Jaluzi perde çevremizde hemen hemen her yerde görmeye alıştığımız perde uygulamalarıdır. Birçok yerde görmemizin nedeni ışık kontrolü ve örtülücülüğü bir arada kolaylıkla gerçekleştirebilmeleridir. Örnek olarak bir mekanı örtmek istediğimizde, tül ve kumaş perde kullanırız. Ancak jaluzi perde bu iki özelliği bir arada yerine getirebilirler. Fiyatlarının uygun oluşu, fazla yer kaplamamaları ve temizliliklerinin kolaylığı tercih nedenlerinin başında gelir. Pratik olmakla birlikte aynı zamanda dekoratif ve estetik bir üründür. Motorlu ve uzaktan kumandalı da üretilebilir.16-25-50 mm genişliğinde bant seçenekleri bulunur. 16 mm bant genişliği özellikle kasa içi dediğimiz pencere doğraması üzerinde yada içinde kullanılmalıdır. 16 mm jaluzi perdeler çok geniş cephelerde tercih edilmemelidir. Tavan ve duvar uygulamaları için dirençleri zayıftır ve kısa sürede deforme olurlar. 25 mm bant genişliğinde olanlar rahatlıkla tavan, duvar kasa içi ve kasa üzeri uygulamalarda tercih edilebilir. 16 mm genişliğindeki jaluzi perdeler 25 mm jaluzi perdelere göre oldukça estetik ve zariftir ancak mukavemeti de doğru orantılı daha zayıftır. 25 mm jaluzi perdeler, büyük cephelerde üretim ölçü standartları doğrultusunda rahatlıkla kullanılabilir. 50 mm jaluzi perdeler daha çok geniş cephe ve pencerelerde tercih edilmelidir.

Jaluzi perdelerde perfore (tül) ve ondulette (özel kesimli) seçeneklerde bulunur. Perfore, jaluzilerin üzerine özel bir uygulama ile sık ve toplu iğne başı büyüklüğünde delikler açılır. Bu delikler perde kapalıyken tül efekti oluşturur. Böylelikle perdeniz kapalı durumdayken gün ışığından belli ölçülerde faydalanır ve güneşi filtre edersiniz . Perfore jaluzilerin standart bant genişlikleri 25 mm dir. Ayrıca perfore jaluzi perdeler gün ışığını filtre ederek geçirmelerinden dolayı enerji tasarrufu sağlayan perdeler arasında yer alır. Perfore jaluzi perdeler tam örtücü olmadıklarından, mahremiyetin ön planda olduğu yatak ve giyinme odası gibi alanlarda tercih edilmemelidir.

Ondulette jaluzi, yukarıda saymış olduğumuz tüm jaluzi standartlarının dışında yer alır. Bant kenarlarına özel bir kesim işlemi gerçekleştirilerek dalga verilir. Bu dalgalar perde açık veya kapalı durumdayken hoş görüntü efektleri yaratır. Bant genişlikleri kesim işleminden dolayı 35 mm dir. Ondulette jaluzi perde Hunter Douglas® tescilli markasıdır. Dekorasyonun ön planda olduğu alanlarda tercih edilmelidir. Ondulette® jaluzi perde tüketiciye resmi 5 yıllık garanti belgesi ile teslim edilir.

İyi bir jaluzi perde, dayanıklılığı yüksek saç kasadan oluşur. Kasa yüksekliği ve eni 25 mm olmalıdır. (Yüksek Kasa) Kasa genişliği ve yüksekliği 25 mm altında kalan jaluzi perdeler alçak kasa şeklinde tanımlanır, tavan ve duvar uygulamalarında kısa sürede deforme olurlar. Perdenin dayanıklılığında bantların önemi çok büyüktür. Alüminyum oranı yüksek alaşımlı bantlar jaluzi perdeye elastik bir özellik verir ve bu sayede bantlar oldukça zor deforme olurlar. Üretim öncesinde jaluzi perdelerin bantları düz bir formda ve rulolar halinde sarılıdır. Üretim sırasında iki çelik silindir arasından geçirilerek örtücülüğü sağlayan form verilir. Form, perdenin düzgün görünmesi ve iyi örtmesinde önem taşır.

