Merhaba

Uyku sorununuz varsa, öncelikle uyku ürünlerinin sırlarını öğrenmelisiniz. Kaliteli bir uykunun yolu, doğru malzemeyi seçmekten geçiyor.Çağımızın sorunu olan uyku bozukluğu, pek çok kişinin baş edemediği bir hastalık oldu. Hayat kalitesini düşüren, kişiyi mutsuz kılan bu hastalığın nedeni belki de çok uzaklarda değildir.

Başınızı koyduğunuz yastık, yatağınız veya yorganınız sorunun sebebi olabilir. Uykuyla başınız dertteyse, yanlış uyku ürünlerini seçmiş olabilirsiniz.

Seçtiğiniz uyku ürünlerini tanımakla işe başlayın. Hepimiz uyku ürünleri kullanıyoruz ancak seçerken nelere dikkat etmemiz gerektiğini bilmiyoruz. Oysa kaliteli bir uykunun ilk koşulu, doğru uyku ürünleriyle uyumaktır.

Öncelikle seçtiğiniz ürünün ilk günkü hijyenini ve özelliklerini ne kadar koruduğunu bilmeniz gerekiyor. Bir uyku ürününün ömrü, yıkama, üzerine uygulanan baskıdan dolayı hacim kaybetme, kirlenme, toz ve bakteri gibi sebeplerden dolayı kısalıyor. Ömrü biten bir ürünü kullanmaya devam etmek ise, boyun ve baş ağrıları ile uğraşmanıza sebep oluyor.

Kötü bir yastık ancak 1 ay dayanır. İyi bir yastığı ise 2 yıl kullanabilirsiniz. Bunun yanı sıra, iyi bir yastığın en azından 5 kez yıkanabilmesi ve rahat kurutulabilmesi gerekir.

İyi bir yorganın içindeki elyafın zamanla sıkışma yapmaması, hava miktarının azalmaması ve izolasyonunun düşmemesi gerekiyor. Bu şartlar sağlandığında iyi bir yorganın ömrü 5 yıldır. İyi ve kaliteli bir yatağı ise 10 yıl kullanabilirsiniz. Bu kriterlere uymayan ürünler daha ucuza satıldığından yanıltıcı olabilir.

Yastık ve yorganın kalitesini içindeki dolgu belirler. Ürünün hijyen özelliği, markanın iyi olması önemlidir. Yıkanabilme ve kurutulabilme özelliği olan, hava alan, rutubet tutmayan, hayvanlardan geçebilecek hastalıkları içermeyen, alerjik olmayan polyester içeren ürün seçmeye özen göstermelisiniz.

Özellikle astım hastaları ve alerji problemi olanların silikonlu polyester ürünleri seçmeleri faydalı olur. Bebek uyku ürünlerinin de bu özellikleri taşıması çok önemlidir.

Uyku Ürünlerinin Ömürlerini Biliyor musunuz? - MSN Kadın - Dekorasyon