Gösterilen sonuçlar: 1 ile 1 Toplam: 1
 1. #1
  Siteden Atıldı
  Üyelik tarihi
  Aug 2010
  Mesaj
  550
  Rep Gücü
  0

  Doğumu Kolaylaştıran Çekme Hareketi

  Doğumu Kolaylaştıran Çekme Hareketi
  Kuran Mucizeleri: Doğumu Kolaylaştıran Çekme Hareketi

  "Derken doğum sancısı onu bir hurma dalına sürükledi. Dedi ki: "Keşke bundan önce ölseydim de hafızalardan silinip unutuluverseydim." Altından (bir ses) ona seslendi: "Hüzne kapılma Rabbin senin alt (yan)ında bir ark kılmıştır. Hurma dalını kendine doğru salla üzerine henüz oluşmuş-taze hurma dökülüversin." (Meryem Suresi 23-25)

  Günümüz tıp bilgileri göstermektedir ki doğum sırasında bir cismin çekilmesi bebeğin doğum kanalından aşağıya doğru hareket etmesini kolaylaştırmaktadır. Çekme sırasında kullanılan kaslar bebeğin rahim dışına itilmesini sağlayan kaslar ile aynıdır. Bunu sağlamak için tavana asılmış bir ip veya destek bir kola asılma doğum yatağının iki kenarına yerleştirilmiş kolları çekme veya bir başka kişinin elinden tutup çekme gibi yöntemler kullanılmaktadır.

  Bunun için "squat bar" denilen doğum esnasında yataklara monte edilen ters U şekilli bir bar kullanılmaktadır. Bu barın çekilmesi bebeğin rahim dışına itilmesi aşamasını kolaylaştırmakta doğum kanalının derinliğini kısaltmakta rahim ağzını genişletmekte ve doğum esnasında kullanılan pek çok alet ve tekniğe olan ihtiyacı azaltmaktadır.

  Bu destek barı annenin kendisini yukarı doğru çekerek çömelme hareketi yapmasına yardımcı olmaktadır. Bebeğin itilmesi esnasında da annnenin sabit kalmasını sağlar. Bu pozisyonda bebeği doğum kanalından hareket ettirmek için gerekli olan kas kuvveti için minimum güç harcanır. Böylece leğen kemiklerine maksimum basınç minimum kas kuvveti ile sağlanmış olur. Ayrıca leğen kemikleri açılarak bebeğin geçişi için %30 oranında daha fazla yer sağlar. Uzanarak çekme hareketi ile vücudun itiş gücü en üst düzeye çıkar ve bebeğin doğum esnasında düzgün dönüşünü sağlar.

  Hz. Meryem'e de Allah'ın meleği aracılığı ile hurma dallarını kendine doğru sallamasını bildirmesi son derece hikmetlidir. Ayette geçen huzziy kelimesi "hızlıca sallamak silkelemek hareket ettirmek sarsmak" anlamlarına gelmektedir. Hurmanın doğumu kolaylaştırıcı ve besleyici öneminin yanı sıra dalları silkelemek üzere çekilmesi dallara uzanılması da ayrıca doğumu kolaylaştırıcı hareketlerdir. Günümüzde uygulanan bu teknik Allah'ın Hz. Meryem'i rahmetiyle desteklediğinin Kuran'ın herşeyin bilgisine sahip Yüce Rabbimiz'in vahyi olduğunun delillerinden biridir. (makale harun yahya)
  Konu dogangunes tarafından (26-08-2010 Saat 09:39 PM ) değiştirilmiştir. Sebep: yazı rengi ve fontuyla oynamak yasak

Benzer Konular

 1. Yıldızların Doğumu
  SOSYALİST Tarafından Astronomi Forum'u Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 19-11-2013, 05:38 PM
 2. Pkk’da kıyım hareketi
  helindem Tarafından Özgün Makaleler Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 27-08-2010, 09:23 AM
 3. Yüzme doğumu kolaylaştırıyor!
  İnci Tarafından Gebelik Hamilelik Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 24-07-2010, 11:21 AM
 4. Bir atın doğumu
  Venhar Tarafından Evcil Hayvanlar Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 26-11-2008, 03:41 PM
 5. Atatürk'ün doğumu ve ailesi
  Nil@y Tarafından Mustafa Kemal Atatürk Foruma
  Yorum: 2
  Son mesaj: 21-09-2008, 02:18 PM
Yukarı Çık