Gösterilen sonuçlar: 1 ile 8 Toplam: 8
 1. #1
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Nov 2005
  Nerden
  Uzay:))
  Burç:
  Kova
  Cinsiyet
  Erkek
  Yaş
  42
  Mesaj
  11.462
  Blog Mesajları
  33
  Rep Gücü
  93742

  İstanbul için Kabus gibi deprem senaryosu

  İstanbul için 4 farklı deprem senaryosu geliştirildi. Senaryonun en iyimseri bile korkunç sahneler içeriyor.

  İstanbul Büyükşehir Belediyesinin (İBB), Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı (JICA) ile ortaklaşa yürüttüğü Deprem Risk Analiz Çalışması kapsamında, İstanbul için 4 farklı deprem senaryosu geliştirildi. Senaryonun en iyimseri bile korkunç sahneler içeriyor.

  İBB'den yapılan yazılı açıklamada, belediyenin, İstanbul'u etkileyecek bir deprem veya benzeri bir afet sonucundaki hasar veya enkazın altından insan kurtarmak için değil, enkaz altında insan kalmamasını ve maddi hasarın en az olmasını sağlamak için çaba sarf ettiği bildirildi.

  '90 BİN KİŞİ ÖLECEK, 60 BİN BİNA YIKILACAK'

  Bu kapsamda, İBB Kent Jeolojisi ve Deprem İzleme Projeleri'ne ek olarak JICA ile ortaklaşa yürüttüğü Deprem Risk Analizi (Mikro Bölgeleme ve Afet Önleme/Azaltma Temel Planı) Çalışması kapsamında, İstanbul'un deprem durumu bilimsel olarak teşhis edildi.

  JICA çalışması kapsamında 4 Japon ve 10 Türk bilim adamı, 15 Japon ve 8 Türk mühendis ile 4 farklı senaryo depremi esas alınarak büyüklükleri 6.9, 7.4, 7.5 ve 7.7 olan depremlerin, mahalle bazında tüm alt ve üst yapılarda meydana getireceği olası hasar miktarları belirlendi.

  Buna göre, Devlet İstatistik Enstitüsü (DİE) 2000 yılı bina sayımı verilerine göre; yaklaşık 725 bin bina, 3 milyon 40 bin hane ve yaklaşık 9 milyon gece nüfusuna tekabül eden durumda 7.5 veya 7.7 büyüklüğü civarında bir deprem olursa, 50-60 bin civarında ağır hasarlı bina, 500-600 bin civarında evsiz aile, 70-90 bin civarında ölü, 135 bin ağır yaralı, 1000-2000 noktada su sızıntısı, 30 bin servis kutusunda gaz sızıntısı, elektrik kablolarının yüzde 3'ünde kopma, 140 milyon ton enkaz oluşacak.

  'BİR MİLYON KİŞİ EN KAZ ALTINDA KALACAK'

  Ayrıca, yaklaşık, 1 milyon kişi için kurtarma operasyonu ve 330 bin çadır gerekecek. Yaklaşık 40 milyar dolar maddi kayıp yaşanacak.

  Açıklamada, bu çalışma sonuçlarının ortaya koyduğu tablonun tedavisinin gerçekleştirilmesi için bu çalışmadan hareketle, İstanbul'u depreme karşı korumanın ve deprem zararlarını en aza indirmenin yöntem, ilke ve esaslarını belirleyen bir Deprem Master Planı hazırlandığı belirtildi.

  'PİLOT BÖLGELER SEÇİLECEK'

  Açıklamada, İstanbul için hazırlanan bu Deprem Master Planı'nın, İstanbul'da deprem gerçeğini dikkate alarak kentin depreme karşı güvenli hale getirilmesi için gerek mevcut yapı stoku, gerekse tüm kentsel, kamusal mekanların ve altyapı tesislerinin bu kapsamda

  değerlendirilmesine ek olarak, İstanbul ile ilgili kısa, orta ve uzun vadede alınacak tüm tedbir, karar ve uygulamaların belirlenmesi, İstanbul'un yeniden yapılandırılmasında öncelikli stratejilerin geliştirilmesi ve gerektiğinde seçilecek pilot alanlarda yapılacak uygulamaların yanı sıra tüm tarafların hukuki, teknik, mali, sosyal ve idari açılardan görev alanları ve uygulama programlarının geliştirilmesi hususlarını içerdiği ifade edildi.

  internethaber

 2. #2
  Eftelya
  Misafir..

