+ Konuya Yorum Yaz + Yeni Konu Aç
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 3 Toplam: 3

Hirsutizm nedir? (kıllanma)

Sağlık ve Hastalıklar Kategorisinde ve Hastalıklar ve Tedavi Yolları Forumunda Bulunan Hirsutizm nedir? (kıllanma) Konusunu Görüntülemektesiniz, Konu içerigi Kısaca ->> Kıllanma Hirsutizm Vücudun normalden aşırı kıllanmasına Hirsutismus diyoruz. Bu bir kadın için büyük üzüntü kaynağıdır. Aşırının ölçüsü toplumdan topluma, insandan

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Tecrübeli Üye sibel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2005
  Üye Numarası
  23
  Nerden
  Samsun
  Mesaj
  333
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  77

  Hirsutizm nedir? (kıllanma)

  Kıllanma Hirsutizm
  Vücudun normalden aşırı kıllanmasına Hirsutismus diyoruz. Bu bir kadın için büyük üzüntü kaynağıdır. Aşırının ölçüsü toplumdan topluma, insandan insana değişebilmektedir,mesela dudak kenarındaki tüylenmeden erkek tipi bıyığa kadar değişebilir. Bir insana göre veya bir topluma göre önemli olan kıllanma, bir diğer insan veya topluma göre mutsuzluk nedeni olabilir.Batı toplumlarında kadınlarda alışılmışın dışında kıllanma kabul edilemez bir durumdur,bu durumdaki kadınlar kendilerini çekici hissetmezler,güvensiz olurlar ve sosyal ilişkilerde zorlanırlar,hatta bu yüzden karşı cinse yaklaşamayan kadınlar dahi vardır.

  Kıllanma kozmetik ve görsel bir problem den daha fazlasıdır genelde,çünkü altında hormonal bir neden yatmaktadır.

  Nedeni:Normal dışı kıllanma her hanımda az miktarda var olan erkeklik hormonunun çeşitli nedenlerle artmasına bağlı olarak gelişir.Çok az olarak ta bazen kıl köklerinin bu hormona hassasiyeti artar.

  Kıllanmada ( hirsutismus’da ); üst dudakta, alt çene ve üst çenede, şakaklarda, memeler rasında, meme başı etrafında, göbek altında, kuyruk sokumunda ve kalçalarda anormal kıllanma vardır. Bu bölgelerde hanımlarda da var olan ince, renksiz, kısa ayva tüyleri kalın, uzun koyu renkli kıllara dönüşür ve deri yağlanır, yüz sırt ve göğüs civarında akneler(siyah lekeler) oluşabilir.

  Kıllanma sorunu olan bir hanımda sorulması gerekli sorular şunlar olabilir;
  -Kıllanma ne zaman başlamış, artıyor mu ?
  -Ailevi mi ?
  -Erken adet başlangıcı, veya menopoz(adetten kesilme) ?
  -Kıllanmaya karşı ne tür kozmetik yöntem kullanıldı ? ( mesela jilet kullanılarak kıllar arttırıldı mı ?)
  -Adet düzensizliği, adet görememe, kısırlık şikayeti var mı ?
  -Kıllanma yapabilecek herhangi bir ilaç kullandı mı ?
  -Sistemik bir hastalığı var mı ?( şeker gibi )

  Kıllanma derecesi seçilir, hafif, orta ve ağır kıllanma olarak değerlendiririz.

  -Hafif kıllanma; yüz yanlarında, çenede ( tam sakal değil ), kol ve bacaklarda hafif kıl artışı, ve karında artma, kıl yapısı ince, yumuşak ve açık renkte
  -Orta derecede kıllanma, kıl yapısı kalın ve koyudur, yüzde ( tam sakal değil ), göğüste, karında kıllanma vardır.
  -Aşırı kıllanmada ise kaba kalın kıllar, yüzde sakal oluşumu, kulaklar, parmaklarda dahi kıllanma vardır.

  Dokuz farklı vücut bölgesinde kıllanma skorlaması yapılır.
  Normal değerler:
  toplamda 4-8 arası normaldir.
  8 üstü hafif kıllanmaya,16üstü şiddetli kıllanmaya girer.Ayrıca tek alanlarda 3-4 de tek başına kıllanma göstergesidir.

