Hazır yer döşeme tahtalarının avantajından yararlanın : Bu döşeme tahtalarının elemanları, birbiri üzerine dik açılı olarak tutkallanmış en az üç kattan oluştukları için deforme olmazlar. Üzerinde yürünecek olan en üst tabaka sağlam sert tahtadan oluşur. Meşe mi, kayın mı, çınar mı, huşağacı mı ya da dişbudak mı seçeceğiniz sizin kişisel zevkinize kalmıştır. Ham beton zemin üzerine döşeme tahtası döşüyorsanız yatak tahtalarından bir alt zemin hazırlayın ve mutlaka üreticinin talimatlarına dikkat edin.


Döşeme Tahtası Alt KostrüksiyonuDöşeme tahtası alt konsrüksiyonunu yatak tahtalarından ve yalıtım malzemesinden şu şekilde hazırlarsınız: Beton yüzeyler ancak beş yıl sonra tam anlamıyla kururlar. Beton örtü henüz taze ise yalıtım malzemesini ayırma folyosuyla korumalısınız. Folyonun ek yerlerinde yeterince örtüşmesini sağlayın.

Kenar tahtalarını (yan uzunluğu 6 cm) biçin ve bunları 40, en çok 60 cm mesafeyle döşeyin. Her yatak tahtasının altına bir yalıtım şeridi (keçe) uygulayın. Yalıtım şeritlerini zımbalarsanız kaymazlar. Yatak tahtaların arasına yalıtım hasırları koyun. Bunlar yalıtım malzemesini de destekleyebilirler. Döşeme tahtası elemanlarını ne kadar kalın seçerseniz yatak tahtalarının arasında bırakılması gereken açıklık da o kadar fazla olmalıdır. Ancak 60 cm'yi aşmamalıdır. Ayırma folyosu yerine tahtaların arasına gizlenmiş buhar frenli yalıtım elemanları da sıkıştırabilirsiniz. Her durumda yalıtımla parke arasında 1 cm arka havalandırma mesafesi kalmasına dikkat edin. 22 cm altındaki döşeme tahtası kalınlıklarında önce döşeme tahtalarının üzerine bir sunta katı yerleştirmeli ve tutkallamalısınız.


Döşeme Tahtalarının Tutkallanması veya Çivilenmesiİnce tahtaları suntalar üzerindeki oluk ve diller içine serbest şekilde tutkallayın - döşeme tahtası elemanları ile duvar arasında yeterli mesafe kalmasına dikkat edin . Aksi halde ayak sesleri duvardan ve tavandan diğer odalara iletilir. Kalın döşeme tahtası elemanlarını doğrudan doğruya alt konsrüksiyon tahtalarına çivileyin. Kenar tahtalarının üzerine yalıtım şeritleri (keçe veya oluklu karton) yerleştirerek tahtaların birbirine sürtünerek gıcırdamasını önleyin ve ses köprülerini kesin. Döşeme tahtası elemanlarını bir gün kadar, döşenecekleri odada bırakarak ahşabın ve taşıyıcı tabakaların ortama alışmasının sağlayın. Döşeme tahtası elemanlarının kalitesi standartlaştırılmıştır. Budaklara ve renk farlılıklarına göre tasnif şekilleri vardır. Satın alırken %1-3 arasında bir kesme kaybının olacağını göz önünde bulundurun. Döşeme tahtalarını yatak tahtalarının üzerine çivileyin. Çivileri yabancı çıtanın ¾ kısmına kadar bir çekiçle çakın, sonra bir havşayla çakmaya devam edin.
Önemli:


Çiviler yatak tahtalarına ve yabancı çıtalara 45-50 derecelik bir açıyla oturmalıdır. Döşemeye odanın bir çapraz duvarından başlayın - oluk duvarı göstermelidir. Çivileri elle çakmayı zahmetli bulanlar bu işi elektronik bir çivi çakma makinesiyme yapabilirler. İlk elemanı deneme mahiyetinde, aralayıcı olarak tahta kamalarla, duvarın 15 mm önüne tespit edin. Dış kenara yakın ilk sırada çivileri örterek ve çapraz olarak yabancı çıtalardan geçirin. Ama önce, döşeme tahtalarının duvara dik açıyla monte edilebilip edilemediğini kontrol edin.
Düzensizlikler varsa - odadaki köşelerin dik olmaması nedeniyle - duvarla döşeme tahtaları arasını farklı kalınlıkta tahta kamalarla düzeltmelisiniz. Ayrıca kenar elemanlarını uyacak şekilde de kesebilirsiniz. Ilk sıra dik açılı olarak hizalanmalıdır ki diğer elemanlar da doğru konumda yerleşebilsinler. Tahtaları sıra sıra döşeyin, elemanları birbirinin üzerine vurun. Yabancı çıtaları korumak için bir takoz kullanın. Her sırada en son parçayı muntazam kesin, duvara olan mesafeyi hiçbir zaman unutmayın.

Sıranın son parçasını bir çekme kolu veya küsküyle sondan bir önceki elemanın içine kuvvetle bastırın. Kesilen artık parçayla bir sonraki sıraya başlayın - böylece çok fazla ıskarta çıkarmamış olursunuz.
Kapı eşiği ile kenar aralığını alt zemindeki bir geçiş rayıyla tespit edin. Ray içinde döşeme tahtaları 5mm kadar genleşebilir. Kapı pervazlarını bir ince testereyle döşeme tahtası yüksekliğinde kesin. Diğer seçenek: Döşeme tahtası parçalarını biçin. Profili bağların formunu, ayarlı gönye denilen aletle kontrol edin. Burada da daima 5 mm genleşme mesafesi bırakın. Kesintisiz olarak başka odalara da döşeme tahtası döşenmesi durumunda bir ayırma çıtasından tasarruf edip oraya bir profil döşeyebilirsiniz.
Şimdi süpürgelikleri çivileyin. Kesin ve parçayı geçirin. Kesim kenarlarını duvara dik açılı şekilde hazırlar ve bunları borunun tam arkasına yerleştirirseniz bu kesim daha da güzel görünecektir. Genleşme birleşimleri plastik bir şemse ile gizlenebilir.

Boruların Çevresine Parke Döşenmesi

Boru en kesitine uygun şekilde bir mastar hazırlayın. Döşeme tahtalarından borulaRa 5 mm bir genleşme mesafesi bırakın. Testereyle deliklere çapraz açılı bir döşeme tahtası parçası kesin, yuvarlak yerleri kıl testereyle dikkatlice kesin.Yüzey İşlemi


Hazır yer döşeme tahtaları döşendikten hemen sonra kullanılabilir. Bu döşeme tahtaları sentetik reçine ile hazır cilalı olarak satılabildiği gibi yüzeyi balmumu veya cila ile kendiniz de işleyebilirsiniz. Döşeme tahtasını döşedikten sonra, aralama kamalarını çıkarın ve süpürgelikleri monte edin. Süpürgelikler farklı kalınlıklarda ve çok çeşitli ahşap tonlarında satılmaktadır. alıntıdır