  Cevap: İstanbul için Kabus gibi deprem senaryosu

  bız devlet ve mıllet olarak sadece senaryo uretırız
  kac yıl gectı depremın ustunden...hanı ne yaptık veya ne yaptılar?
  deprem gelecek bu kesın ve bız de göz göre göre of yazmak bıle gelmıyor ıcımden

 3. #3
  Aktif Üye orkuorkun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2007
  Nerden
  BULGARISTAN, ROMANYA, UKRAYNA, ISTANBUL, JAKARTA
  Yaş
  48
  Mesaj
  1.942
  Blog Mesajları
  3
  Rep Gücü
  37781

  Cevap: İstanbul için Kabus gibi deprem senaryosu

  malesef hazir degiliz ve cok kayip olacak. ceset torbalari hazir. guclendirme calismasi yapilacagina ceset torba imalatina yatirim yapildi. cunku en kolayi bu
  fermuarli asagiya kan gecirmeyen koku yapmayan 6 kuluplu tutma ipleri var

 4. #4
  Eftelya
  Misafir..

  Cevap: İstanbul için Kabus gibi deprem senaryosu

  Kadir Sütçü 1999 Marmara Depremi sonrasında çalışmalarına başladığını kaydetti ve şunları ekledi: "11 Kasım 1999'da bahçemde gezerken bir erik ağacı var. Özel bir ağaç. O erik ağacının gövdesinde karıncaları gördüm. Dikkatimi geçti. Sıradışı davranışlar içindeydi. Bu karıncalar depremden mi kaçtılar diye incelemeye başladım. Ve ertesi gün 12 Kasım Düzce depremi gerçekleşti. O günden sonra oğlumla birlikte karar aldık incelemeye başladık. Kolonileri oluşturdum. 2004'te bir eğitimde öğretmenlere ders veriyordum. Proje yaptırdım onlara. Projeniz karıncaları incelemek. Sıra dışı davranışları nelerdir_? Depreme duyarlı canlılar mıdır? Onların projesinin sonucu: 'Karıncalar depreme duyarlılık gösteriyor oldu.' Daha sonra bu projeyi sayısal olarak inceledik. Bir grup matematik öğretmeniyle konuştum. Karıncalar ve bulutlarla ilgili inceleme yaptılar. Ve onların tezinde de ortak sonuç karıncaların depreme duyarlı hayvanlar olduğuydu"

  BALIKESİR DEPREMİ SİTEDEYDİ

  Sütçü'nün oluşturduğı web sitesinde gece 00:00'da bir mesaj dikkatleri çekti. Mesajda yazan şuydu: "İstanbul'a uzak bir yerde ancak İstanbul'un etkileneceği bir yerde hafif şiddette deprem olacak"

  Bu depremi bilmek için Sütçü şöyle bir araştırma yaptığını anlattı: "5.0 büyüklükte bir depremin meydana gelebilmesi için evde 12 bahçede 12 özel yuvalardaki farklı türdeki kolonilerin 4 saat aralıklarla takipleri incelendi. Karınca yürürken düşüyor, sinirli oluyor, dağınık yürüyüş yapıyor. Bu karınca kolonileri Balıkesir'i işaret ediyordu"

  KARINCA ÖLÜMLERİ NEYE İŞARET EDİYOR?

  Sütçü büyük depremlerin oluşunu karınca ölümlerine bağladı: "Ölüm gerçekleşirse 7 büyüklüğündeki depremi işaret ediyor."

  İSTANBUL'DA NE ZAMAN DEPREM OLACAK?

  "Öyle bir bulgu yok. Diğer karınca türleri de oynamış olsaydı ufuktaki bulutlar da kırmızı olsaydı İstanbul'da büyük bir deprem olabilirdi."

