Gösterilen sonuçlar: 1 ile 1 Toplam: 1
 1. #1
  Siteden Atıldı
  Üyelik tarihi
  Aug 2010
  Mesaj
  550
  Rep Gücü
  0

  Doğum Sancılarının ve Anne Sütünün Kaynağı: Beyinde Üretilen Bir Hormon

  Doğum Sancılarının ve Anne Sütünün Kaynağı: Beyinde Üretilen Bir Hormon  Hamilelik süresi tamamlandığında birdenbire başlayan doğum sancıları yeni bir hayatın başlangıcını müjdelerler. Oksitosin isimli bir hormon ise doğum sancılarını başlatan ve bu olayın ilk habercisi olan maddedir.

  Beyinden salgılanan bu hormon etkisini başlıca iki yerde gösterir. Birincisi ana rahmini oluşturan kaslar ikincisi ise göğüste oluşan anne sütünün salgılanmasını sağlayan kas yapısındaki hücrelerdir.

  Doğum esnasında ana rahminin etkili olarak kasılması doğumun gerçekleşebilmesi için son derece önemlidir. İşte bu hormon rahmi oluşturan kasların çok güçlü bir şekilde kasılmasını sağlar. Ancak bunu 9 ay 10 günlük süre dolduğunda yapar. Ne erken ne de daha geç... Çünkü her iki durum da bebeğin hayatını tehlikeye atabilecektir. Zaman geldiğinde beyne rahmin ağzındaki alıcılardan sinyaller gönderilir. Bu sinyalleri alan beyin ise çok uzaklarda ana rahmindeki alıcılara tam uygun olan oksitosini üretir ve tam hedefe ulaşacak şekilde gönderir.

  Tüm bunların yanında oksitosin hormonunun ayrı bir görevi daha vardır. Dünyaya gelmiş olan bebeğin beslenmesi için anne sütünün salgılanmasını da sağlar ve bebek bu süt ile beslenir. Şimdi düşünelim.

  Beynimizin küçük bir bölümündeki hücre acaba ana rahmi için doğumu kolaylaştıracak olan hormonu üretmeye nasıl karar vermiştir? Bu hormon nasıl olup da tüm vücut içinde yolunu bulabilmekte herhangi başka bir organa değil de sadece ihtiyaç duyulan yere gidebilmektedir? Bebeğin hayatta kalabilmesi için 9 ay 10 gün ana rahminde olgunlaşması gerektiğini bilen ve dolayısı ile bu mekanizmayı tam zamanında harekete geçiren akıl kimin aklıdır?

  Bebeğin beslenmesi için süte gereksinimi olduğunu düşünen ve bu sütü anne bedenine salgılattıran sistemi kuran oksitosin hormonunun kendisi midir?

  Oksitosin hormonu vücudumuzda bulunan binlerce hormondan sadece biridir. Bunun gibi her bir hormon çok büyük bir organizasyon gerçekleştirir; hayati kararlar verir; bunları uygulamaya geçirir; hücrelerle haberleşir; vücudun ihtiyacı olan salgıyı oluşturur; bunun için uygun olan miktarı belirler; zamanlamasını salgılama süresini ayarlar ve daha pek çok karmaşık işlemi kusursuzca yerine getirir. Hayret verecek derecede mükemmel ve planlı olan bu düzenin tesadüfen veya kendi kendine işlemediği çok açıktır. Şuur içeren tüm bu organizasyonları ve hormonları en ince ayrıntısına kadar tasarlayan yaratan ve kontrol eden sonsuz akıl sahibi olan Allah'tır.
  (makale harun yahya)
  Konu dogangunes tarafından (26-08-2010 Saat 09:41 PM ) değiştirilmiştir. Sebep: yazı rengi ve fontuyla oynamak yasak

Benzer Konular

 1. Anne Sütünün Önemi ve Anne Sütü Arttırma
  1anne Tarafından Çocuk Sağlığı Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 16-03-2011, 04:28 PM
 2. Yalan, beyinde görüntülenebiliyor
  İnci Tarafından Biyoloji Forum'u Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 05-01-2010, 01:24 PM
 3. Almanya'da üretilen televizyonlar
  YukseLL Tarafından ilginç konular Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 04-04-2009, 12:45 AM
 4. Vicdan Beyinde Bulundu
  RABİA Tarafından Bilim ve Astronomi Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 27-09-2008, 02:14 PM
 5. Arı sütünün faydaları
  YukseLL Tarafından Alternatif Tıp Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 16-08-2008, 04:54 PM
Yukarı Çık