+ Konuya Yorum Yaz + Yeni Konu Aç
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2

Yer Karolarının Döşenmesi

Diğer Uğraş ve Hobiler Kategorisinde ve Ev Dekorasyonu Forumunda Bulunan Yer Karolarının Döşenmesi Konusunu Görüntülemektesiniz, Konu içerigi Kısaca ->> Desenin Saptanması Yer karlarını döşemeye, duvar karolarının döşenmesi bittikten sonra geçin . Ancak bu sayede duvardaki karo birleşme çizgilerinin zeminde

 1. #1
  - Çevrimiçi
  Onursal Üye dogangunes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2007
  Nerden
  süpermeydan
  Mesaj
  17.607
  Beğenmiş
  10
  Beğenilmiş
  24
  Rep Gücü
  137441

  stat Yer Karolarının Döşenmesi

  Desenin Saptanması  Yer karlarını döşemeye, duvar karolarının döşenmesi bittikten sonra geçin . Ancak bu sayede duvardaki karo birleşme çizgilerinin zeminde kıpmeeden devam etmesini sağlayabilirsiniz. Karşılıklı duvarlarda çizgilerin tam paralel bulunmaları gerekir. Önce, yer karolarını hangi desen döşeyeceğinizi saptayın.


  Alt Zeminin Hazırlanması
  Yer karlarınn alt zemininin düzgün lmasna dikkat edin. Eski binalardaki döşemelerde genellikle çatlaklar veya çukurlar bulunur. Böylece bir zemini bir spatül macunu döşemeden önce her zeminin astarlanması gerekir. Geniş bir fırça yardımıyla derinlik astarını veya yapıştırma emülsiyonunu yayın. Astarın iyice kurumasını bekleyin bu yaklaşık üç saatte gerçekleşir.  Odanın zemin yüzölçümünü tam olarak ölçün ve orta noktasını işaretleyin. Dik açılı oodalarda odanın ortasından bir hizalama ipi geçirmeniz en iyisidir. İpi geçirmeniz en iyisidir. İp, yan duvarlara paralel ilerlemelidir. Ondan sonda karoları ayarlayabilirsiniz. Ancak, yapıştırmaya başlamadan önce karoları her olasılığa karşı önce deneme amacııyla serbest olarak yerleştirin.


  Karoların Yapıştırılması ve Kesilmesi
  Kullanıma hazır bir karo yapıştırıcısı kullanın. Karoları çimento alçı üzerine döşeyeceksenez, yapıştırıcıyı suyla karıştırın. Karoları çalışma tezgahlarının ya da yerden ısıtma borularının üzerine döşeyecekseniz karo yapıştırıcısını özel bir katkı malzemesiyle (yapıştırıcı - Elasti) karıştırın. Yapıştırıcıyı bir "olgunlaşma süresi" geçtikten snra malayla homojen olarak alt zeminin üzerine sürün. Her zaman yalnızca, bir defaada çalışabileceğiniz kadar yapıştırıcı kullanın - yani 1 ile1,5 m2 arasında.  Yapıştırıcıyı dişli bir spatülle, düz bir yüzey elde edenceye kadar karın. Dişlerin büyüklüğü karonun arka yüzüne ve alt zemine bağlıdır çok küçük seçmeyin.
  İlk karoyu duvar kenarına yerleştirin, sonra ilk karo sırasını buna göre hizalayın. Bu arada yapştırıcıda bir kabuk oluşursa artık o yapıştırıcıyı kullanamazsınız. Yeni yapıştıırıcı sürün. Bir kenar karosunu uygun şekilde kesmeniz gerekirse, bir karo kesme aletiyle düzgün kerarlar elde edebilirsiniz.Bu aletin ölçüsünün ayarlanması ve karonun üst kısımdan yarılması son derece kolay ve sorunsuz olmaktadır. Kalın karolarda sırlı taraf adıldıktan snra karo kesicisinin kenarı üzerinden kırılması gerekir.  Yuvarlak şekiller açmanız gerekirse - örneğin tuvalet veya boru çıkışlarında: Karoyu borunun çapına göre, sırlı tarafından hareket ederek, papağan gagası olrak bilinen alet (karo kerpeteni) milimetre düzeyinde parçalar halinde kırın. Karoları yerleştirme plannına göre, yapıştırıcı yatağının içine hafifçe iterek kyun. İyice baştırın. Kaçuk bir çekiçle üzerine dikkatle vurun. Karoları yerleştirirken derz istavrzları kullanırsanız derzler homjen genişlikte olur. Yer karolarını şu şekilde kusursuzca hizalayabilirsiniz : İlk duvar sırasının aşağısında sağa ve sola birer karo koyun. Bu karoların üzerine bir ip tutturun ve bir sonraki kar sırasını bu ip boyunca hizalayın. Burada, derzlerin yine karo döşenen komşu odalarda kesintisiz olarak devam etmesine dikkat edin. İki karo tabakası arasında, tam sert alçının genleşme derzinin üzerinde bir genleşme derzi bırakın. Diğer alt zemin türlerinde : Genleşme derzini kapı kanadının altına getirin.
  alıntıdır

