Estetik cerrahinin son yöntemleri yazı zehir olan kadınlara harika çözümler sunuyor

Estetik cerrahi sınırları zorluyor. Bacaklarını beğenmediği için mini etek giyemeyen, denize bile giremeyen kadınlar için de çözüm var. Cerrahi müdahaleyle hem bacaklar düzeltiliyor hem de ince bilekler yaratılıyor

Estetik cerrahi uzmanı Op. Dr. Nuri Battal, pek çok kadının bacaklarının görünümü nedeniyle sorun yaşadığını ve bunun hayatlarına yansıdığını söylüyor. Estetik cerrahinin bu sorunu kolaylıkla çözdüğünü belirten Battal, çarpık bacakların düzeltildiğini, diz sarkmalarının giderildiğini ve yapılan yağ enjeksiyonu sayesinde dik kalçalar yaratıldığını vurguluyor.

Bacaklara yönelik estetik uygulamalar neler?

Özellikle yazın gelmesi bazı kadınlar için ciddi sorun. Çünkü bacakları eğri, ayak bilekleri kalın olduğu için etek giyemeyen, yaz-kış çizmeyle dolaşan kadınlar var. Deniz mevsimiminde denize girmeye utanan, hatta bunu bir kişilik sorunu haline getirenler bile bulunuyor. Uzun, sütun gibi bacaklar hemen hemen her kadının hayali ve güzellik sembolü olarak bakılıyor.
Bazı bacaklar yapısal olarak eğridir veya genetik olarak düz değildir. Kimi bacaklar dışa doğru eğik durabiliyor. Diz ve bacak içlerinde fazla yağ biriktiği için bacak konturu bozuk oluyor. Bazı kadınlarda da ayak bilekleri, baldırlar kalın olduğu için bacak orantısı bozuluyor. Bu durumlar kadınların psikolojisini etkiliyor ve mutsuzluğa yol açıyor.

Bacağa da protez

Basit bir liposuction’la bacaklardaki fazlalıkları düzeltmek mümkün. Örneğin eğrilik durumunda fazla yağları alıp bacağın daha ince olan yerlerine nakledebiliyoruz. Böylece ‘S’ şeklinde kıvrımlı olan ve çarpık duran bacaklar daha düzgün hale getiriliyor. Daha ciddi durumlarda ise özel tasarlanmış silikon protezler kullanılarak deformasyonlar ortadan kaldırılabilir. Protezler, diz arkasından üç-dört cm. açılan kesilerden sokularak boşluk olan bölgelere yerleştiriliyor. Böylece kalıcı bir düzelme sağlanıyor.

Ameliyat uzun sürüyor mu? Genel anestezi mi alıyor hasta?

Ameliyatları genellikle lokal anesteziyle yapıyoruz. Diz ve bacak içlerinde fazla olan yağları alıp özel bir işlemden geçirdikten sonra dizin alt bölümüne ve iç tarafına enjekte ediyoruz. Sonrasında özel bir çorabı iki - üç hafta kadar hasta giyiyor. Böylece yağ hücrelerinin yeni yerlerine adapte olması sağlanıyor. Konulan yağlar altı sekiz ay sonra kendiliğinden eriyebiliyor. Ancak tekrar takviye yaparak kalıcı düzelmeyi sağlamak mümkün.

Dizlere estetik yapılıyor mu?

Yapabiliyoruz. Hastaların dizleriyle ilgili en çok şikâyet ettiği konu, diz içlerinde fazla yağ toplanması sonucu oluşan içe doğru çıkıntıdır. Bu çıkıntı nedeniyle pek çok kadın rahatlıkla çizme giyemediğinden yakınır. Çünkü bu durum aynı zamanda bacağın daha kalın görünmesine de yol açıyor.
Diz içi çıkıntısı dışında diz üstlerinde de yaşlanma nedeniyle sarkma ve şekil bozukluğu olabiliyor. Tüm bu sorunları eksik olan dokuları tamamlayarak veya fazlalıkları alarak düzeltilebilmek mümkün.

