Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2
 1. #1
  Süper Aktif Üye Gül@y - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2007
  Nerden
  Samsun
  Cinsiyet
  Erkek
  Yaş
  37
  Mesaj
  2.600
  Rep Gücü
  72678

  Erkekliğin Sonu mu Geldi?

  Erkekler işlerini kaybederken, TV, yatak, jimnastik kazandı. Kadınlar? Seks hayatları hareketlendi mi? Pek sayılmaz..

  Ekonomik kriz tüm dünyayı etkisi altına almaya devam ederken işten çıkarılanları çoğu erkek oldu. Özellikle üst düzey yöneticiler zamanlarını evde geçirmek zorunda kalıyor. Bu yüzden şimdilerde erkeklerin akılları biraz karışık.. Çoğu erkek özgüvenini işinden alıyordu. Psikiyatristlerin belirttiğine göre, işsizlik konusunda kötü haberler 2007'nin Aralık ayından itibaren gelmeye başladı ve işsiz insanlar 3.6 milyona ulaştı. İşsizlerin 5'te 4'ü erkek. Kadınlar tarihte ilk kez konumlarını korudu ve çalışan kitlesinin büyük çoğunluğunu oluşturdu. Amerikan Kalkınma Merkezi Ekonomisti Heather Boushey, 20 yaşın üstündeki her 10 erkekten 7'si işsiz olduğunu belirterek, bu oranın 2. Dünya Savaşı'ndan bu yana görülen en düşük oran olduğunu kaydetti.

  Erkeklerin yeni işi bebek bezi değiştiriciliği
  Bu kötü haberdi. Daha kötüsü bazı erkeklerde ev mühendisiliği, bebek bezi değiştiriciliği gibi rol değişimleri görülüyor, iş yeri testesteronundaki düşmeye paralel olarak kadınlık hormonlarının yükseldiği görülüyor. Bu yüzden geçtiğimiz yüz yılda değişmeyen erkeklik ilkeleri sarsılıyor.

  Gelecekte büyükbabanızın olduğundan daha çok çocuklara, cildinize ve duygularınıza dikkat etmeye başladığınızda şaşırmayın. Sadece bebek doğurarama gibi temel sorunları da olacak erkekler, sadece bu özellikleriyle kadınlardan ayrılabilecek halde olacak. Ekonomik krizler sırasında, işini kaybetmenin acısını unutmak için yapılan yemekle ve diğer sorumluluklar kadınların işyerlerindeki sayılarının daha da artmasına neden olacak. Çocuk bezi değiştiren babalarla daha sık karşılaşmaya hazır olun.

  Evde kalan erkek ne yapıyor?
  Amerikan Zaman Kullanım Anketi'ne göre evde kalan erkekler, daha az ev işi yapma ve kalan zamanlarda atıştırma, uyuma ve zapping yapma eğilimindeler. İşsiz kadınlar ise, evde kaldıkları sürede çocuklarıyla ilgilenme ve gündelik işler yapmak için ayırdıkları zamanı iki katına çıkarıyor.

  Amerikalılar şimdilerde işlerini kaybettiklerinde çareyi şişede, kadınlarda, kendisi gibi olan erkeklerle zaman geçirmekte, spor ve popüler kültürle ilgilenmekte buluyor. 20. yy'ın ilk 30 yılında işsiz kalan erkekler de, işlerini kaybeden diğer erkeklerle sorunları tartışır, işyerlerinin etrafında volta atıp sigara tüttürürdü.

  Sosyolog Michael Kimmel'ın "Amerika'da Erkeklik" adlı erkekliğe dair denemesinde, alışveriş merkezlerinin fazlalılığına rağmen büyük şehir meyhanelerinin sayısının fazla olduğuna, 200 haneden birine 1'den fazla bar düştüğüne dikkat çekiyor. Ayrıca, aynı dönemde oduncu Paul Bunyan (1910), Tarzan gibi efsane kitapların büyük ilgi gördüğünü belirtiyor. Erkekler ayrıca, işsizlik depresyonunda oldukları dönemlerde derin derin düşünmek için 1905 yıllarından itibaren evlerinde 'çalışma odası' olarak kendi odalarını ayırıyorlardı. Bu arada, sekste eşitlik için kadınları dinlemek yerine, işle ilgili sorunları yüzünden kadınları suçluyorlardı.

