3. Sayfa, Toplam 3 BirinciBirinci 123
Gösterilen sonuçlar: 21 ile 28 Toplam: 28
 1. #21
  Aktif Üye sahrabetis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2007
  Nerden
  Aslen Gürcistan ama ANkara'da yaşıyorum
  Yaş
  40
  Mesaj
  1.325
  Rep Gücü
  19339

  Cevap: Türkiye Amerika ile savaşır mı?

  Osmanlıların Amerikalılarla ilk tanışması , Osmanlı Devleti’nin en batıdaki topraklarının bulunduğu Mağrip (Trablus ve Cezayir Bölgesi) bölgesinde gerçekleşti 1516’da Oruç Reis’in Cezayir’e gelişi ile başlayan Mağrip bölgesindeki süreç günümüze kadar uzanan uzun bir zaman dilimini içine alıyor . Bu süreç içerisinde Türkiye Cumhuriyeti ve ABD arasında pek çok politik antlaşmalar ve antlaşmazlıklar yaşandı . Amerika'nın Wİlson ilkeleri , dış politikalarında bir noktadan sonra T.C. de dahil olmak üzere , pek çok ülke ile ılımlı politikalar gütmelerini engellemiştir .

  Benim bunca süreç içerisinde yaşananlardan gördüğüm şu ki ; her an bir savaşın içinde kendimizi bulabilirizçünkü olay artık sadece politik kulvarda kalmaktan çıkıp evanjelist düşüncelerin de ardında olduğu farklı bir boyuta sürüklenmiştir .

  Evanjelizmin tüm gerekliliklerini yerine getiren A.B.D. için T.C. bir engel olamayacağı gibi , kısa bir süre sonra sadece pürüzü ortadan kaldırmak adına da olsa harekete geçeceklerine inanıyorum .

  Özetle demek istediğim şu ki ; dış politikarl gereği çıkar ülkeleri ile hiç bir zaman sırt sırta verilemez . Daha büyük bir çıkar söz konusu olunca , savaş kaçınılmazdır .

 2. #22
  Tecrübeli Üye B@rb@ros - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Oct 2008
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  282
  Rep Gücü
  10993

  Cevap: Türkiye Amerika ile savaşır mı?

  Ortaya sürülen bu tez bana yerli versiyonu olan Metal Fırtına'yı anımsattı yalnız bir kaç farklılık ile birlikte..Amerikalı Stratejist'in kehanetini daha efektif bulduğumu ifade etmeliyim zira yerli versiyon Metal Fırtına en çok satan kitap olarak adından söz ettirsede içeriği beş para etmeyecek kadar safsatayla ve reeliteden ırak yapıya sahip olduğunu dile getirmekte yarar var..Amerikalı dostumuzun kehanetinin bir bölümü gerçekleşebilir yapıya sahip bu bölüm süpergüç teorisidir..

  Öte yandan Amerika'nın Türkiye ile savaşmaya cesareti olmadığı gibi bu riski göz önüne bile getiremez..Türkiye'nin işgal edilmesi demek Rusya,İran gibi Amerikan karşıtı ülkelerinde işine gelmeyeceği gibi genel lansmanda değerlendirirsek Türkiye stratejik ve jeopolitik konumu dolasıyla Rusya,İran,Balkanlar,Ortadoğu ve Avrupa'ya açılan bir kapı olarak tüm coğrafya için işleri içinden çıkılmaz hale sokabilir..Zaptedilmiş bir Türkiye ismini saydığımız ülkelerin işine gelmediği gibi kendi özgürlüklerinin tecriti anl***** geldiğini çok iyi biliyorlar..Almanya,Rusya ve İran bu ülkeler karmaşık siyasetler izlesede perde arkasında Türkiye'ye muhtaçlar..Bir yandanda cılız destekleri yer yer görünsede siyaset arenasında varoluşlarının temelini taşıyan konstrüksyon Türkiye üzerine inşa edilmiştir..Rusya ve Eski Sovyet ülkelerinin askeri gücünün yanısıra Ortadoğu ve Arap'ların petrol sayesinde sahip oldukları ekonomik gücün zapta uğraması Dünya'yı kaosa sürükleyebileceği gibi bu dengelerin değişmesi önümüzdeki uzun yıllar için mümkün görünmüyor..Türkiye Eylül 1945'ten itibaren başlayan zaman zarfında yeni Dünya anlayışının ve kendisine bahşedilen stratejik konumu gerek askeri kanadı ile gerekse yanar döner yapısıyla izlediği siyaset modeliyle bölgenin sübap vazifesini icra etmektedir..Amiyane bir tabir olacak ama Nizamiyeden içeri ilk adımı attığınız anda vatandaşlık biter demirbaş vazifesi görmeye başlarsınız size verileni korumakla mükellefsiniz ve akabinde en önemli sınanmanız kep ile başlar biraz mecazi bir anlam oluşturduğumun farkındayım fakat bir söz vardır Kep Gitti G.. Gitti anlamında bu tablodan çıkaracağımız sonuç anlatılmak isteneni özetleyebilir sanırım..İki kıtanın lojistik,askeri ve siyasi zemininde çizilen rotasında seyrine devam eden Türkiye'ye gücü yetebilecek tek güç yine kendisidir...