Ayak bilekleri de inceltilebiliyor değil mi?

Evet. Bazı kadınların ayak bilekleri ve bacakların alt kısmı üst bacağa göre daha kalındır. Bu da ciddi estetik sorunlara yol açıyor. Hatta kadınlar utandıkları için etek giyemediklerini belirtiyor. Alt bacak bölgesindeki sorunlara karşı yağ alma ameliyatıyla çözüm buluyoruz. Genelde kalın olan ayak bilekleri bu ameliyatla inceltilebiliyor. Çok ince ayak bileklerinden de rahatsızlık duyuluyorsa yağ enjeksiyonuyla kalınlaştırabiliyoruz. Bu ameliyatı da lokal veya genel anesteziyle yapabiliyoruz. Operasyonla hasta günlük hayatından uzaklaşmaz. Genelde bir saat sürer ve sonrasında iki-üç hafta özel bir çorap giymek gerekir.

Kalçaya protez taktırarak dikleştirmek mümkün mü?

Kalçaya protez taktırmayı pek önermiyorum. Yüze yaptığımız gibi kendi vücudundan yağ enjekte edilebilir. Bu, kullanım açısından daha rahattır.

Yüze ne kadar operasyon yaptırırsanız yaptırın elleriniz sizi ele verir. Elleri gençleştirmek mümkün mü?
Güneşe fazla maruz kalma, yaşlanma, kullanıma bağlı yıpranma nedeniyle el derisinde yaşlılık lekeleri, güneş lekeleri, kırışma, sarkma, kuruma olabilir. Eskiden yüz ve vücut estetiği yaptıran hastaların elleri yaşlarını ele verirdi. Ama artık bu sorunu da estetik cerrahi gideriyor. Güneş lekeleri, kırışan deri lazer ile yenileniyor, gevşeme ve sarkmaya neden olan doku azalması ise vücuttan alınan doku hücreleriyle yeniden besleniyor. Böylece cildin eski dolgun ve elastik görünümüne kavuşması sağlanıyor. Çirkin görünüme yol açan yüzeyel toplar damarlar tedavi edilerek belirginlikleri azaltılıyor. El derisi altında azalan doku, vücuttan alınan yağın enjekte edilmesiyle dolgunluk yeniden sağlanıyor. Böylece cilt gergin bir görünüm kazanıyor.

Elleri gençleştirmek için uygulanan yöntemler neler?

Kimyasal soyma: Retin A ya da meyve asitlerini içeren kremler doktor kontrolünde ellere uygulanır. Böylece soyma işlemi yapılır. Tedavi tek seansta veya aralıklarla birkaç seansta da yapılabilir. Sonrasında verilen krem ve losyonlarla tedavi sürdürülür. Bu uygulama sadece gençleşme sağlar, eriyen dokuları etkilemez. Bu nedenle kemikli görünüm kaybolmaz. Çözüm bu hastalara doku enjeksiyonu yapmaktır.
Skleroterapi: El üstündeki mavi damarların görünümü yaşlılık belirtisidir. Çok ince iğnelerle damar içine girip kapatıcı ilaçlar vererek sorunu ortadan kaldımak mümkün.
Mikrodermabrazyon: Mekanik olarak yüzeyel el cildi soyularak bulunan leke ve kırışıklıklar giderilir. Yöntem lokal anestezi altında uygulanır.
Doku takviyesi: Eldeki cilt ve cilt altı yağ dokusu yaşlanmayla birlikte azaldığından gevşeme ve derinin dolgunluğu kaybolur. Sonuç, elde belirginleşenen damarlar, belirgin kemikler... Oluşan yaşlılık lekelir lazerle temizlenir ardından vücuttan alınan yağ hücreleri ellerin üzerine, cilt alına verilir. Yağlar doğal olarak erir. Bu nedenle altı-sekiz aylık aralarla iki-dört seans tekrarlanır ki kalıcılık olsun.

DOKTOR DOKTOR GEZMEYİN

Sonuçlar kişiyi tatmin ediyor mu?

