Vücudun Mineral Dengesi Neden Önemlidir?

Şüphesiz göklerin ve yerin yaratılmasında gece ile gündüzün art arda gelişinde insanlara yararlı şeyler ile denizde yüzen gemilerde Allah'ın yağdırdığı ve kendisiyle yeryüzünü ölümünden sonra dirilttiği suda her canlıyı orada üretip-yaymasında rüzgarları estirmesinde gökle yer arasında boyun eğdirilmiş bulutları evirip çevirmesinde düşünen bir topluluk için gerçekten ayetler vardır. (Bakara Suresi 164)


Mineraller neden hayati öneme sahiptir?


Minerallerin eksikliğinde ortaya çıkan sağlık sorunları nelerdir?


Hangi mineralleri nasıl alabiliriz?


Minerallerin sağladığı faydalar nelerdir?
Sıcak havalarda meydana gelen aşırı terleme sonucu vücuttan suyla beraber sodyum potasyum gibi mineraller de atılır. Bu durum halsizlik nabız zayıflığı yorgunluk ve dolaşım bozukluklarına yol açabilir. Bu nedenle vücuttaki sıvı kaybını önlemek için günde en az 2-2.5 litre su içmeye özen gösterilmesi gerekir. Aynı zamanda tüketilecek besinlerin hafif ve sulu gıdalar olmasına dikkat edilmelidir. Meyve ve sebzeler bunun için en ideal besinlerdir.

Minerallerin Vücudumuzdaki Yeri


Doğada bulunan bütün mineraller vücudumuzda da bulunur. Mineraller sağlıklı yaşam için gereklidir; onlar olmadan vücut yaşaması için gerekli fonksiyonları sağlıklı bir şekilde sürdüremez.


Mineraller vücudun kendi kendine oluşturamadığı inorganik maddelerdir. Sağlığımız için çok önemli olan 15'ten fazla sayıda mineral vardır. Mineraller çoğunlukla vitaminlerle birlikte çalışarak vitaminlerin vücutta en fazla ihtiyaç duyulan bölgeye ulaşmalarını sağlarlar. Vitaminler de mineraller için aynı şekilde çalışır.


Mineraller hücre korunması ve sağlıklı diş kemik cilt yapısı için önemlidir. Aynı zamanda kan basıncı kalp ritmi kas fonksiyonları vücuttaki sıvı dengesinin muhafazası üreme ve daha pek çok fonksiyonda önemli rol oynarlar. Bilimsel çalışmalar mineral kaybı ve eksikliğinin sağlığımızı direkt olarak etkilediğini ortaya çıkarmıştır.
Vücudumuzdaki Minerallerden Bazıları


Kalsiyum

Sağlıklı vücut yapısı için gerekli önemli minerallerden biridir. Bu mineral büyük oranda vücudumuzdaki kemiklerde bulunur. Eksikliği yüksek oranlara vardığında diş ve sırtta ağrılar kemiklerde zayıflama çatlama ve kolay kırılma görülür. Vücuttaki kalsiyum miktarı sadece kemikler için önemli değildir. Aynı zamanda vücuttaki bütün fonksiyonlarda görev alır. Özellikle vücuttaki demirin kullanımı ve alınan gıdaların hücre zarından geçebilmesi için gerekli olan bir mineraldir. Stres egzersiz yetersizliği mineral yağ fazla yağ alımı ve diğer faktörler nedeniyle vücuttaki kalsiyum miktarı azalır.

Badem süt ürünleri soya fasulyesi ve sardalye balığı kalsiyum açısından zengin besinlerdir.


Demir

Vücutta hemoglobin (kırmızı kan hücresi) miyoglobin (kas pigmenti) ve enzim üretimi için gereklidir. Vücuttaki demirin sadece yüzde 8'i kan damarlarından gelir. Demir vücutta büyümeye yardım eder yorgunluğa karşı ve hastalıklardan korunmada kullanılır. Özellikle kadınlar için daha önemlidir. Çünkü kadınlar 1 ay içinde erkeklerin kaybettiklerinden 2 kat daha çok miktarda demir kaybederler. Bugün demir kadınlarda eksikliği en çok görülen mineraldir. Ayrıca demir vücuttaki B grubu vitaminlerinin kullanımını artırır.


Fosfor

Sadece fizyolojik kimyasal reaksiyonlarda yer almakla kalmaz aynı zamanda vücuttaki bütün hücrelerde bulunur. Normal kemik ve diş yapısı kalp düzeni ve normal böbrek fonksiyonları için gereklidir.


Bakır

Karaciğerde depolanan önemli minerallerden biridir. Vücut dokusunun yeniden oluşması için gerekli enzimlerin hayati bileşenidir. Hemoglobine bağlı demirin korunması ve C vitamininin kullanımı için gereklidir. Beyin sinirlerimiz ve bağ dokusu için bakır miktarı önemlidir.


Krom

Vücuttaki basit şekerin parçalanmasında rol oynar. İnsülin oluşumuna kandaki şeker ve kolesterol düzeyinin kontrolüne yardım eder. Krom; vücuttaki enzim ve hormonlar için çok önemlidir. Yer fıstığı üzüm suyu peynir buğday ve mayada bolca bulunur.