  Bilmek ayrı birşey yaşayanları hayal etmek ayrı. Dün sabah gözlemimde bulutlara baktığımda akşam bulutlarına bakacağım ve karar vereceğim dedim. Resimde 2 tane çizgi var kırmızı. Kırmızı iki çizgi İstanbul'a uzak altta kırmızı ton fazla olsaydı daha İstanbul diyecektim. Karınca hareketleri hızlansaydı İstanbul'da olacak."

  YUNANİSTAN FAYLARI İSTANBUL'U YAĞMUR ŞEKLİNDE ETKİLİYOR

  Sütçü'den ilginç bir yorum daha: "Yunanistan'ın güneyinde faylardan çıkan enerji İstanbul'da yağmura dönüşüyor. Bunu bir yıldan beri inceliyorum. Deprem öncesi faylardan çıkan enerji İstanbul üzerinde yoğunlaşıyor. Ve yağmur yağıyor"

  İŞTE DEPREMİ ÖNCEDEN BİLMEK İÇİN GEREKEN PARAMETRELER

  1- Evde ve dışarda bulunan köpeklerin sebepsizce havlaması, hırlaması ve uluması
  2- Bahçede bulunan yılanların, farelerin, kertenkelelerin, solucanların yuvalarını terk edip, yüzeye çıkması
  3- Martıların, kargaların, serçelerin gökyüzünde değişik hareketler sergilemeleri ve ses çıkarmaları
  4- Bahçedeki ya da balkondaki saksıda bulunan bitkilerin zamansız olarak çiçek açması, yapraklarının kuruması
  5- Evde çalışan elektrikli ev aletlerinin sıradışı hareketler göstermesi. İnternet hızının yavaşlaması, bilgisayar ekranının tarih ve saatinin değişimi voltaj durumunun değişmesi
  6- Ufuktaki bulutların kırmızılığının artması

  SİTESİNDE YOK YOK

  Kadir Sütçü hava durumu gibi deprem tahmini yapıyor. Ve bu tahminleri web sitesinde yayınlıyor. Sitede, tahminlerin bilimsel arka planları da bulunuyor. Siz de Sütçü'nün web sitesini ziyaret edebilirsiniz. www.dkos.org adresinden tüm bu deprem verilerine ulaşmanız mümkün...
  ilginç bır sıte ve ben takıp edıyorum sıze de onerırım

 5. #5
  Onursal Üye dogangunes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2007
  Burç:
  Kova
  Cinsiyet
  Kadin
  Mesaj
  17.801
  Rep Gücü
  137443

  Cevap: İstanbul için Kabus gibi deprem senaryosu

  Alıntı orkuorkun´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  malesef hazir degiliz ve cok kayip olacak. ceset torbalari hazir. guclendirme calismasi yapilacagina ceset torba imalatina yatirim yapildi. cunku en kolayi bu
  fermuarli asagiya kan gecirmeyen koku yapmayan 6 kuluplu tutma ipleri var
  Herzamanki gibi işin kolayına kaçılıyor ne olucak ne varki ceset torbası hazırlamada hemde ekonomik..:Enfado:Bugüne kadar neye tam hazır oldukki zaten..

  Umarım o ceset torbalarının içine giren bizlerden biri olmaz işşallah...

  Her Hakkım Saklıdır®
  |l|lllll|lll||ll||lll||ll||
  ³³°¹³²¹³ °¹²¹²²³
  © σяigiиαL-ρяσfiLє ®

  Supermeydan

 6. #6
  Eftelya
  Misafir..

  Cevap: İstanbul için Kabus gibi deprem senaryosu

  soylenecek o kadar cok cumle var kı cok önemlı bır konu bu
  ama sesımızi nereye ve ne kadar duyurabılıriz.bılmıyorum
  sadece guncellemek ıstedım

 7. #7
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Nov 2005
  Nerden
  Uzay:))
  Burç:
  Kova
  Cinsiyet
  Erkek
  Yaş
  42
  Mesaj
  11.462
  Blog Mesajları
  33
  Rep Gücü
  93742

  Cevap: İstanbul için Kabus gibi deprem senaryosu

  Büyük deprem için 250 yıllık süre doldu
  İstanbul'da 250 yılda bir büyük deprem oluyor. O sürenin dolmasına sadece bir sene kaldı.


