Bu sese kulak verin adam olun adam!

DTP Genel Başkanı Türk, Cumhurbaşkanı ve Başbakan’a böyle seslenerek, “Bu halkın barış sesini dinleyin” dedi
DEMOKRATİK Toplum Partisi’nin (DTP) ’Barış yürüyüşü’adı altında Diyarbakır’da düzenlediği ve 50 bin kişinin katıldığı yürüyüşte DTP Genel Başkanı Ahmet Türk, Cumhurbaşkanı ve Başbakan’a seslendi.

Yürüyüşe, DTP, Diyarbakır Milletvekili Selahattin Demirtaş dışında tam kadro katıldı. DTP seçim otobüsü üzerinden kalabalığa seslenen DTP Genel Başkanı Ahmet Türk, yıllardan beri özgürlük ve barış mücadelesi yürüttüklerini belirterek, şöyle konuştu: “Barış adına önemli bir süreci yaşıyoruz. Sesimizi dünyaya duyurmak için yollarda, eylemlerde olacağız. PKK önderi Sayın Öcalan İmralı’da barışçıl sürecin gelişmesi için ’Hazırım’ diyor. Başbakan Erdoğan’a, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e sesleniyorum. Siz, bize barışı savununuz dediniz. Halkımız barış için yola çıktı. O zaman niye sessiz kalıyorsunuz. Lütfen bu halkın barış sesini dinleyin ve bu sese kulak verin, adam olun adam.”

‘Dağdan getirelim’

DTP Genel Başkan Yardımcısı Emine Ayna da, “Barışa çağrı yapıyoruz” diyerek, şöyle konuştu: “Barışın ön koşulu operasyonların durmasıdır. Taleplerimizi bu Anayasa’da bulamıyoruz. İsteklerimizi ve taleplerimizi içeren bir taslak çalışmamız var. Yakında bunu kamuoyuyla paylaşacağız. Demokratik bir Anayasa nasıl olur herkese göstereceğiz. Hep beraber dağların zirvesine çıkıp oradaki çocuklarımızı buraya getirip onları siyasetin içine katacağız. Sayın Öcalan’ın Ağustos’un sonuna kadar geliştireceği bir çözüm projesi var. Öcalan, her kesimden görüşler alarak bu görüşler doğrultusunda, Kürt sorununun çözümüne dair bir proje ortaya koyacağını söylüyor. Sağcısı da solcusu da, liberali de, demokratı da şunu söylüyor: Diyor ki, ‘Kürt sorunu bitecek ve barış gelişecekse, bu ancak sayın Öcalan’la mümkündür’ diyorlar. Herkes bu konuda hem fikirdir. Oradan (İmralı’dan) gelişen düşüncenin Kürt halkı ve PKK tarafından nasıl dikkate alındığının herkes farkındadır. Bu nedenle Ağustos’un sonunda açıklanacak olan projeyi önemsiyoruz. 1 Eylül’e kadar gelişebilecek operasyonlar, çok daha kanlı bir sürecin gelişmesine neden olacaktır. Halkları karşı karşıya getiren bir dönemin gelişmesine neden olacaktır. Buna izin vermeyelim.”

YÜRÜYÜŞE YAKLAŞIK 50 BİN KİŞİ KATILDI

DTP’nin değişik kentlerde başlattığı barış yürüyüşü önceki gün Diyarbakır’da son buldu. DTP il binası önünde toplanan yaklaşık 50 bin kişi Apo posterleri ve PKK lehine atılan sloganlar eşliğinde yürüdü.

vatan.