Kumandalı sistemler :

Jaluzi perdeler isteğe bağlı motor eklenerek, kumandalı veya buton kontrollü üretilebilir. Bir kumanda ile 8 ayrı perdeyi kontrol edebilirsiniz. Jaluzi perde motorlarının farklı iki seçeneği bulunur. Biri sadece jaluzi banlarına hareket kabiliyeti verir. Diğer modelde ise bantlar ile birlikte perdeyi aşağı ve yukarı doğru hareket ettirebilirsiniz. Motorlu jaluzi perde yaptırmaya karar verdiğinizde dikkat etmeniz gereken sıva altı kablo tesisatını unutmamanızdır. Motorlu jaluziler özellikle iki cam arası seperasyon – separatör uygulamalarında kullanışlıdır.

İki cam arası uygulamalar :

İki cam arası jaluzi uygulamaları işyeri ve ofislere yönelik ara bölmeler için iyi bir seçenektir. İki cam arasına yerleştirilmiş jaluzi perde sayesinde temizlik ve perdelerin dış etkenlerden zarar görme olasılığı tamamen ortadan kalkar. İki cam arası uygulama, ısı cam arası jaluzi perde uygulamaları ile karıştırılmamalıdır. Isı cam arası jaluzi perde, dış cephelerde kullanılan jaluzi seçenekleri arasında yer alır. İki cam arası uygulamalar ise iç cephe uygulamaları için söz konusudur. İki cam arası jaluzi perdelerde motor tercihi ergonomiyi ve konforu artırır.Telli (zigıl) uygulamalar :

Jaluzi perde kenar kılavuzu bir diğer adı ile zeygıl uygulaması hareketli ve açılır kanatlarda tercih edilmelidir. Zeygıl sistemi jaluzi perdenin bant kenarlarına, kasa başlangıcından sonuna kadar açılan delikler ve bu delikler arasından geçen gerdirilmiş çelik telden oluşur. Kasa üzerine veya tavana uygulanmış jaluzi bu sayede pencere hareket ettirilirken camlara çarparak ses çıkarmaz ve deforme olmaz. Telli sistem, 25, 35 ve 50 mm bant genişliğindeki jaluzi perdelerde uygulanabilir isteğe bağlı bir özelliktir.

Jaluzi Perde Temizliği


İthal jaluzi perdelerde kullanılan bantlar antistatik olduklarından üzerlerine toz yapışmaz ve bu sayede kuru bir bez ile kolaylıkla temizlenebilir. Ancak bu temizlik sık aralıklarla yapılmalıdır ki kullanılan alanda bulunan nem ile toz birbiri ile karışmamalıdır. Elektrik süpürgenizde perdelerinizin üzerinde biriken tozu alabilmeniz için iyi bir seçenektir. Çok büyük ölçülere sahip jaluzi perdeleriniz yere serilerek su ile yıkanabilir. Ancak yıkama sonrasında çok iyi kurulanmalıdır. Üst kasa ve metal etek çıtası saç olduklarından dolayı oksitlenmelerine neden olabilirsiniz. Bantlar alüminyum olduğu için paslanma söz konusu değildir. Bulaşık makinenize sığabilecek parçaları ise çekinmeden yıkayabilirsiniz. Yıkama sonrasında çok iyi durulama yapılmalıdır.

