Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2
 1. #1
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Nerden
  ISTANBULLU -YURTDISINA OTURUYORUM
  Mesaj
  14.034
  Rep Gücü
  88647

  Kendinizi Sevilmeye Layık Buluyor musunuz?

  Merhaba

  Pek çok insan, hayatında onu seven biri olmadan yaşamak zorunda! Yalnızlığıyla nikah kıyanların farkında olmadıkları bazı sorunları var.  Her akşam eve gittiğinde sessizliğin kapısını açıyor olmak, acıdır. Uzun bir ilişkinin içinde olanlar, bu duruma özenseler de, eğer yalnızlık uzun süreliyse ve hatta yaşam biçimi haline geldiyse, uzaktan göründüğü kadar keyifli değildir.

  Yalnızlığın girdabında boğulanlar, gittikçe duruma alışır ve bunu benimserler. Çevrelerindekilere de yalnızlığın ne güzel olduğunu ballandırarak anlatırlar. Bunu yaparlar çünkü tek başına kalmanın içlerini burkan yanlarını anlattıklarında, karşılarındaki kişilerin yüzlerinde oluşan o acıma duygusu görmek istemezler.

  Yalnız insanlar, genellikle güçlü dururlar. Kimini bir kaya kadar sert görebilirsiniz. Yatağa uzanıp ağladıklarını anlatamazlar. Pazar günleri ailece çıkılan gezileri küçümserler ve biraz dalga bile geçerler. Onların hayatında sahip olamadıkları şeyleri hatırlamaları çok kolay değildir.

  Gelecekten korkamadan risk alarak, sevgiyi kabul etmek ve sevebilmek cesaret ister. Bu kişiler, güvensiz ve kararsızdırlar. Onlar aşkı kabul edemezler çünkü sevilebileceklerine inanmazlar.

  Bir erkeği seveceklerini anladıkları an kaçarlar. Bu duruma da onlarca bahane bulabilirler. Ancak altında yatan korku, sevilmeyecekleri ve buna layık olmadıkları yönündedir.Sadece bir özgüven sorunu değildir bu durum, aynı zamanda yıllarca içlerinde biriktirdikleri kuruntuların ve hayatın tüm seçimlerinin sonucudur.

  Ezilme, kendini küçümseme gibi sebeplerden dolayı, büyüsü bozulduğu an gitmeyi tercih ederler. Bu kadınlar, çoğunlukla çekici ve göz alıcıdırlar. Girdikleri ortamda mutlaka dikkat çeker ve erkeklerin beğenisini kazanmayı başarırlar.

  Üstlerine giydikleri kıyafetten tutun da, hareketlerine kadar her şeyleri cazibelidir. Amaç fethetmektir! Birini elde ettikten sonra, işin bütün keyfi kaçar. Çünkü o adamla daha ileri seviye yaşanacaklar, ancak bir ilişkiyi kabul etmekle mümkündür. Eğer bir ilişki başlarsa, maskeleri düşecektir. Sadece bu korku bile, sonunda yalnız kalmalarına yeter ve artar!

  Yalnızlığı sevmek de mümkündür ancak insan, sosyal bir varlıktır. Hele bir kadından bahsediyorsak, o mutlaka bir yere ait olmak isteyecektir. Bunları reddediyorsa; ya inkar ediyordur, ya kendini sevilmeye değer görmüyordur. Her iki durumda da mutsuzluk yakalarını bırakmaz. Siz de bir türlü ilişkileri sürdüremeyenlerdenseniz, bir düşünmeniz yararlı olabilir. Kendinizi sevilmeye layık buluyor musunuz?

  Candan Ünal

  Kendinizi Sevilmeye Layık Buluyor musunuz? - *MSN Kadın - Aşk ve İlişkiler

 2. #2
  Üyecik
  Üyelik tarihi
  Aug 2010
  Mesaj
  1
  Rep Gücü
  8
  Bence kendini sevilmeye layık bulmamanın altında mutlaka özgüven eksikliği vardır. Bu konuda psikolog Ahsen Balcı'nın yazısını buldum. Okuyun, anlayacaksınız.