Genelde yüz güldürücü sonuçlar elde ediliyor. Hastalara uygun yöntem seçilmesi halinde düzelme iyi olur. Lekeler tamamen kaybolur, cilt dolgunluk kazandığından daha gergin ve genç görünüm sağlanır.

Estetik cerrah seçerken nelere dikkat edilmeli?

En iyi yöntem, estetik yaptırmış kişilerin tavsiyedir. Mutlaka tavsiyelere dikkat edilmeli, doktor araştırılmalı. Bunun için cerrahın yaptığı işlere baklmasını öneriyorum. Çok fazla doktor gezmek doğru olmadığı gibi tek doktora danışıp karar vermek de yanlış. Medikal estetik merkezlerine itibar edilmemeli. Çünkü birkaç haftalık kurslarla sertifika alınıyor. Sonuçlar hüsrana yol açabiliyor.

Erkekler de çok estetik yaptırıyor mu?

Erkeklere yönelik estetik ameliyatlarda da artış var. Oran yüzde 40 -50 arasında. Erkek olunca yaptırmayacağı düşünülüyor oysa onların da düzgün görünmeye ihtiyacı var. Güzellik insanların başındaki taçtır. Bu nedenle iyi görünmek önemli.

Erkekler hangi ameliyatları yaptırıyor?

Erkekler, yağ alıdırıyor, yüz gerdiriyor, burun yaptırıyor. 20 yaşında da 90 yaşında da ameliyat yaptıran var. 88 yaşında yüz gerdiren hastam var. Estetik cerrahiye başvuran biri, bir bakıma hayata bağlıdır, kendine önem veriyor demektir. Bir burun ameliyatıyla hayatı değişen insanlar var.
***
DOLGUN DUDAKLAR GÜZELLİK SİMGESİ

Dudaklar nasıl dolgunlaştırılıyor?

Yüzdeki kırışıklıkları düzeltmek için de uygulanan Hyalurinik asit dudak kalınlaştırmak için yaygın olarak kullanılan bir malzeme. Rstylane denilen ve iğneyle enjekte edilen Hyalurinik asit kullanıldığında uygulama çok basittir ve hasta hemen normal hayatına döner. Uygulama dört-altı ay kalıcı olur. Bu süre sonunda tekrarlamak gerekir. Dudak kenarını belirginleştirmek ve dikleştirmek için kullanılır.

İkinci seçenek, hastanın kendi dokularıyla dudağı doldurmaktır. Yağ hücreleri, hastanın vücudundan çekilir ve işlemden geçirildikten sonra dudaklara ve eğer gerekiyorsa başka kırışıklıklara enjekte edilir. Üç-altı ay içinde konulan hücrelerin yüzde 20-30’u geriye kalır. İşlem birkaç defa tekrarlandığında etkili olur.

Diğer bir yöntem deri hücreleridir. Hastanın kendi vücudundan, örneğin, karın veya meme küçültme ameliyatı sırasında çıkan derilerden alınan doku ve yağ hücreleri karıştırılarak doku kokteyli şeklinde dudaklara enjekte edilir. Bu yöntemde konulan hücrelerin bir kısmı eridiği için iki-üç defa tekrarlamak gerekir.

Dudakları ameliyatla biçimlendirmek de mümkün. Ameliyatla kalıcı ve iyi sonuçlar alınır. Dudağa madde enjekte etmeye gerek kalmaz. İyileşme iki -beş gün sürer. Lokal anestezi altında ameliyat yapılır.

‘Martı kanadı’ tekniğiyle dudak kenarı yukarı taşınır. Çok ince dudaklı veya dudak kenarları kırışık olanlar için iyidir. Sonuç kalıcıdır. Burun ve dudak arasındaki mesafe uzun olanlarda da burun altı dudak kaldırılarak burnun hemen alt kenarından kıvrımlara uygun olarak boğa boynuzu şeklinde kesi yapılır ve deri çıkarılır. Dudak yukarı asılarak üst dişlerin görünmesi sağlanır.

kaynak