  Habertürk yazarı Murat Bardakçı, büyük depremler konusunu irdeledi ve büyük İstanbul depreminin temel özelliklerini sıraladı.

  İşte Bardakçı'nın o yazısındaki ilgili bölümler;

  Yarın, bundan 16 sene önce yaşadığımız büyük felâketin, 17 Ağustos depreminin yıldönümü... Eski kayıtlara göre, İstanbul depreminin bir özelliği vardır: 250 senede bir mutlaka gelir ama şehri tek bir defa vurup gitmez, en az 40 gün devam eder!

  17 AĞUSTOS BÜYÜK DEPREMİN HABERCİSİ
  Mesela, 1509'daki felaketi 1766'da yaşanan bir başka büyük felaket takip etmiş, sonra 1999 depremi olmuştur. Bu asıl büyük depremin habercisidir. 250 senelik limitin dolmasına, eskilerin tabiriyle 'küçük kıyamete' sadece bir kaç sene kalmıştır.

  FELAKET DENİZDEN GELECEK
  Marmara'nın geçmişini şöyle üstünkörü bir incelediğiniz takdirde Anadolu'nun kuzey taraflarında, özellikle de İzmit çevresinde bir deprem olduğunda sarsıntıların yavaş yavaş batıya uzanıp mutlaka İstanbul'u da vurduğunu ve İstanbul depreminin bir geldi mi günlerce devam etmek gibi yapışkan bir âdeti olduğunu görürsünüz. Ama asıl endişe vermesi gereken nokta, şehrin 15 asırdan buyana her 250 senede bir onbinlerce can almış sarsıntılara kurban gitmesidir! Meselâ 1509'daki felâketi 1766'da yaşanan bir başka büyük felâket takip etmiş, sonra 1999 depremi gelmiştir. Bu deprem asıl büyük İstanbul depreminin habercisidir, 250 senelik limitin dolmasına, yani eskilerin tâbiri ile küçük kıyamet'in kopmasına şunun şurasında sadece birkaç sene kalmıştır. (haberturk)

 8. #8
  Acemi Üye
  Üyelik tarihi
  Nov 2009
  Nerden
  Kadıköy
  Cinsiyet
  Kadin
  Mesaj
  165
  Rep Gücü
  3534

  Cevap: İstanbul için Kabus gibi deprem senaryosu

  Evet bu deprem kesinlikle olacak.

  1999 yılında 2 şiddetli deprem oldu. 3.sü mutlaka ve mutlaka olmak zorunda. Depremler doğal olduğu için değil, yapay ve insan yapımı olduğu için.

  Peki neden 3. ? Çünkü bu gezegeni 3.000 yıldan fazla süredir yöneten tanrıların sayısı 1 hiç olmadı. 2 de değil. 3 olduğu için, bu 3.deprem de olmak zorunda.

  Şimdi soru şu? Bu depremin zamanı ve yeri tespit edilebilir mi ve durdurulabilir mi? En azından medya önceden bilgilendirilebilirse, deprem olsa bile ortalık fena halde karışacak.

  Bir başka konu ise çok daha tehlikeli. Sadece Türkiye'yi değil bütün dünyayı ilgilendiriyor.
  3. Dünya Savaşı ne zaman ve nerede başlayacak ?

Benzer Konular

 1. İstanbul'da deprem oldu
  YukseLL Tarafından Güncel Haber ve Manşetler Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 20-05-2011, 12:49 AM
 2. 'Picasso' için İstanbul'a
  mopsy Tarafından Resim Heykel Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 13-02-2010, 08:19 AM
 3. İstanbul'da 7 büyük birden fazla deprem
  mopsy Tarafından Çevre Forum'u Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 19-01-2010, 11:18 AM
 4. Taş gibi bir beden için
  dogangunes Tarafından Diyet ve Dengeli Beslenme Foruma
  Yorum: 4
  Son mesaj: 29-05-2009, 08:59 AM
 5. Gelecekte Türkiye için savaş senaryosu
  YukseLL Tarafından Komplo Teorileri Foruma
  Yorum: 5
  Son mesaj: 18-05-2009, 07:20 PM
Yukarı Çık