  3 tip kıl vardır;

  1-Lanugo kılları :Bebek anne karnındayken olan vücuttaki kıllar,erken doğmuş bebeklerde daha sık görülür
  2-Vellus kılları : Ayva tüyü tabir edilen kıllar
  3-Terminal kıllar : Ayva tüylerinin bluğ çağına(cinsel olgunluk başlaması)girilmesi sırasında hormonların etkisi ile son halini alması.

  Erkekler ve kadınlar doğduklarında aynı sayıda kıl tomurcuğuna sahiptirler, ve insan vücudundaki kıl tomurcukları sayısı ve dağılımı ırklara göre farklılık gösterebilir.

  Kıl tomurcuğu gebeliğin 2. ayında gelişmeye başlar,doğumda çocuğun hayatı boyunca sahip olacağı tüm kıl tomurcuğu(folikülü) mevcuttur.

  Kılların üzerinde erkeklik ve kadınlık hormonlarının farklı etkileri vardır.Mesela erkeklik hormonu erkeklerde göğüste kıl çıkmasını uyarırken,kadınlarda kadınlık hormonu(östrojen)göğüste kıl çıkmasını engeller,sakaldada aynı olay gerçekleşir.

  Ne yapmalıyız ?
  Her konuda dediğimiz gibi altta yatan neden araştırılmalıdır, bunun içinde bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına müracaat etmelisiniz.

  Doktorunuz sizi sorgulayacak ( ne zamandır gibi? ) ve muayene edecektir.

  Muayene ve ultrasonografi ile olabilecek bir anomaliyi ( yumurtalık yokluğu gibi ) veya fazla erkeklik hormonu salgılanmasını sağlayan bir tümör gibi olabilecek olasılıkları değerlendirecek, gerekirse radyolojik tetkikte isteyerek,

  laboratuar tetkiki isteyerek hormon düzenini inceleyerek sebep olan faktörleri ortaya çıkarmaya çalışacaktır.
  Toplumumuzda görülen kıllanmalarının bir çoğu basit nedenlerden oluşmakta hastanın yaşı, konumu, çocuk isteyip istemediği gibi durumlar değerlendirilerek verilen tedavilerle bu konu çözümlenmektedir.

  Tedavide kıllanmayı oluşturan faktörün bulunup ortadan kaldırılması veya tedavi edilmesi birinci basamak ikinci basamak ise oluşmuş kıların kozmetik yöntemler ile temizlenmesidir.

  Şişmanlarda adet düzensizliği ve kıllanma varsa önce zayıflama kürlerine baş vurularak zayıflatılmalı ve kozmetik yöntemlere baş vurulmalıdır.

  Adet düzensizliği ve kıllanma arasındaki yakın ilişki göz ardı edilmemeli bu tip yakınmaları olanlar en kısa sürede hekime başvurmalıdırlar.

  Başka neler kıllanma yapabilir?;
  • bazen gebelik,
  • polikistik over hastalığı (adet düzensizliği,gebe kalamama,kıllanma şişmanlık,yumurtalıklarda problemin olduğu bir hastalık)
  • bazı yumurtalık tümörleri,
  • diğer bazı beyin tümörler
  • bazı böbrek üstü bezi hastalıkları
  • kronik stress
  • bazı bünyelerde bazı doğum kontrol hapları vs


  Sayın bayanlar her şeyin çözümü mevcuttur, şikayetleriniz için geç kalarak geçirdiğiniz süre bedeninize kalıcı zararlar verebilir. Erken tehşis ile her şey çözülebilir.

  Hanımlarımızdan bir ricamızda kıllanmanın kozmetik çözümleri hakkında iyi araştırma yapmadan rastgele tedavi ve tüy döktürücü işlemler yaptırmamalarıdır. Özellikle son zamanlarda bazı kişilerin hanımlarımızın bu zaafları ve iyi niyetlerinden faydalanarak yüksek paralar karşılığında bilinçsizce laserle epilasyon tedavisi veya ne olduğu bilinmeyen bir takım karışımlar ,jeller ile tüy dökücü seanslar yapmaları sonucu ciddi sağlık problemleri ortaya çıkmıştır, uzun vadede neler yapabileceği ise ürkütücüdür.