 3. #23
  İletileri Onay'a Tabi
  Üyelik tarihi
  Jun 2007
  Nerden
  Huzûru İlahî
  Mesaj
  1.427
  Blog Mesajları
  18
  Rep Gücü
  7864
  İsrail gibi kuralsız bir devletin, zamanında BM'yi dahi kaale almayan bir devletin bu gün itibari ile Türkiye'ye gösterdiği zorunlu saygı ve Dünya Kamuoyu önünde özür dilemesi , Ülkemizin bu bölgede itibarının ne kadar yükseldiğini , sözünün ne kadar geçerli olduğunu göstermektedir.

  Beklenen vakit yaklaşmaktadır.

 4. #24
  Aktif Üye tntcool - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2010
  Nerden
  Antalya
  Mesaj
  2.191
  Blog Mesajları
  3
  Rep Gücü
  54809
  Türkiye ile Amerika savaşmaz. Amerika zaten savaşmadan alacağını alıyor.
  Göbekten amerikaya bağlıyız, yularımız da onlarda...

 5. #25
  Üyecik GeçerkenUğradım - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2010
  Yaş
  27
  Mesaj
  7
  Rep Gücü
  622
  Neden olmasın? Neden işgal etmesin objektif olun arkadaşlar.
  Kimileri bizim TSK böyle bizim TSK mız şöyle diyorda..

  Arkadaşlar uyanın.! Birebir savaş dönemi bitti. 2 Nuclear başlıklı füzeye bakar savaş..
  Oldu bittiye gelir geride kalıntılar kalır.

  Önemli olan burada ABD nin bu riski almamasını sağlamaktır. Bu ise bence Türkiyenin izleyeceği politikalar ve dünya arenasında duruşuyla olacaktır.

  Örnek vermek istiyorum.. İran'ın duruşu ve politikası belli mi? belli.. Eyvallah kendi ordusuna malzemeyi ve araç gereci kendisi mi temin ediyor?ee evet.. Nuclear çalışmalarıda var ne güzel..
  İran benim gözümde yada bana artık nasıl hissettiriyorsa kapalı bi kutu..
  İçinden kertenkelede çıkabilir.. Ölüm saçan timsahta..

  Bence İran'ın duruşu belli.. Bizimde öyle olmalı Dostu düşmanı görmeliyiz artık.. Şuanda Amerikaya maalesef söylerken üzülüyorum.. GEBEYİZ.! Onların sözünden çıkamayız. Çıkarsak işgal eder bu gidişle bizi işgal etmezler.
  Zaten istediklerini bize yaptıramıyorlar mı ?

  Cevap sizde saklı.

 6. #26
  Üyecik
  Üyelik tarihi
  Nov 2010
  Mesaj
  30
  Rep Gücü
  8
  Arkadaşlar amerika ve türkiye arasında savunma konusunda bir fark var amerikalılar kıtalar arası asker cıkarma planlarını güncellerken türkler herhangi bir il işgal edilirse düşmanı nasıl geri püskürtürüz diye plan yapıyor en azından benim bildiğim bu . umarım türklerin de amerika ile olası bir savaş durumunda o kıtaya asker cıkarma planı vardır pek sanmıyorum ya neyse plandan cok teknoloji de lazım tabi . bir ilin işgal edilebilme olasılığı varsa zaten o il gözden çıkarılmış sayılır yani uzun lafın kısası onlar düşmanın ayagına gider biz gelmesini bekleriz . bu yüzden ben pek ihtimal vermiyorum böyle bir savaşa HOŞCAKALIN

 7. #27
  Üyecik
  Üyelik tarihi
  Dec 2010
  Mesaj
  1
  Rep Gücü
  8
  nefret ediyorum savaşlardan!

 8. #28
  yeni üye
  Üyelik tarihi
  Nov 2010
  Mesaj
  68
  Rep Gücü
  1871
  çıkarlar çatışınca her şey olur.

Benzer Konular

 1. Amerika''dan mühendis
  mopsy Tarafından Günün Fıkrası Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 19-09-2010, 10:25 PM
 2. Beşiktaş Amerika'yı...
  mopsy Tarafından Futbol Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 23-03-2010, 07:53 AM
 3. Gerici-Şeriatçi Amerika!
  Y.E.K. Tarafından Özgün Makaleler Foruma
  Yorum: 3
  Son mesaj: 15-02-2009, 11:42 PM
 4. Amerika'nın Komploları
  SAHARAY Tarafından Komplo Teorileri Foruma
  Yorum: 10
  Son mesaj: 06-08-2008, 05:52 PM
 5. Amerika Öğrenci Vizesi
  Nil@y Tarafından Turizm Gezi Seyahat Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 19-10-2007, 07:00 AM

Anahtar kelimeler

Yukarı Çık