Merhaba6. katta bulunan çatı dairesi Minneapolis gölleri, kent dışı ve ötesindeki kent merkezi manzarasına tepeden bakıyor. Genç bir profesyonel için tasarlanan mekan, özel ve açık alanları heykelimsi mekansal jestlerle belirleyecek şekilde düzenlendi.

Kıvrımlı beyaz mermer tozu alçı duvar gelenleri içeriye yönlendirirken büyük salonu da tanımlıyor. Yatak odası girişten yarı saydam cam bir duvar ve optik dinamizm katan delikli bir örtü ile ayrılıyor. Bu duvar mekanı özelleştirirken girişe de ışık alınabilmesini sağlıyor.

Özel yapılmış delikli paslanmaz çelik örtü, yukarıdaki teras ve bahçe alanına çıkan bir merdiveni çevrelerken aynı zamanda mekanın merkezinde aydınlık bir alan oluşturuyor. Merdiven konsepti Chain of Lakes bağlantısından su metaforu ile başlıyor. Bir so görüntüsü bir dizi piksele soyutlanarak buradan bir dizi çeşitli delik şekillerine, dinamik bir dokuya dönüştürülmüş. Bu soyutlanmış görsel daha sonra lazer ile paslanmaz çeliğe delikler şeklinde aktarılıp delikli çelik merdivenin etrafı sarılmış. Sonuç, algısal olarak göz alıcı bir hareket ve ışık yaratıp yukarı çıkan veya inen kişinin, güneşin yönüne göre dinamik gölgeler yaratmasını sağlar olmuş.

Yazı: Arch Daily
Görseller: Dana Wheelock & ALTUS Architecture + Design
Çeviri: Mimdap

Mimdap » Uptown Penthouse