Huzursuz Bacak Sendromu(hbs) Nedir?

--------------------------------------------------------------------------------

Uykuya dalma sırasında, bazen de gündüz vakti, vücudun alt kısmında hissedilen rahatsızlık verici his nedeniyle bacağın sertçe hareket ettirilmesine Huzursuz Bacak(Restless Leg) Sendromu denir. Bu his sıklıkla karıncalanma ve ürperme biçiminde gelişirvebacak hareket ettirilene kadar devam eder. Ancak birkaç saniye sonra aynı his yeniden ortaya çıkar ve semptomlar birkaç dakikadan saatlere uzayan süreler içinde devamlı olabilir. Bu durum uykuya dalmakta ciddi sorunlar ortaya çıkarabilir.

Nedenleri Nelerdir?
Hastalığın kesin nedeni bilinmemekle birlikte, ailesel özellik taşıyan ve bir takım metabolik olaylarla ilişkili görünen iki tipi ayırt edilmiştir. Bu hastalığın semptomatik olan tipinde demir eksikliği, hamilelik, böbrek yetmezliği altta yatan nedenler olabilir. Ayrıca periferik nöropatilerde bu nedenler arasındadır.

Tanı Nasıl Konuyor?
Tanı için, uyku laboratuvarında polisomnografik kayıtlarla bu durum objektif olarak tespit ediliyor ve kantitatif olarak ciddeyeti belirlenebiliyor. Bunun yanı sıra uykuyu bozan diğer nedenler ayırt edilebiliyor.

tanı için yine nedenlere yönelik kan tetkikleri ve gerekirse diğer testlere(EMG vb.) başvurulması gerekiyor.

Nasıl Tedavi Ediliyor?
Tedavide varsa nedenleri ortadan kaldırılmasına yönelik yöntemlere başvuruluyor. Ayrıca bazı ilaçlardan da yararlanılıyor.

kaynak

sağlık haberleri