  Unutmayınız var olan kıllar yok edilemez,sadece zayıflatılabilir,kıllanmanın birinci tedavisi nedeni yok etmektir,sonra ise kılların alınması(kozmetik çözüm) gelir.

  Çeşitli kuruluşlar ve yerler kılları kesinlikle yok ettiklerini söyleyebilirler ama bu çok zordur,sadece günlerce süren seanslar ve tonlarca para sonucu ya cildiniz yanar yada bir sure sonra kıllar tekrar çıkmaya başlar.

  Bu konuda danışma alabileceğiniz size yol gösterebilecek çok ciddi kurumlar vardır, lütfen onlara danışarak seçiminizi yapınız.

 2. #2
  - Çevrimdışı
  Üyecik
  Üyelik tarihi
  Nov 2007
  Üye Numarası
  102900
  Mesaj
  1
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  9

  Cevap: Hirsutizm nedir? (kıllanma)

  slm ben hirsutizm hastasıyım uzun süre tedavi gördüm ama bir sonuç alamadım sizin önerilerinizi bekliyorum

 3. #3
  - Çevrimdışı
  Aktif Üye orkuorkun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2007
  Üye Numarası
  32642
  Nerden
  BULGARISTAN, ROMANYA, UKRAYNA, ISTANBUL, JAKARTA
  Yaş
  47
  Mesaj
  1.940
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Blog Mesajları
  3
  Rep Gücü
  37780

  Cevap: Hirsutizm nedir? (kıllanma)

  genelde hormon tedavisi uygulandığını biliyorum, kıllanmayı erkeklik hormonunun fazla salgılanması oluşturur.doktorunuzun kontrolünde hormon tedavisine devam edilmeli ayrıca , ne kadar etkili olur bilmem ama Türkiyede karınca yumurtası yagı son zamanlarda
  popüler oldu, tıbbi olarak doktorunuz uygun görürse kıl köklerinden kurtulmanın yolunu bulmaya çalışın..

  kıllanma bazı yerlerde bölgeseldir, genelde gürcistan ermenistan azerbeycanın bir bölümüne kadar bazı yerlerde kadınlarıın hormonlarında erkeklik ırk olarak fazla salgılanır.bu bölgelerde erkeklerin de androjen hormonu aşırıdır,saçlarını kaybederler çabuk ve vücutları komple kıllıdır. bu bölgelerdeki kadınlar yaşlandıkça hem güzelliklerini bırakır (bakımlı olmayı) hemde östrojen hormonu kesildiği için aşırı kıllanırlar. hristiyan kısmında ağda kullanma yoktur . gürcistanda pala bıyıklı bir kadın görmüştüm, ama bölgenin erkekleri de bu duruma alışıktır.

  deniz yoluyla o bölgelerde çok gezdim bazı köylerde komple erdişilik, çift cinsiyetlilik te var oldugunu, komple köyün kadınlarında bu tür sorunlar oldugunu biliyorum.
  kadınların uzun süre hormon tedavisi görenler nispeten daha saglıklı , ,,

Benzer Konular

 1. Meşrep nedir?, Mezhep nedir?
  YukseLL Tarafından Genel Kültür Foruma
  Yorum: 2
  Son mesaj: 03-01-2016, 08:40 AM
 2. Misyonerlik Nedir? Amacı nedir? Tehdit midir?
  dogangunes Tarafından Dini Sohbet Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 24-02-2010, 04:54 PM
 3. Fizik Tedavi Nedir? Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Uzmanlığı Nedir?
  İnci Tarafından Sağlık Sorularınız Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 22-11-2009, 02:04 AM
 4. DiJRAN Nedir.?Anlamı Nedir.?
  dijran Tarafından Serbest Kürsü Foruma
  Yorum: 3
  Son mesaj: 11-08-2008, 06:05 PM
 5. Chopper nedir - Cruiser nedir?
  SGOR Tarafından Motorsiklet Forum Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 20-02-2008, 10:52 PM

Anahtar kelimeler

Yukarı Çık