmet ediyorlar. Hepsi Allah’ın yarattığı özel varlıklar… Ama aynı insan yani Allah’ı anmaları üslubuyla konuşmasıyla böyle mübarek muhterem varlıklar.” (Adnan *****’ın Çay TV’deki Canlı Röportajı 25 Şubat 2009)

“CENNET EHLİ PEYGAMBERLERLE SOHBET EDER”

“Cennetin bir güzelliği de budur yani karşılıklı sohbetler… Peygamberler neler yaptı? Mesela her peygambere ayrı ayrı soracağız. Hz. Musa nasıl yaptı neler yaptı onun sahnelerini göreceğiz.” (Adnan *****’ın Çay TV’deki Canlı Röportajı 25 Şubat 2009)

“MÜMİNİN DÜNYADA ZEVK ALDIĞI HERŞEY CENNETTE DE YARATILACAK”

“Burada dünyada sevdiği hayvanları varsa hoşlandığı şeyler varsa onlar orada yeniden canlanıyorlar. Onları sevecek onlarla beraber olacak. Ama hoşuna giden ne varsa… Mesela teknik alet edevat onlardan hoşlanıyorsa onlar yaratılacak. Arabadan hoşlanıyorsa araba… Uçaktan hoşlanıyorsa uçak…” (Adnan *****’ın Çay TV’deki Canlı Röportajı 25 Şubat 2009)

“AHİRET CENNET EHLİ İÇİN SEVGİ YURDU”

“Ahiret cennet ehli için çok şahane güzel sevgi yurdu. Doya doya sevgiyi yaşayacağımız muhabbeti yaşayacağımız bir yer.” (Adnan *****’ın Kon TV’deki Canlı Röportajı 8 Şubat 2009)

“MÜMİNLER CENNET NİMETLERİNDEN SINIRSIZ YARARLANABİLİRLER”

“Mesela burada yemek yiyoruz hemen doyuyoruz. İki tabakla falan… Orada öyle yok. İstediğin kadar yersin. Yine yersin yine yersin meyveleri istediğin kadar yersin. Burada 2-3 meyve yersen doyuyorsun. Orada öyle yok kilo da almazsın. Kolesterol konusu da yok. Hiçbir şey yok uykun gelmez yorulmazsın.” (Adnan *****’ın Kon TV’deki Canlı Röportajı 8 Şubat 2009)


Böylelikle Allah dediklerine karşılık olarak içinde ebedi kalacaklarıaltından ırmaklar akan cennetler verdi. Bu iyilik yapanların karşılığıdır.
(Maide Suresi 85)


“CENNETTE MÜMİNLER İÇİN TÜM NİMETLERİN GERÇEĞİ YARATILIR”

ADNAN *****: . Suları güzeldir her şeyi mis gibi kokar. Mesela koku dalgaları gelir. Mesela bir gün gül bir gün karanfil kokusu gibi… Ama çok daha mükemmel olacaktır. Mesela insanlar çilek yerken bile çileğe pudra şekeri koyar biliyorsunuz.

MUHABİR: Evet.

ADNAN *****: O onun eksikliğidir. İşte demek ki insanların kafasında gerçek bir çilek kavramı var. Mesela hiç normal portakal bulamaz insanlar. Çok nadir bulurlar ama onda da yine bir eksiklik bulurlar genelde. İşte gerçek portakalı orada bulacaklar. Mesela karpuzun gerçeğini bulamazlar. Gider böyle iki saat uğraşırlar değil mi insanlar? Orada gerçeğini görecekler inşaAllah. (Adnan *****’ın Çay TV’deki Canlı Röportajı 25 Şubat 2009)

“MÜMİNLER CENNETTE AKILLARINDAN GEÇEN HER ŞEYE KAVUŞUR”

“İnsanların hoşuna giden küçük ırmaklar olacaktır su arkları olacaktır. Çok güzel evler olacak. Ama aşırı derecede güzel evler aşırı derecede güzel kıyafetler olacak. Aşırı güzel yiyecekler olacak ve her türlü teknik alet yani bizim bildiğimiz her şeye aklımızdan geçen her şeye kavuşma imkanımız vardır. Çünkü Kuran’da bu açıkça bildiriliyor. “… Her diledikleri şey” diyor Allah. (Nahl Suresi 31) Yani bizim hayal etmemiz yeterli olacaktır.” (Adnan *****’ın Kaçkar TV’deki Canlı Röportajı 12 Şubat 2009)

