+ Konuya Yorum Yaz + Yeni Konu Aç
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 1 Toplam: 1

Karaciğer kanseri nedir?

Sağlık ve Hastalıklar Kategorisi Hastalıklar ve Tedavi Yolları Forumu Karaciğer kanseri nedir? Konusunu okuyorsunuz, Konu içeriği kısaca ->> Merhaba Karaciğer insan bedenindeki en hayati, en büyük organlardan biridir. Karaciğerin insan bedenindeki fonksiyonları nelerdir? • Karaciğer, kişinin bedeninden zararlı ...

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Nerden
  ISTANBULLU -YURTDISINA OTURUYORUM
  Mesaj
  14.087
  Rep Gücü
  88648

  Karaciğer kanseri nedir?

  Merhaba

  Karaciğer insan bedenindeki en hayati, en büyük organlardan biridir.

  Karaciğerin insan bedenindeki fonksiyonları nelerdir?

  • Karaciğer, kişinin bedeninden zararlı maddelerin uzaklaştırılmasını sağlar.
  • Karaciğer, safra üretimini gerçekleştirerek yağların sindirilmesini sağlar.
  • Kişinin bedeninde enerji olarak kullanılan şeker miktarı karaciğerde depolanmaktadır.
  • Bedendeki hücreler için yapıtaşı olan birçok proteinin üretimi karaciğerde yapmaktadır.  Karaciğer kanseri, kişinin karaciğerlerindeki hücrelerde meydana gelen anormal derecedeki büyümedir. Bu tür anormal büyümeler çoğunlukla tümör olarak adlandırılır.

  İki tür karaciğer kanseri mevcuttur
  Primer karaciğer kanseri
  Sekonder karaciğer kanseri


  Primer karaciğer kanseri:
  Karaciğerde bulunan hücrelerde başlamaktadır ve en sık rastlanılan karaciğer kanseri türüdür
  İlk belirtiler çoğunluklar siroz ve hepatit B veya C enfeksiyonları ile bağlantılı olarak kendini gösterir.

  Sekonder karaciğer kanseri
  Var olan kanser vücudun baksa bölgelerinde başlamış ve sonradan karaciğeri sarmış ise karaciğer kanseri sekonder olarak tanımlanır.
  Sekonder karaciğer kanseri, akciğerler, göğüs ve kalın bağırsak organlarının ilk görüldüğü organlardır.

  Diğer organlarda başlamış olan kanser (sindirim yolu, göğüs, akciğer) genellikle karaciğere de sıçrar (metastaz). İçinde dolaşan kan oranının fazlalığı ve boyutunun büyük olması nedeniyle karaciğer kanserin kolay sıçrayabileceği bir organdır. Karaciğerin içinde başlayan ve ana karaciğer kanseri olarak adlandırılan hastalık, Amerika’da oldukça yaygın hale gelmeye başlamıştır. Ana karaciğer kanserinin iki türü vardır ve bunlar; hepatom ve kolanjiyokarsinomdur.

  Hepatoma, karaciğer hücrelerinde etkili olur. Genellikle uzun süreli karaciğer hastalığı olan (hepatit B, C ve siroz) 50 yaşını aşkın erkeklerde görülür.Kolanjiyokarsinom, safra kanallarında gelişir ve kronik karaciğer hastalığı olmayan genç yaştaki bireyleri etkiler. Buna ek olarak, daha çok ülseratif kolit hastalarını etkiler.

  SEMPTOMLAR
  Karaciğer kanserinin ilk evrele¬rinde belirtiler, gözle görünür bir biçimde ortaya çıkmaz. Yorgunluk, iştahsızlık, kilo kaybı ve karnın sağ üst tarafındaki ağrılar hastalığın ilk belirtileridir. Sarılık ve karnın sıvı birikimiyle kabarması, bu hastalığın ilerleyen evrelerinin belirtileridir.

  TEDAVİ SEÇENEKLERİ
  Karaciğer kanseri şüpheleri, bilgisayarlı tomografi, ultrason, karaciğer biyopsisi, manyetik rezonans görüntülemesi ve manyetik rezonans anjiyografisi testleri yardımıyla doğrulanabilir.Karaciğerin iyi işleyip işlemediğine bakmak için kan testi de uygulanabilir.


  Diğer kan testleri ise birincil karaciğer kanserinin ya da kalın bağırsaktan başlayıp karaciğere yayılan kanserin ürettiği proteinleri gözlemlemek için uygulanır. Doktorunuz, bazı durumlarda, kanserin ne kadar ilerlemiş olduğunu görmek için konvansiyonel veya İaporoskopik cerrahiye başvurabilir.

  Eğer birincil tümör karaciğerin dışına sıçramamışsa, ameliyatla alınması bir tedavi umudu olarak görülebilir. Çoğunlukla, birincil ve ikincil tümörlerin safra kanalını engellediği zaman cerrahi müdaheleye başvurulur. Çok fazla ihtiyaç duyulmasa da, karaciğer nakli de tümörün yayılmamış olması durumunda uygulanabilecek bir yöntemdir.

  Atardamara doğru uygulanan (katater yardımıyla) kemoterapi, tümöre kan gitmesini sağlar. Böylece yüksek yoğunluktaki toksik ilaç tümörü kaplar ve düşük yoğunluktakiler vücudun diğer kısımlarında yol alır. Ağrıyı azaltmak için ise radyasyon gibi yeni yöntemler de kullanılabilir.

  Karaciğer Kanseri, Karaciğer Kanseri Nedir, Karaciğer Kanserinin Belirtileri Tedavisi Hakkında Bilgi » tedavisi, belirtileri, Hakkında Bilgi, Nedir

 2. # ADS
  İlginizi Çekebilir
  Üyelik tarihi
  Daima
  Nerden
  Uzay:)
  Mesaj
  Çok:)
   

Benzer Konular

 1. Siroz hastalığı,Karaciğer
  orkuorkun Tarafından Dahiliye (iç hastalıkları) Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 18-04-2018, 10:19 AM
 2. Kendi Kendini Onarabilen Tek Organ: Karaciğer
  meridyen2 Tarafından Sağlık Bilgileri Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 26-08-2010, 01:00 PM
 3. Karaciğer Yağlanması
  mopsy Tarafından Dahiliye (iç hastalıkları) Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 11-03-2010, 06:44 PM
 4. 1,5 kg'lık Fabrika: Karaciğer
  kaanansay Tarafından Biyoloji Forum'u Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 12-05-2009, 03:47 PM
 5. Meme Kanseri Nedir ?
  pandura Tarafından Hastalıklar ve Tedavi Yolları Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 01-10-2007, 03:16 PM
Yukarı Çık