Evin ışığa bakan yüzü penceleri iç mekanlarda da kullanmaya ne dersiniz? Üstelik böylece hem gün ışığından daha fazla faydalanabilir, hem de mekanlara hareket kazandırırsınız.

Camlı bölme
Pencere efektini salonun orta bölümünde camlı bölme olarak kullanmak iyi bir fikir. Üstelik mekana aydınlı veriyor.

Nasıl yapılır?
Bu tarz bir uygulamayı duvarda da yapabilirsiniz ancak bunun için evin taşıyıcı duvarlarından birine zarar vermemeye dikkat etmelisiniz. Pencereyi, kanadı ile birlikte yerine yerleştirip alçı ya da yapı harcıyla duvara sabitleyin. Kanadı açmadan ve takozları kaldırmadan önce birkaç gün beklemeyi unutmayın.

Renk seçimi
Ahşap pencerelerde dış mekan pencerelerinde kullanılan dayanıklı ve özellikle temizlenmesi kolay, parlak ya da saten boyalar tercih edilmelisiniz.

Ekstra bir işlev
İki kanatlı pencereler tek kanatlı olana göre iç kısımda daha az yer kaplar. Mutfak ile yemek odası arasındaki kullanım seçeneğinde pencereye ikinci bir işlev ekleyerek servis için de değerlendirebilirsiniz. Ancak bu durumda kanadın iki tarafına da kol yerleştirmeniz gerektiğini unutmayın.

Dolap
Sofra takımlarınızı sergileyeceğiniz bir duvar nişi ya da merdiven altı boşluğu estetik ve işlevsel bir düzenleme oldukça uygun. Burada kullanılan ikili ahşap pencere, camlı kapakları sayesinde içinin görünmesini sağlarken aynı zamanda mutfak eşyalarının tozalanmasını engelliyor.

Nasıl yapılır?
Hazırlık: Pencerenin kullanacağınız yerin ölçüsünde olmasına dikkat edin. Eğer pencere tam ölçüde değilse yerine oturması için alçı yardımı ile duvarda ufak rötuşlar yapmalısınız. Ahşap çerçeveyi düzelttikten sonra boyama işlevine başlayabilirsiniz.

Yerleştirme:
Kolay montaj için çerçeveleri pencere kanatları olamadan yerleştirin ve takozlar yardımıyla düzgün oturmasını sağlayın. Ardından pencere kanatlarını yerleştirerek pencereyi duvara sabitleyin.

Boya: Ahşap düzgünse iki kat saten boya kullanmaık yeterli olacaktır.

mynet