Teknolojili çiş eğitimi


İdrar bozukluğu olan çocuklara bilgisayar oyunu ile 'çiş eğitimi' veriliyor.


Ege Üniversitesi (EÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Ürolojisi Bilim Dalı'ndaki laboratuvarda işeme bozukluğu olan çocuklara bilgisayar oyunu ile "çiş eğitimi" veriliyor.

Balıklı oyunla kasmayı ve ıkınmayı öğrenen çocuklar, kaslarını çalıştırarak işeme bozukluğunu yeniyor. Oyunda yer alan balık, çocuğun işemeye yarayan kaslarını gösteriyor. Elektrotlarla bilgisayar oyununa bağlanan çocuk kendini kasmaya başladığında balık yukarıya kalkıyor ve yüksek puanlı balonları alıyor. Gevşettiğinde aşağıdaki daha düşük puanlı balıkları alarak, denizin dibine iniyor.

Toplam 5 seansta "sıkma, gevşeme, ıkınma" arasındaki farkı algılayabilen çocuğa, evde egzersiz programı uygulanıyor. Çocuk bir ay sonra yeniden aynı eğitimden geçiriliyor. Aralıklarla kontrole çağırılan çocuk 3 ay içinde bu sorunu çözebiliyor.

Büyüyünce geçmez, böbrekler kaybedilebilir

EÜ Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Ürolojisi Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İbrahim Ulman, çocuklarda en sık görülen ürolojik yakınmanın "idrar kaçırma" olduğuna işaret etti. "Her 5 çocuktan biri uykuda yatağını ıslatıyor" diyen Ulman, uykuda altını ıslatma dışında uyanık olup da idrar kaçırmanın daha önemli olduğunu vurguladı.

Bu tür problemi olan çocukların idrar kesesinde çalışma bozukluğu nedeniyle böbreklere yük bindiğini ve böbreğin tahrip durumuyla karşı karşıya kalabildiğinin altını çizen Prof. Dr. Ulman, "Eğer bu sorun doğumdan itibaren varsa 2-3 yaşındayken çocuğun böbreklerinin fonksiyonunun tamamen yok olmasına neden olabilir" uyarısı yaptı.

Ulman, Çocuk Ürolojisi poliklinik hastalarının yüzde 10'undan fazlasında idrar kaçırma sorunu olduğunu, konuyla 1993 yılından bu yana özel birim kurarak ilgilendiklerini anlattı ve şöyle devam etti:

"Sırf idrar kaçırma bozukluğu nedeniyle bize başvuran, tedavisi devam eden 2 bine yakın kayıtlı hastamız var. İdrar kaçırmanın çok farklı nedenleri bulunuyor. Gece işemelerin çoğu kalıtsal ama bunların içinde fonksiyon bozuklukları da gizleniyor. Basit bir cerrahi tedaviyle düzelecek idrar bozukluğu, 'çocuk büyüyünce geçer' denerek oyalanıyor. Bu dönemde de böbrekler kaybedilebiliyor. Çocukların altına kaçırması nedeni ortaya konulduktan sonra tedavi edilebilir. Tedavideki başarı oranımız yüzde 70'in üzerindedir."


kaynak