+ Konuya Yorum Yaz + Yeni Konu Aç
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2

Yeni Şafak'tan Atatürk öldürüldü iddiası

Tartışma Salonları (polemik) Kategorisinde ve Komplo Teorileri Forumunda Bulunan Yeni Şafak'tan Atatürk öldürüldü iddiası Konusunu Görüntülemektesiniz, Konu içerigi Kısaca ->> Yeni Şafak gazetesi Atatürk'ün İsmet İnönü tarafından zehirlendiğini iddia ettigi belgeyi okurlarıyla paylaştı. eni Şafak gazetesinin haberine göre Atatürk, zamanın

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Nov 2005
  Nerden
  Uzay:))
  Yaş
  41
  Mesaj
  11.248
  Beğenmiş
  44
  Beğenilmiş
  9
  Blog Mesajları
  33
  Rep Gücü
  93738

  Yeni Şafak'tan Atatürk öldürüldü iddiası

  Yeni Şafak gazetesi Atatürk'ün İsmet İnönü tarafından zehirlendiğini iddia ettigi belgeyi okurlarıyla paylaştı.

  eni Şafak gazetesinin haberine göre Atatürk, zamanın kudretli yöneticileri ve doktorları tarafından zehirlenerek öldürüldü. Yeni Şafak 'ın bu çılgın iddiası sosyal medyada günün olayı oldu.

  Gülen cemaatiyle ilgili olay belgeleri yayımlayan Yeni Şafak, bu kez de 'Atatürk'e yönelik suikast' dosyasıyla kamuoyunun gündeminde.

  İlk belge İçişleri Bakanı Şükrü Kaya'nın 30 Haziran 1938'de, yani Atatürk'ün ölümünden 4,5 ay önce İsmet İnönü'ye gönderdiği yazı. Kaya, yazıda “Tahsis ettiğimiz doktorun görevini layıkı ile yaptığı kanısındayım" diyor. Kaya'nın Atatürk'ün tedavisiyle ilgili normal bir bilgilendirme metniymiş gibi görünen yazısı birkaç cümle sonra farklı bir boyut alıyor:

  SİZİ REİS GÖRMEK İSTERİZ
  “Her şey yolunda ve mecrasında seyir etmektedir. Sizleri Cumhurreisi olarak görmek arzusu hepimizde hasıl olmuştur. Hürmetle ellerinizden öperim efendim."

  YABANCILARI UZAKLAŞTIRDI
  Mektuba göre Atatürk, doktorlardan kuşkulandığı için yabancı doktorları kendinden uzaklaştırıyor ve “Beni Türk doktorlarına emanet edin" talimatı veriyor.  İkinci belge ise Atatürk'ün zehirlendiği tartışmalarının, 20 yıl sonra devletin zirvesindeki bazı isimlerin başını ağrıtacak ve ölüm tehditlerine bile sebep olacak şekilde yeniden gündeme geldiğini gösteriyor. CHP Genel Sekreteri Kasım Gülek, 26 Şubat 1959 tarihindeki yazısında daha sonra İçişleri Bakanlığı da yapacak olan Hıfzı Oğuz Bekata'yı nazik bir şekilde uyarıyor.

  "ALTINDAN KALKAMAYIZ"
  Atatürk'ün zehirlendiğine ilişkin raporu başkalarıyla paylaştığı için Bekata'ya tepki gösteren Gülek, Bu konu seni de beni de aşar, altından kalkamayız. Sen de altında kalırsın ben de. Birileri de altında kalır. Geçmişte yapılan hataları telafi etmemizin ihtimali dahi olmadığını iyi bilmektesin" diyor. Gülek yazının devamında ismini vermediği bir kişinin MAH'ta (MİT'ten önceki istihbarat kuruluşu) adamları olduğuna dikkat çekiyor ve Bekata'ya Senin işini bitirirler" diye gözdağı veriyor.  internethaber

 2. #2
  Ziyaretci
  Misafir..

  Cevap: Yeni Şafak'tan Atatürk öldürüldü iddiası

  Yandaş Yeni Şafak gazetesi, sahte belgelerle ürettiği haberlerine bugün bir yenisini ekledi, Gazete, Türkiye 'Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ü silah arkadaşı İsmet İnönü öldürdü' manşetiyle çıktı.

  Yeni Şafak, “Belgeler 77 yıldır sadece kulaktan kulağa konuşulan ‘Atatürk zehirlendi’ iddiasının gerçek olduğunu ve ‘suikastin’ İsmet İnönü tarafından tezgahlandığını ortaya koyuyor” diye yazdı.

  Yeni Şafak, iddialarına kanıt olarak İsmet İnönü, CHP Genel Sekreteri Kasım Gülek ile İçişleri Bakanları Şükrü Kaya ve Hıfzı Oğuz Bekata'nın yazışmalarının olduğu belgeleri gösterdi.

  Ancak gazetenin belgelerinde komik denilebilecek detaylar dikkat çekti. Gazetecilik okullarında "Yalan, üretme haber" kategorisinde ders olarak okutulacak bir örnek sergiledi.

  WİNDOWS KULLANILMIŞ

  Belgelerin düzmece olduğunu gösteren en önemli detay, yazım karakterleri. 1962 yılına ait belgede, yazım karakteri olarak 2009'da piyasaya sürülen Windows 7 Tahoma italic font kullanılması.

  Yeni Şafak, belgelere çay dökerek her ne kadar eski bir belge olduğuna insanları inandırmaya çalışsa da söz konusu belgelerde kullanılan font sosyal medya kullanıcılarının gözünden kaçmadı.

  GÜNÜMÜZ TÜRKÇESİ...

  Belgelerdeki yazım dili ise, 1930'ların dilinden daha çok günümüzde kullanılan Türkçe'ye benziyor

  Mustafa Kemal'in 'Beni Türk hekimlerine emanet ediniz' sözünde doktor kelimesi yerine 'hekim' kelimesini kullanması dikkatleri çekerken aynı tarihlerde Şükrü Kaya'nın yazdırdığı belirtilen söz konusu belgelerde ısrarla "doktor" kelimesinin kullanılması gözlerden kaçmayacak bir detay olarak karşımıza çıkıyor.

  REİSİCUMHUR OLDU CUMHURREİSİ

  Belgelerde bir diğer dikkat çeken detay ise şu an 'Cumhurbaşkanı' olarak kullandığımız 1930'larda ise Reisicumhur olarak kullanılan ifadenin söz konusu düzmece belgelerde 'cumhurreisi' olarak kullanılması. Dikkat çeken detaylar sadece bunlarla da kalmıyor. Şükrü Kaya imzalı belgede 'Özel' ibaresi dikkat çekerken o tarihlerde özel yerine 'Hususi' kelimesi kullanılıyordu.

  Yeni Şafak'ın yaptığı çok özel 'belgeli' habercilik başta twitter olmak üzere sosyal medyada alay konusu oldu.

  Cumhuriyet

Yukarı Çık