  Kadınlara göre işsiz erkekler seksi değil
  Günümüzde işsizlik sebebiyle yaşanan sitcom davranışını nasıl kırabiliriz? Öncelikle evde boş boş durmak yerine market alışverişi gibi daha erkeklere özgü işleri siz yapabilirsiniz. Böylece kadınlar kendilerini daha rahat hissedebilir. Hemen belirtelim, yapılan araştırmalarda işsiz erkekler kadınlar tarafından daha az seksi bulunuyor. Depresyon sırasında yapılan bir araştırmaya göre, erkeklerin hemen hemen yüzde 60'ının partneriyle ilişkileri soğuklaşıp heyecansızlaşıyor. Bir erkek bu durumu "para gittiğinde, aşk kelebekler pencereden uçup gidiyor" diye belirtiyor.  iVillage

 2. #2
  Üyecik
  Üyelik tarihi
  Oct 2008
  Nerden
  Güneşten..
  Mesaj
  13
  Rep Gücü
  1090

  stat Erkekliğin sonu mu geldi?

  Erkek cinsiyetini belirleyen Y kromozomu gerçek büyüklüğünün üçte ikisini kaybetti.

  Bu, gelecekte erkek neslinin tükeneceği, kadınların çocuk doğurmak için erkeğe ihtiyacı olmayacağı anl***** mı geliyor?
  Yıllardır çocukların eğlence olsun diye söyledikleri "... Kızlar altın kesesi, erkekler çöp tenekesi" tekerlemesi İngiliz bilim adamı Bryan Skyes'in "Kadınla karşılaştırıldığında birçok eksiği bulunan erkek, genetik bir çöp!" yorumuyla akıllarda soru işareti bıraktı.
  Bu açıklama, erkek neslinin yok olacağı anl***** geliyordu. Dahası çocuk doğurmak için kadınlar artık erkeklere ihtiyaç duymayacaklardı. Bilim dünyasının son gelişmelerine göre kemik iliğinden olgunlaşmamış sperm hücrelerinin elde edilmesi bunun kanıtı. Konuyu biraz daha açıp derinleştirdiğimizde bilim dünyasının ürkütücü ama kaçınılmaz gerçekleri kanıtlarıyla karşımıza çıkıyor. Dünyaca ünlü bilim dergisi Focus'a göre İskoç bilim adamları 2005'de ilk kez sperm kullanmadan ve klonlama yöntemine başvurmadan insan embriyosu yarattı. Yani laboratuvar ortamında üretme mümkün.

  CİNSİYET NE OLACAK?
  İster istemez akla bu tip bir doğumda çocuğun cinsiyetinin erkek olması halinde neslin devamının süreceği gelebilir. Ancak durum hiç de bu düz mantık gibi değil. Yani erkeksiz doğum yoluyla doğacak bebeğin erkek olma olasılığı hiç yok.

  Y KROMOZOMU ÖLÜYOR...
  İngiliz akademisyen Prof. Jennifer Craves'e göre de erkekliği belirleyen Y kromozomu ölüm sürecine girmiş durumda. 5 milyon yıl içinde de tamamen yok olacağı belirtiliyor. Erkeklik genlerinin giderek azaldığını söyleyen Craves, 3 milyon yıl önce Y kromozomu üzerinde bin 400 gen bulunduğunu, ancak günümüzde gen sayısının 45'e indiğini açıklıyor.

  SÜRECE NASIL GELİNDİ?
  Erkeğin sperm sayısındaki düşüşte neler etkili? 7. Türk Alman Jinekoloji Derneği Kongresi'nde bir konuşma yapan Dernek Başkanı Prof. Dr. Cihat Ünlü'ye göre, çevresel etkenler ve stres, kadın ve erkeklerde kısırlığı tetikliyor. Ayrıca sperm sayısının düşmesinde çevre kirliliği ve stresin yanı sıra tarım ve veteriner hekimliğinde hormonların düzensiz kullanımının da büyük etkisi var.
  Bu arada kadınlar da doğurma konusunda giderek daha tutucu oluyorlar. En önemli neden ise kariyere verilen öncelik. Gebeliğin ötelenmesi, doğum kontrol yöntemlerindeki gelişmeler ile geniş ailenin yerini çekirdek aileye bırakması doğurganlığın azalmasındaki en önemli etkenlerden. Küresel ısınmanın kısırlık üzerinde etkisinin ne olacağı ise henüz bilinmiyor.
  Erkek bebek sayısının kızlara göre azalması, testis kanserine yakalananların her geçen yıl artması, gündelik hayatımızın bir parçası olan kimyasal maddelerin erkekleri daha fazla etkilemesi de erkek neslinin giderek azalmasını tetikleyen maddeler arasında.

