Toplardamarların iç yüzeyinde kan dolasımını düzenleyen kapakçıklar islevlerini yitirmistir ve kanı bosaltamamaktadır. Testisten çıkan toplar damarlarin asırı ve anormal olarak genislemis olması, testiste isi etkisi ve beslenme bozuklugu sonucu sperm üreten hücreleri toksik bazı maddelerle karsı karsıya bırakır. Bu durum maddeler testis içinde etki yarattıgı için sperm olusumunu kötü etkiler. Testislerin sonografik muayenesi ve damarsal arastırılması gerekir. Böyle bir durum cerrahi müdahale ile düzeltilir.

Puberte sonrası erkeklerin yaklasık % 10-20 sinde görülür. Kısırlık (infertilite) sikayeti olan erkeklerin ise yaklasık %40 ında varikosel mevcuttur. Sekonder infertilite sikayeti olan erkeklerde ( önceden en az bir çocugu olan ancak simdi kısırlık sikayeti çeken) ise bu oran % 80 lerin üzerine çıkmaktadır. Varikosel her iki testiste de görülebilir. Ancak anatomik komsulukları dolayısı ile sol testiste görülme oranı % 85, sag testiste görülme oranı ise % 15 civarındadır. Bir taraftakı varikosel genellikle diger testisi de etkilemektedir.

Varikosel çogu zaman hiçbir belirti vermez.

Ancak bazen asagıdaki belirtiler görülebilir:
Testislerde agrı
Testislerde küçülme
Testislerde dolgunluk hissi
Infertilite (kisirlik)
Gözle görülebilen genislemis damarlar
Ele gelen genislemis damarlar

Varikoselin neden kısırlıga sebep oldugu konusunda henüz kesin bir bilgi yoktur. Ancak genisleyen damarların testislerde sebep oldugu ısı artısının sperm üretimini olumsuz etkiledigi, genisleyen damarlarda biriken kanda anormal konsantrasyonlara ulasan böbreküstü bezi ve renal ürünlerin sperm olusumunu olumsuz etkiledigi, yine bazı metabolik ürünlerin artması ve oksijenlenmenin azalmasının sperm üretimini olumsuz etkiledigi gibi birtakım teoriler mevcuttur.

Bazen hastalar testislerinde gördükleri veya ayakta iken ellerine gelen genislemis damarlar sebebi ile doktora gelirler. Doktor tarafından yapılacak elle muayene ile genellikle tanı konur. Bazen ultrasonografi / Doppler gerekebilir. Bütün varikoselli hastalara 4 günlük cinsel perhizden sonra sperm tahlili (spermiogram) yapılıp sperm sayısı, hareketliligi ve sekilleri arastırılmalıdır. Hastaların yaklasık %70 inde sperm yogunlugu ve hareketliligi azalmıs, sekilleri bozulmustur. Bu hastalarda yüksek oranda kısırlık görülür.Kısırlık sikayeti olan varikoselli erkeklerde, çok yogun agrı sikayeti olanlarda ve testislerinden biri digerine göre anlamlı küçülme göstermis varikoselli erkeklerde cerrahi tedavi önerilir. Tedaviye geçmek için varikoselin mutlaka sperm degerlerini bozmus olması gerekir. Yani spermi normal ise tedavi edilmeyebilir. Evli olmayan erkeklerde de varikosel bulunmus ve sperminde bozulma baslamıs ise tedavi yapılmalıdır. Eger erkek adolesan çagda, yani henüz ergenlige gelmemis ise ve sperm veremiyorsa bu durumda testiste küçülme olup olmadıgına bakılır. O taraf testisi %10’dan fazla volüm kaybetmis ise yine ameliyat endikasyonu vardır.

Testislerinde agrı olan ve muayene ile varikosel saptanan erkeklerde bu agrının mutlaka varikoselden kaynaklanıyor olması gerekmez. Önce diger nedenler arastırılmalı ve semptomatik tedavi yapılmalı, ondan sonra varikoselin tedavisine geçilmelidir.

VARIKOSELIN TEDAVISI AMELIYATTIR
Ameliyat sırasında mikroskop kullanılması önerilmektedir. Ameliyatı kasık bölgesinden yapilan küçük bir kesi ile gerçeklesir. Testisi drene eden venler baglanır. Basit bir ameliyattır ve genellikle hastane de yatmayı gerektirmez. Varikosel ameliyatinin basari sansı degi******. Mikroskobik yapılan ameliyatların basarı sansı digerlerine oranla çok daha yüksektir. Yaklasık 30-60 dk. sürer. Bu sırada testisle ilgili diger olusumların zarar görmemesine özen gösterilmelidir. Varikosel ameliyatı dikkatli yapılmaz ise hidrosel (testis çevresinde sıvı birikimi), atrofi gibi komplikasyonlar görülebilir. Ama son yıllarda, ameliyat tekniginde elde edilen ilerlemeler sayesinde bu komplikasyonlara hemen hemen hiç rastlanılmamaktadır. Bunda cerrahın deneyimi önemlidir. Ameliyat olacak kisilerin bunu iyi bilmesi ve ameliyatı yapacak doktordan da bu konuda bilgi alması gerekir. Ameliyattan 3 ay sonra sperm üretiminde düzelme görülmeye baslar. Sperm tetkiki ameliyattan sonraki 3-6. ayda yapılmalıdır. Sperm üretimindeki düzelme ameliyat olan hastaların %50-80 inde görülür. Gebelik üzerindeki etkisi de yüzde 20-69 civarında artmaktadır. Azoospermi olgularında da varikosel ameliyatı yapılması önerilirse de, basarısının daha düsük olacagı önceden belirtilmelidir.

Tüp bebek uygulaması yapılacak erkeklerde de varikosel ameliyatı yapıldıktan sonra tüp bebege geçilmesi basarıyı artırabilir. Ameliyat edilen hastaların bir kısmında sperm degerleri biraz daha yükselerek mikroenjeksiyon (ICSI) yerine asılama (IUI) uygulamasına geçilebilir, hatta dogal yolla gebe kalma sansı da elde edilebilir. Spontan gebelik saglanamayan hastalarda sperm sayısı, motilite veya sperm morfolojisindeki iyilesme ile yardımcı üreme tekniklerinin basarısı artmaktadır.

Alıntıdır...