Jaluzi perde seçimi yapılırken dikkat edilecek konular ?
Jaluzi perde almaya karar verdiğinizde doğal olarak tercihinizde ön plana çıkacak olan fiyattır. Ancak fiyatla birlikte dikkat edilmesi gereken temel özellikler vardır ki bunlar göz ardı edildiğinde düşük fiyata aldığınızı düşündüğünüz bir perde, uzun vadede size çok maliyetli gelebilir.
Jaluzi perdelerde dikkat edilmesi gereken önemli özelliklere aşağıda sırası ile yer verilmiştir.
Jaluzi perdelerinizin bant kalınlıkları 18 mikron üzeri olmalıdır. (Tüm hakları jaluzi perdeler.com a aittir. İzinli veya izinsiz kopyalanamaz.) Jaluzi perdelerde bant kalınlık ölçüleri 16 ve 22 mikron arası değişmektedir. Micron oranı yüksek olan jaluzi perdelerin bantları üretim sırasında daha iyi form alırlar ve uygulandıklarında düzgün bir görünüm sergilerler. Jaluzi perdelerde formun düzgünlüğü ışık sızma oranını en az düzeye indirir. Ayrıca istem dışı çarpmalarda deforme olmazlar.
Jaluzi perde bantlarının yerleştirildiği merdiven araları sık olmalıdır. Bu sayede örtücülükleri artar ve iyi bir kapatma sağlarlar. Merdiven sıklıkları jaluzi perde maliyetlerini arttıran en büyük özelliktir. Sık merdiven kullanılmış bir jaluzi perdede bir metre yükseklikte 120 bant kullanılırken seyrek merdivenli bir jaluzi perdede bu sayı 90 lara kadar düşebilir.
Renk bütünlüğü tüm perdelerde olduğu gibi jaluzi perde içinde oldukça önemlidir. Örneğin kırmızı bir jaluzi perde yaptırmaya karar verdiğinizde bantlar, taşıyıcı ipler, üst kasa, etek çubuğu ve bantları taşıyan merdivenler kırmızı tonlarında olmalıdır. Bu özellik diğer renkler ve 16, 25, 50 mm jaluziler içinde geçerlidir.
Jaluzi perdenizin bütün ağarlığını taşıyan mekanizmaya ait üst kasa 25 mm genişliğinde ve kalın saçtan üretilmiş olmalıdır. Bu sayede büyük ölçülerdeki perdeler yıllarca deforme olmadan kullanılabilir.
Doğru tespit, ölçelendirme ve montaj jaluzi perdelerinizin kullanım ömrünü arttıran en önemli faktörler arasında yer alır.
Kısacası jaluzi perdeleriniz yukarıda saymış olduğumuz özellikleri taşıyan uluslar arası üretim standartlarına uygun ve garanti belgeli olmalıdır.
Ölçümü yapılacak jaluzinin kapatacağı bölgenin genişlik ve yüksekliğini ölçünüz. (Tüm hakları jaluziperdeler.com a aittir. İzinli veya izinsiz kopyalanamaz.)

Jaluzi perde ölçüsü nasıl alınmalıdır?


Jaluziler duvara veya tavana monte edilebilmektedir. Yükseklik ölçülerini alırken bu hususu dikkate alınız. Yükseklik için genelde pencere alt mermerine kadar ölçü alınmaktadır.
Eğer jaluzinin pencere çerçevesinden daha fazla bir alanı kapatması isteniyorsa, kenarlardan 10´ar cm pay olacak şekilde fazla ölçüm alınız.
Birden fazla yan yana pencere camını ayrı jaluzilerle kapatmak istiyorsanız, jaluziler arasında 3 mm veya daha fazla aralık olacak şekilde ölçüm yapınız. Bu mesafenin az olması jaluzilerin birbirlerine takılmasına, fazla olması ise ışığın içeriye girmesine neden olabilir.
Açılabilir pencereler için jaluzinin toplanmış halindeki üst kalınlığını hesaba katarak yüksekliğini artırınız. Yüksekliğin az gelmesi durumunda jaluziniz katlansa bile açılamama ihtimali bulunmaktadır. Ahşap jaluzilerin toplanmış haldeki kalınlığı alüminyum jaluzilere göre daha fazladır.
Jaluzilerinizi doğrama üzerine monte edilerek, sadece camı kapatacak şekilde sipariş vermek istiyorsanız, ölçüm alırken, camın iç ölçülerini kullanınız. Genişlik için, camın doğrama arası genişliğinden 5mm daha dar jaluzi gerekmektedir. Yükseklik için ise camınızın doğrama arası yüksekliğini kullanabilirsiniz.
Kapı veya camı kapatacak şekilde doğrama üzerine monte edilecek jaluziler için isteğiniz doğrultusunda "telli sistem" uygulanır. Telli sistem, jaluzi içerisinden geçip üst ve alt doğramaya sabitlenen hizalama teli sistemidir. Telli sistem uygulanan kapı ve pencerelerin jaluzileri açılıp kapatma sırasında sabit durarak jaluzinin hasar görmesini engeller. Telli sistem, jaluzinin katlanmasına veya açı değiştirilmesine engel olmaz.
Kumanda çubuğu ve ipleri jaluzinin sağında ya da solunda olabilmektedir.

alıntı