MerhabaSon yıllarda hızla değişen yeme alışkanlığımız, beslenme kültürümüz, bağırsak kanserine yakalanma riskimizi arttırdı.

Erken teşhis, bağırsak kanserinde hayat kurtarıcı oluyor. Belirtileri dikkate almak gerekiyor. Ne kadar çabuk müdahale edilirse, o derece iyileşme oranı sağlanıyor.

Bağırsak kanseri, bağırsak dokusu hücrelerinin, değişim göstererek, kontrolsüz büyümesi sonucu oluşan tümöral kitlelerden kaynaklanıyor.

Kanser oluşmadan önce, bağırsakta küçük polipler halinde görülüyor. Kalın bağırsakta küçük lezyonlar oluşuyor. Zaman içinde bunlar büyüyor ve kanser oluşuyor. Bu sürenin ortalaması 5 ile 10 yıl arasında değişiyor.

Vücutta kanser oluşmasını tetikleyen bazı nedenler var. Yaş, çevresel faktörler, genetik faktörler önemli rol oynuyor. Özellikle yaş büyük önem taşıyor. Kişi yaşlandıkça, vücudun kendini tazeleme ve yenileme özelliği azalıyor. Bu taraz kanser genellikle 50 yaş üstü kişilerde ortaya çıkıyor.

Kanserin ilk belirtileri arasında kanama bulunuyor. Bazen dışkıda gözle görülür kan veya gizli kan olabiliyor. Diğer bir belirti ise, bağırsaktaki rahatsızlıklardır. Büyük tuvaletini yapamamak, karın şişliği, bağırsak tıkanması gibi belirtiler önem taşıyor. Bağırsak alışkanlıklarındaki bozulmalar da önem taşıyor.

Düzenli tuvalete giden biri, kabız olmaya veya daha uzun sürede çıkmaya başlar. Dışkının biçimi bozulur.

Bağırsak kanserinde, düşük lifli beslenme de tetikleyici bir unsuru oluyor. Yüksek lifli gıdalar, bağırsak hareketlerini düzenlemeye yardımcı oluyor.

Bağırsak kanseri riskini arttıran nedenler:

Yaş
Bağırsak polipleri
Genetik
Sigara
Düzensiz ve sağlıksız beslenme
Şişmanlık
Fazla kırmızı et tüketimi

Bağırsak Kanseri! - *MSN Kadın - Sağlıklı Yaşam ve Diyet