Gösterilen sonuçlar: 1 ile 1 Toplam: 1

bebeğin doğum esnasında Beyni koruyan kafatasın'daki sırlar

Kadın Sağlığı (jinekoloji) Kategorisinde ve Gebelik Hamilelik Forumunda Bulunan bebeğin doğum esnasında Beyni koruyan kafatasın'daki sırlar Konusunu Görüntülemektesiniz,Konu İçerigi Kısaca ->> bebeğin doğum esnasında Beyni koruyan kafatasın'daki sırlar -------------------------------------------------------------------------------- Beyni koruyan kafatası Kafatası beyni çevreleyen ve son derece güçlü bir koruma ...

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Siteden Atıldı
  Üyelik tarihi
  Aug 2010
  Mesaj
  550
  Rep Gücü
  0

  bebeğin doğum esnasında Beyni koruyan kafatasın'daki sırlar

  bebeğin doğum esnasında Beyni koruyan kafatasın'daki sırlar

  --------------------------------------------------------------------------------

  Beyni koruyan kafatası

  Kafatası beyni çevreleyen ve son derece güçlü bir koruma sağlayan kemikten bir zırhtır. 8 ayrı kemiğin birleşmesiyle oluşan kafatasında kendine özgü bir tasarım söz konusudur.

  Kafatasında yer alan kemiklerin birleşim noktaları diğer kemiklerden daha farklı olarak girintili çıkıntılı bir yapıya sahiptir. Çünkü kafatası kemiklerinin birleşim noktaları birbirlerine oturabilecek şekilde tasarlanmıştır.

  Yetişkin bir insanda oldukça sert ve güçlü bir yapıya sahip olan kafatası yeni doğmuş bir bebekte çok farklı bir yapıya sahip olarak karşımıza çıkmaktadır. Anne karnından çıkan bir bebeğin kafatası henüz kemik halini almamış yumuşak bir yapıdadır. Ayrıca kafatasını oluşturan 8 kemik birbirlerine tam oturmamıştır. Kemiklerin birleşim noktaları arasında boşluklar vardır. İlk bakışta bebeğin sağlığı açısından bir dezavantaj gibi görünen bu durum aslında doğum sırasında bebeğin hayatını kurtaran önemli bir özelliktir. Eğer kafatası tam olarak kemiksi sert bir yapıda olsaydı ve arada boşluklar olmasaydı doğum anında bebeğin kafasının ezilme ihtimali çok yüksek olacaktı. Fakat bebeklerde kafatası kemiklerini oluşturan kıkırdaksı yumuşak yapıdan dolayı kemikler bir esneklik kazanarak eğilme ve bükülme özelliği taşımaktadırlar. Ancak sadece esneme tabii ki yetersizdir.

  Kafatasının esneyebilmesi için bir de alana ihtiyaç vardır. İşte bu alan da doğum sırasında henüz tam olarak kapanmamış olan kafatası aralığıdır. Kafatası kemikleri sıkışarak aradaki bu boşluğu doldurur hatta birbirlerinin üzerine doğru çıkarlar ve kafanın hacmi küçülür. Böylece bebek baş hacminin yarısı kadar olan doğum kanalından geçerek sağlıklı doğar.

  Ya bunlardan biri olmasaydı? Mesela kafatası kemikleri yine esnek olsaydı da arada boşluk olmasaydı?... Ya da tam tersi olsaydı yani kemiklerin arasında boşluk olsaydı ancak kemikler esnek olmasaydı?. Her iki durumda da bebeğin beyni büyük hasar görürdü. Yani doğum anında bu iki özelliğin de birarada bulunması şarttır. Fakat burada unutulmaması gereken çok önemli bir detay daha vardır: Anne vücudundaki leğen kemikleri.

  Hamile kadınlarda leğen kemikleri hamileliğin son aylarına doğru gevşer ve birbirlerinden biraz ayrılır. Bu son derece önemli bir ayrıntıdır çünkü bu gevşeme sayesinde bebek başı ezilmeden doğabilir.

  İnsan vücudundaki her özellik insanın sağlığını korumak ve zarar görmesini engellemek için tasarlanmıştır. Burada da açıkça görülen planın ve bu plan dahilinde gerçekleşen tasarımın nasıl ortaya çıktığı sorusunun tek bir cevabı vardır: Bu benzersiz tasarım evrendeki herşeyi yaratmış ve belirli bir düzene koymuş olan Allah'a aittir.

  Allah çok üstün bir aklın sahibidir. Allah'ın sonsuz aklını görebilen ve bundan sonuç çıkarabilen kimseler gerçek kurtuluşa ulaşacaklardır. İnsana düşen Allah'ın yarattığı bu gibi nimetleri görebilmek ve buna şükretmektir. Allah bir ayetinde şöyle buyurmaktadır:

  ".Şüphesiz Allah insanlara karşı büyük ihsan (fazl) sahibidir ancak onların çoğu şükretmezler." (Yunus Suresi 60)
  (makale harun yahya)
  Konu dogangunes tarafından (26-08-2010 Saat 09:40 PM ) değiştirilmiştir. Sebep: yazı rengi ve fontuyla oynamak yasak

Benzer Konular

 1. AIDS'e karşı koruyan jel
  mopsy Tarafından Hastalıklar ve Tedavi Yolları Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 30-07-2010, 01:08 PM
 2. Doğum sırasında bebekte oluşan zararlar (doğum travmaları)
  İnci Tarafından Çocuk Sağlığı Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 20-12-2009, 06:47 PM
 3. Nişan Esnasında Nikah Yapılmalı mı?
  RABİA Tarafından Dini Sohbet Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 19-10-2009, 05:05 PM
 4. Sel esnasında yapmanız gerekenler
  YukseLL Tarafından Çevre Forum'u Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 12-09-2009, 03:20 AM
 5. Kalbi koruyan
  kirmizielma05 Tarafından Sağlık Bilgileri Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 02-10-2008, 12:56 PM
Yukarı Çık