“CENNET EHLİNDE KUSUR VE ACZ ALAMETİ OLMAYACAK”

“Cennet kadınları da nefes kesecek şekilde güzeldir. Hiçbir abartı hiçbir şey gariplik yoktur yani kusursuz güzeldirler. Ve insanın aczine ait hiçbir şey yoktur. İnsana ait aczler kasten verilir dünyada. Vücudunda kadınlarda ve erkeklerde hiçbir şekilde bir kusur eksiklik ve acz alameti olmayacak ve sonsuza kadar bu böyledir.” (Adnan *****’ın Ekin TV’deki Canlı Röportajı 26 Ocak 2009)


“CENNETTE KİRLENME TOZLANMA YOKTUR”

“Mesela toz yoktur cennette kirlenme olmaz. Toz mucizedir. Tozun her bir tanesi bile mucizedir. Özel yaratılır. Eşya özel olarak eskitilir. İnsan yaşlanır. Mesela cennette yaşlanma yoktur. O da mucizedir. Mesela kirlenme yoktur. İnsan bir kere temiz olarak cennete girecektir. Temiz olacaktır ve sonsuza kadar bir daha kirlenmez. Yani vücudunda hiçbir salgı oluşmaz. Vücutta yani gözyaşı salgısı dâhil hiçbir salgı oluşmaz. Sonsuza kadar bu böyledir. Mesela insan bu dünyada biliyorsunuz vücut son derece acz içindedir. Tepeden tırnağa insanın aczini herkes bilir. Bu aczin hiçbiri yoktur cennette. Acz özel olarak yaratılmıştır dünyaya bağlanmamamız için. Dünya sevgisinin olmaması için özel yaratılmıştır. Cennette gerekçesi kalktığı için sebepleri kalktığı için aczin tamamı kaldırılıyor. Üzücü hiçbir olay olması mümkün değildir cennette. Çünkü sadece müminler ve sadece Allah’ın dedikleri vardır.” (Adnan *****’ın Tempo TV’deki Canlı Röportajı 28 Ocak 2009)

“CENNETTE ALLAH’TAN BİR RAHMET OLARAK BIKMA VE YORULMA YOKTUR”

Sayın Adnan ***** 9 Mart 2009 tarihinde Ekin TV’de canlı olarak yayınlanan röportajında Kuran’dan bir sayfa açarak sayfada yer alan Fatır Suresi 32 33 34 ve 35. ayetleri okumuş ve ayetlerdeki ifadelerle ilgili şunları söylemiştir: (Yazıdaki italik ifadeler Sayın Adnan *****’ın ayetler hakkındaki izahlarıdır.)

“Ya Allah Bismillah diyelim de Cenab-ı Allah’ın Kuran’ına bakalım inşaAllah. Bakın şeytandan Allah’a sığınırım. Rahman ve Rahim Olan Allah’ın Adıyla “Sonra Kitabı kullarımızdan seçtiklerimize miras kıldık. Artık onlardan kimi kendi nefsine zulmeder. Kimi orta bir yoldadır. Kimi de Allah’ın izniyle hayırlarda yarışır.” Takvalıkta öne geçmeye çalışır öne geçer. “İşte büyük fazlın ta kendisidir. Adn cennetleri onlarındır. Oraya girerler. Orada altından bileziklerle ve incilerle süslenirler.” Ölümün sonucu budur işte. “Oraya girerler. Orada altın bileziklerle süslenirler” ki gerçek altındır cennet altını ayrıdır “incilerle süslenirler ve orada onların elbiseleri ipektendir.” Yani muhteşemdir diyor kıyafetleri. “Derler ki bizden hüznü giderip yok eden Allah’a hamd olsun.” Dünyada hüzün çoktur. İnsanlar çok her şeye üzülürler. Birçok insan bundan kurtulamaz.