İyot

Tiroid bezlerinin içeriğinde yer alır. Tiroid ve tiroid kontrol mekanizmasında zihinsel fonksiyonlarda enerji ve kilo almada önemli bir rol oynar.


Magnezyum

Bu hayati mineral vücudumuzun C vitamini kalsiyum fosfor sodyum ve potasyumu daha etkili bir şekilde kullanabilmesi için gereklidir. Magnezyum sağlıklı dişler ve sindirim sisteminin rahatlığı için gereklidir. Sinir sisteminin ve kasların gevşemesini sağlayan mineraldir. Sakinleşmeye yardımcı olduğu için " Anti-stres minerali " olarak bilinir. Magnezyum kandaki şekerin enerjiye dönüştürülmesinde önemli bir rol alır. Badem soya fasulyesi ve yabani havuç magnezyum alımı için ideal besinlerdir.


Potasyum

Hayati minerallerden biridir. Vücuttaki potasyumun yüzde 98'i hücre duvarlarının içinde bulunur. Potasyum sodyumla birlikte vücuttaki su dengesinin sağlanmasına yardımcı olur ve gıdaların hücre içine geçişini sağlar. Potasyumun önemli görevlerinden biri de sinir sistemindeki mesajları iletmesidir. Beyne oksijenin gönderilmesi beyin için önemlidir. Her gün bu mineral vücutta kullanılır ve tekrar yeri doldurulur. Kalbimiz ve vücuttaki diğer kaslarımızın sağlıklı yapısını koruması potasyuma bağlıdır. Fazla şeker diüretikler laksatifler fazla tuz ve stres bu mineralle birlikte vücuttan atılır. Bütün sebzelerde; kayısı muz patates fındık sardalye avokado narenciye meyvelerinde bol miktarda potasyum bulunur.


Selenyum

Vitamin E ile birlikte antioksidan ve hücre koruyucusu olarak çalışır. Erken yaşlanma ve dokuların oksidasyon nedeniyle zarar görmesini engeller. Erkeklerin selenyuma kadınlardan daha çok ihtiyaç duydukları düşünülür. Erkeklerde bulunan selenyumun yarısı üreme sisteminde bulunur. Selenyum dokuların elastikiyetinin korunması için önemlidir.


Boron

Vücudumuzda kalsiyum magnezyum ve fosforun muhafazası için gerekli olan mineraldir. Boron bu üç mineralin vücutta maksimum şekilde kullanılmasını ve muhafazasını sağlayan yardımcı mineraldir.


Sodyum

Bu mineral sinir ve kas fonksiyonlarının devamı için çok önemlidir. Asıl görevi sıvı pompalanmasını ve gıdaların hücre zarından geçişini sağlamaktır. Sodyumun çok miktarda alınması kan basıncının yükselmesine neden olur.


Kükürt

Sağlıklı saç cilt ve tırnaklar için gereklidir. Oksijen dengesinin muhafazasına yardımcı olur bu da beyin fonksiyonları için çok önemlidir. Kükürt aynı zamanda B-grubu vitaminlerinin işlevlerini yerine getirmesine ve karaciğerde safranın salgılanmasına yardımcı olur.


Çinko

Bu mineral vücut için çok gereklidir. Vücudun sağlıklı bir yapıda tutulması için herşeyi harekete geçiren bir kıvılcım gibi çalışır. Vücuttaki pek çok fonksiyonda görev alır. RNA ve DNA oluşumu ve proteinlerin enerjiye dönüştürülmesi için çok önemlidir. Vücuttaki her hücrede çinko vardır. Zihinsel fonksiyonlarda vücudun kendi kendini iyileştirmesi ve yenilemesi gereken durumlarda kanın stabilizasyonunda vücuttaki alkali dengesinin muhafazasında önemli roller üstlenir. Bu mineralin varlığına ihtiyaç duyan organlar kalp beyin ve üreme sistemidir. Zencefil süt ayçiçeği helvacı kabağı tohumu Ringa balığı çinko bakımından zengindir.
Özellikle yaz aylarında vücut direncini artırmak ve vücudun yeterli miktarda vitamin ve mineral alımını sağlamak için her gün birkaç porsiyon meyve ve sebze tüketilmeli mercimek nohut gibi besinlere sofrada yer verilmelidir.

Denizi de sizin emrinize veren O'dur ondan taze et yemektesiniz ve giyiminizde ondan süs-eşyaları çıkarmaktasınız. Gemilerin onda (suları) yara yara akıp gittiğini görüyorsun. (Bütün bunlar) O'nun fazlından aramanız ve şükretmeniz içindir. (Nahl Suresi 14)

Unutulmaması gereken önemli bir nokta yukarda faydalarını saydığımız ve insan yaşama için hayati öneme sahip tüm bu minerallerin Yüce Rabbimiz tarafından tam da insanların ihtiyaçlarına göre yaratıldığıdır. Kainattaki her detayı olduğu gibi mineralleri yoktan vareden de insan vucüdundaki etkisini meydana getiren de Alemlerin Rabbi Yüce Allah’tır.(makale harun yahya)