  SOYUMUZ TÜKENİYOR MU?
  Bu kadar karamsar senaryo elbette iç karartıyor, ister istemez erkek neslinin tükenmesiyle insanlığın da sonunun gelip gelmediği akıllarda takılı kalıyor. Paniğe gerek yok. Elbette insanlığın sonu değil, sadece dünya kadınlara kalıyor. Araştırmalar böyle... Peki, kadınlar ve erkeklere göre durum ne? Bunu da uzmanlara, kadınlara ve erkeklere sorduk, Sonuçlar mı? Gülümsetiyor...

  UZMAN GÖRÜŞÜ: Prof. Dr. Tansu Küçük
  Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölüm Başkanı, Tüp Bebek ve Doğurganlığı Koruma Ünitesi Şefi

  'Erkeğin kayboluşunda yarı yol kat edildi'
  Mikroskobu 17. yy'da icat eden Antony van Leuwenhook'un ilk incelediği şeylerden biri spermdi. Bu nedenle birkaç yüzyıldır erkeklerin sperm sayısı biliniyor. Milimetrede 200 milyon olan ortalama sperm sayısı sürekli olarak azalmış. 20. yy ile birlikte bu azalma hızlanmış. Unutulmaması gereken bir nokta sadece sayının değil spermin hareketli ve normal şekilli olanlarının da giderek bozulmakta olduğu... Eski değerler pek bilinmese de bugün spermlerin sadece yüzde 50'sinin ileri doğru hareketli ve sadece yüzde 4'ünün normal olmasını normal kabul ediyoruz.

  Genetik yapımızı belirleyen DNA kromozomlar halindedir. 46 adet kromozomdan en küçüğü yani en az DNA içereni erkek Y kromozomudur. Bu kromozomdaki SRY genleri erkek özelliklerini oluşturuyor. Y kromozomundan bu küçüklüğün nedeninin kopmalar olduğu biliniyor. Başlangıçta Y kromozomunda 1500 gen var iken bugün 40 gen var. Bu kopmalar halen devam ediyor ve belli bölgelerdeki kopmalar bir erkeği tamamen spermsiz hale getirebiliyor. Kopmalar aynı hızla devam ederse 500 jenerasyon sonra yani yaklaşık 125.000 yıl sonra erkek cinsi kaybolacak.
  Erkek cinsinin kaybolduğu durumda üremenin tek yolu, dişilerin kendini kopyalaması olacak. Böyle bir özellik şimdilik insanın dişisinde var gibi görünmese de hindi ve bazı kertenkelelerde var. Uzun süre erkekle birlikte olmayan bu hayvanlarda yumurtlama olabilmekte ve başka genetik katkı olmadan anne kendini kopyalamaktadır.

  Milliyet

  leyditurk

  Ne dersiniz beyler bu son hakında..

Benzer Konular

 1. Kemalizmin Sonu Geldi
  SOSYALİST Tarafından Vip Salonu Foruma
  Yorum: 20
  Son mesaj: 31-10-2010, 01:44 AM
 2. Yaz Geldi
  mopsy Tarafından Öykü ve Hikayeler Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 17-11-2009, 08:19 PM
 3. Felsefe'nin Sonu mu Geldi
  mopsy Tarafından Felsefe Forum'u Foruma
  Yorum: 23
  Son mesaj: 07-09-2009, 12:30 AM
 4. Din yeni mi geldi?
  bziya Tarafından Din ve İnanç Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 31-07-2009, 01:31 AM
 5. Kapitalizmin sonu geldi mi ?
  SMN Tarafından Vip Salonu Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 05-10-2008, 02:50 PM

Anahtar kelimeler

Yukarı Çık