  Her Hakkım Saklıdır®
  |l|lllll|lll||ll||lll||ll||
  ³³°¹³²¹³ °¹²¹²²³
  © σяigiиαL-ρяσfiLє ®

  Supermeydan

 2. #2
  - Çevrimiçi
  Onursal Üye dogangunes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2007
  Nerden
  süpermeydan
  Mesaj
  17.607
  Beğenmiş
  10
  Beğenilmiş
  24
  Rep Gücü
  137441

  Cevap: Yer Karolarının Döşenmesi

  Balkon ve Teras  Balkonunuza ya da terasınııza karo döşemek isterseniz dona dayanıklı karolar seçin. Yağmur ve kar sularının akabilmesi için %20 bir eğim düşünün (3m derinliğinde bir terasta örneğin 6 cm eğim bulunmalıdır). Karoların yüksek zorlamalara dayanabilmesi için yapıştırıcıya ve derz harcına özel katkılr ilave edin.

  Karoların Birleştirilmesi
  Şimdi karolar birleştirilebilir. Birleşme yerlerinin (derzlerin) temiz, tozsuz ve homojen derinlikte olup olmadıklrını kontrol edin. Derzlerde kalmış kirler varsa bunlar küçük bir tahta malayla kazıyarak temizleyin. Sonra derz harcını karıştırın - normal zorlamalı yerler (çalışma tezgahı, yerden ısıtma borularının üzeri, balkon ve teras karoları) için elasti katkı malzemesiyle karıştırmalısınız. Derz harcını örneğin bir malayla karııştırın. Harç viskoziteli olmalıdır. Harcı karoların üzerine dökün.  Çimento içeren ürünlerle çalışırken kauçuk eldiven kullanın. Gözünüze önemli miktarda harç kaçarsa zamankaybetmeden bol suyla yıkayın ve bir doktora danışın. Güvenliğinizi garantilemek için bu iş sırasında koruyucu gözlük takın. Derz harcını kauuk bir silecekle dağıtın - diyagonal olarak , yani derzlerin yönünü çaprazlayacak şekilde.  Harcı derzlerin içine iyice yedirin, birkaç kez ileri geri silin. Derzler homojen şekilde dolunca, üstte kalan harcı hafif bir basınç uygulayarak ve kauçuk silecek yardımıyla toplayın.

  ÖNEMLİ TAKIMLAR:
  Ölçmek ve hesaplamak için: Çubuk metre, milimetrik kağıt, kurşunkalem
  Alt zeminin düzeltilmesi için: Mala, kova
  Astarı sürmek için: Boyacı fırçası
  Karo sıralarını hizalamak için: Hiza ipi
  Karo yapıştırıcısını karıştırmak için: Karıştırıcı
  Karo harcını yapıştırmak için: Mala
  Yapıştırıcıyı sürmek için: Dışlı Spatül
  Kenar karolarını kesmek için: Karo kesme aleti
  Yuvarlakların açılması için: Papağan gagası
  Kirlenmiş derzleri kazımak için: Tahta parçacıkları
  Derz macunu dağıtmak için: Kauçuk eldiven, kauçuk silecek

  alıntıdır

  Her Hakkım Saklıdır®
  |l|lllll|lll||ll||lll||ll||
  ³³°¹³²¹³ °¹²¹²²³
  © σяigiиαL-ρяσfiLє ®

  Supermeydan

Benzer Konular

 1. Hazır Parkenin Döşenmesi
  dogangunes Tarafından Ev Dekorasyonu Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 21-03-2010, 02:00 PM
 2. Döşeme Tahtalarının Döşenmesi
  dogangunes Tarafından Ev Dekorasyonu Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 09-06-2008, 12:50 AM
Yukarı Çık