“Bizden hüznü giderip yok eden Allah’a hamd olsun” çünkü çok büyük bir nimet cennet tabii ölümünden sonra böyle bir nimete kavuşuyor müminler. “Şüphehiz Rabbimiz gerçekten bağışlayandır. Şükrü kabul edendir.” “Ki O bizi Kendi fazlından ebedi olarak kalınacak bir yurda yerleştirdi.” Cennete yerleştirdi. “Orada bize bir yorgunluk dokunmaz.” Mesela insanlar gece oldu mu hemen uykuları geliyor. Burada yorgunluk dokunmaz diyor. “Burada bize bir bıkkınlık da dokunmaz.” (Fatır Suresi 32-35) Cennette insanlar diyorlar ya “bıkar mıyız” diyorlar. “Bıkkınlık da yok diyor” Allah. Allah o gücü de yok etmiş. Ne yorulma var. Ne bıkma var. O kadar güzellikten Allah sevgisinden bıkılır mı zaten? Rahman’ın muhabbetinden Allah aşkından bıkılır mı? İçtikçe içilecek aşk şerbeti o. Aşktır o inşaAllah.” (Sayın Adnan *****’ın Ekin TV’deki Canlı Röportajı 9 Mart 2009)


CENNETTE YARATILAN DİĞER GÜZELLİKLERDEN BAZILARI

Mesela kaftanlar kıyafetler bütün elbiseler çok kapsamlı süslenmiştir. Bu dünyada da öyle süslü yaratılır. Mesela elbiseler de bizim beynimizde yaratılıyor. Allah yaratıyor. Fakat süsü azdır. Yani dünyada kaliteli güzel bir kıyafet gören insan hiç olmamıştır. Yani o anlamda teknik anlamda mükemmel hiçbir zaman olmaz.

MUHABİR: Eskimeyen bir kıyafet yok.

ADNAN *****: Hiç yoktur evet. Ancak cennette bu mümkündür. Cennette sonsuza kadar eskimez. Ama sürekli değişir. Sürekli koku rüzgarları oluşacaktır cennette. Mesela gül kokusu gibi karanfil kokusu gibi menekşe kokusu gibi ama sürekli değişik. Rüzgar halinde cennet sokakları o şekilde kokacaktır. Ama bu dünyada Allah bunu ancak parfümde yaratıyor ancak çiçekte yaratıyor yani bir imtihan ortamı olduğu için dar yerlerde yaratıyor Allah. Cennette geniş alanlarda yaratacak. Parfüm şişesinde yaratılan bir kokunun daha mükemmeli cennet sokaklarında cennet caddelerinde hakim olacaktır. Cennet sürekli aydınlıktır cehennem de sürekli karanlıktır özellik olarak. Cennette hiç uyku gelmez insana. Açlık hissi gelmez. Üşüme hissi gelmez. Sıcaklık hissi gelmez. Böyle özellikleri vardır. Yorgunluk hissi gelmez. Hiçbir şekilde yorulmaz uyku basmaz. (Adnan *****’ın Tempo TV’deki Canlı Röportajı 20 Ocak 2009)

Cennette çok abartılı şekilde güzel çok fazla ev var. Cennet ırmakları var. Cennet yeşillikleri var cennetin tamamı yeşildir. Yeşil renk hakimdir cennetin oraya has özel bir cennetin yeşili vardır. Üst kıyafeti olarak o giyilir. Yani özel süslenmiştir ama dünyadaki süs tarzında değil çok abartılı şekilde süslüdür. (Adnan *****’ın Ekin TV’deki Canlı Röportajı 26 Ocak 2009)

En çok hoşlanılan şeyler tabi peygamberlerle yapılan sohbetlerdir. Cennette yapılan gezintilerdir. Cennette çok fazla ırmak vardır. Küçük ırmaklar… “Altlarından ırmaklar akar diye bildirilir” (Nisa Suresi 57) ayette. İnsanlar suyu çok sevdikleri için biliyorsunuz denizi ırmağı ve gölü severler. Cennette her yerde böyle ırmaklar vardır. Su vardır. Mesela akan pınarlar vardır insanların hoşuna gittiği içindir bu nimet çeşmeleri vardır. (Adnan *****’ın Tempo TV’deki Canlı Röportajı 28 Ocak 2009)(makale röportaş harun yahya)