Tırnakların kat kat ayrılarak kırılması, pek çok kadının yaşadığı bir problemdir. Bilmiş arkadaşlarınız bu duruma hemen kalsiyum eksikliği yaftası yapıştırsa da, aslında sorun özünde kalıtsaldır. Gene de yapabileceğiniz bazı şeyler var.

Pek çok kadının ortak problemidir, kat kat ayrılan tırnaklar. Siz özenle uzatıp, manikür yaptırıp, nefis bir renkte oje sürme hayalleri kurun, bir anda ayrılıverir tırnağınız, size de sinir olmak kalır. Peki bunun nedeni nedir? Tıpkı vücut şekli, cilt rengi ve saç tipi gibi tırnaklarımızın büyümesi de kalıtsaldır. Bu nedenle annenizin tırnakları zayıfsa, muhtemelen sizinkiler de zayıf olacaktır. Gene de kat kat ayrılmayı önleyebilecek bazı yollar da yok değil.

Tırnaklarınızı sudan koruyun. Su, tırnakları kurutarak kat kat ayrılmalarına sebep olur. Bu nedenle bulaşık yıkar, ya da temizlik yaparken mutlaka eldiven takın ve ellerinizi temizlemek dışında sudan uzak tutmaya çalışın.

Mutlaka el kremi kullanın. Tırnaklarınızı iyice nemlendirecek, zengin formüllü yoğun bir krem kullanın. Bu tırnaklarınızın güçlenmelerine ve daha esnek olmalarına yardımcı olur. Ne zaman ellerinizi suya değdirecek olsanız, kalın bir katman krem sürmeyi ihmal etmeyin. Lanolin açısından zengin ürünleri tercih edin.

Olabildiğince az aseton kullanın. Aseton, tırnakları kırılgan yapan alkol ve başka kimyasallar içerir. Sıkça oje sürüyorsanız, haftada birden fazla aseton kullanmamaya özen gösterin.

Tırnak cilası kullanmak yerine, cilalayan törpülerden kullanın. Cila, zayıf tırnakları kurutur. Parlayan, cilalı gibi görünen tırnaklar için, dört ayrı yüzeyi olan ve tırnak yüzeyine sürtüldüğünde tırnağı parlatan törpülerden (buffer) edinin. Bunlar aynı zamanda tırnağı uyararak büyümesine de yardımcı olur.

Tırnaklarınızı kısa tutun. Tırnaklarınızı fazla uzatmayın ve küt kesin. Ayrıca şekillendirirken yumuşak bir şekilde, oval olacak biçimde törpüleyin.Vitamin kullanın. Özellikle tırnak ve saçlara yönelik vitaminler piyasada satılmakta. Bunlardan edinip, 3 aylık kür halinde de uygulayarak tırnaklarınızın güçlenmesini sağlayabilirsiniz.