  Özgüven Eksikliğinin 7 İşareti
  Özgüvenin karşıtı olan özgüven eksikliği genellikle aşağılık kompleksi olarak tanımlanır. Özgüven hakkında çok önemli araştırmalara imza atan, bu konuda yayımlanmış iki makalesi uluslararası konferanslarda yayımlanan ve bugünlerde de kendisine ait internet sitesinden (Sanal Psikolog Eşliğinde Online Psikolojik Ve Sosyal Danışmanlık, E Terapi!) danışanlarıyla iletişim kurarak onlara yol gösteren psikolog Dr Ahsen Balcı aşağılık kompleksi ile ilgili 7 noktaya dikkat çekiyor.

  1. Eleştiriye karşı alıngan olmak

  Aşağılık duygusuna kapılan insanlar hata yaptıklarını bilseler de diğer insanların bunu vurgulamaları hoşlarına gitmez. Ne kadar yapıcı ya da naif olursa olsun her eleştiriyi kişisel bir saldırı olarak algılarlar.

  2. Özgüvene uygunsuz cevap verme
  Bu iki şekilde olur. Bazı insanlar kendileri hakkında iyi şeyler duymak için can atarlar ve sürekli iltifat edilmesinden hoşlanırlar. Diğer davranış biçimi ise tam tersidir. Özgüven eksikliği çeken bir grup insan ise kendileri hakkında pozitif bir şey duymak istemezler çünkü kendi hissettikleriyle çelişirler.

  3. Aşırı eleştirel yaklaşım

  Kendilerini iyi hissetmeyen kişiler başkaları hakkında iyi şeyler düşünmezler. İnsanların kusur ve hatalarını ararlar. Böylece kendilerinin çok kötü olmadığını kanıtlamaya çalışırlar. Bu insanlar çevredeki en akıllı, çekici, başarılı insan olmadıkları zaman akıllı, çekici, başarılı hissetmezler.

  4. Suçlama eğilimi
  Bazı insanlar aşağılık hissetmenin acısından kurtulmak için kendi güçsüzlüklerini diğer insanlara yüklemeye çalışırlar. Bu noktada kendi hataları için başkalarını suçlarlar.

  5. İşkence isteği
  Özgüvensizlik doruk noktasındayken başkasına zarar vermeye kadar varabilir. Başkalarını suçlama davranışı kontrol edilemez bir duruma ulaşabilir.

  6. Rekabetle ilgili negatif hisler

  Aşağılık kompleksi olan insanlar da herkes gibi bir oyunu ya da yarışmayı kazanmak ister ama böyle durumlardan kaçınırlar çünkü kazanamayacaklarını düşünürler. Birinci gelememe korkusu tamamen başarısız oldukları korkusuna kapılmalarına neden olur.

  7. Yalnızlık ve çekingenlik eğilimi
  Aşağılık duygusu olan insanlar diğer insanlar kadar zeki ve ilginç olmadıklarını düşündüklerinden diğer insanların da onları böyle göreceğini düşünürler. Bu yüzden sosyal ortamlardan kaçınırlar. İnsanlarla birlikteyken susmayı tercih ederler çünkü bunun yalnızca aptallıklarını ya da sıkıcılıklarını kanıtlayacağını düşünürler.
  Konu dogangunes tarafından (23-08-2010 Saat 02:42 PM ) değiştirilmiştir. Sebep: yazının tamamının fontunu kalınlaştırmak yasak,düzeltilmiştir.

Benzer Konular

 1. Sen Özlenmeye Sevilmeye değersin
  cvtkoksal Tarafından Şiir Foruma
  Yorum: 9
  Son mesaj: 25-01-2015, 01:44 AM
 2. Gezi parkı eylemlerini doğru buluyor musunuz?
  YukseLL Tarafından Serbest Kürsü Foruma
  Yorum: 10
  Son mesaj: 18-06-2013, 12:46 PM
 3. Yorum: 35
  Son mesaj: 15-11-2010, 11:52 AM
 4. Kendinizi tanıyor musunuz?
  Venhar Tarafından Öykü ve Hikayeler Foruma
  Yorum: 8
  Son mesaj: 18-02-2009, 12:38 PM
 5. doğru buluyor musunuz?
  k.mutluluk Tarafından Vip Salonu Foruma
  Yorum: 12
  Son mesaj: 08-05-2008, 05:05 PM
Yukarı Çık