Doktorlar, yüzmenin kasları sıklaştırması nedeniyle doğumu kolaylaştırdığını söyledi
Bunaltıcı sıcaklarda anne adaylarına dikkat etmeleri gereken hususlarda uyarıda bulunan Isparta İl Sağlık Müdürü Uz. Dr. Süleyman Önal, yüzmenin karın kaslarını sıklaştırması nedeniyle doğumu kolaylaştırdığını söyledi

Hava sıcaklıklarının artmasıyla birlikte vücudun susuz kalmasının, hamilelerde erken doğuma neden olabildiğini belirten Isparta İl Sağlık Müdürü Uz. Dr. Süleyman Önal, hamilelerin sıcak havanın etkisiyle bazı sağlık sorunları ile karşılaşabileceğini söyledi. Hamilelerde giyim, spor ve beslenmeye yönelik önlemlerle, sıcak havanın olumsuz etkisinin azaltılabileceğini ifade eden Önal, “Sıcak havanın etkisiyle vücudun susuz kalması, rahimde kasılmalara, kasılmalar doğum sancılarına ve erken doğuma neden olabiliyor” dedi.


ENFEKSİYONA DİKKAT

Gebelerin, enfeksiyonlara karşı direnci diğer bireylere göre daha düşük olduğunu kaydeden Isparta Sağlık İl Müdürü Uz. Dr. Süleyman Önal, “Mantar, idrar yolu ve vajinal enfeksiyonlar da erken doğuma neden olabilecek sorunlar yaratabilir. Sıcak havanın etkisiyle aşın terleme, kızarıklık ve kaşıntı çeşitli mantar rahatsızlıklarına yol açabilir. Gün içinde sık sık ılık duş almak gebeler için faydalı olacaktır2 dedi.


GÜNDE 10 BARDAK SU

Anne adaylarına sıcak havalarda, her zamankinden daha fazla sıvı alınmasını tavsiye eden Önal, şunları söyledi:
”Günde 8-10 bardak su içilmesi ve bunun yanı sıra taze meyve suları ile limonata gibi içeceklerin tüketilmesi gerekir. Çay, kahve, kola gibi kafein içeren içeceklerden uzak durulması gerekir.Hamileler, vücudun su ihtiyacını artıracağı ve tansiyonun yükselmesine neden olabileceği için tuzlu gıdalardan uzak durmalıdır”

ANNE ADAYLARINA ÖNERİLER

Hamilelerin, ter emilimini sağlayan açık renk, pamuklu, keten ve geniş kıyafetler giymesi gerektiğini kaydeden Önal, sözlerine şöyle devam etti:
”Sıcak havanın etkisiyle ayakların şişmemesi, nefes alabilmesi ve vücut dengesinin sağlanması için de ortopedik ve rahat ayakkabılar tercih edilmelidir. Sıcaklığın en fazla olduğu 11.00-16.00 saatleri arasında dışarı çıkılmamalı, güneşin zararlı etkilerinden korunmak için öğle saatlerinde kesinlikle dışarı çıkmamaları, çıkılması halinde ise geniş şapka takmaları ve vücudun açıkta kalan yerlerine yüksek faktörlü koruyucu krem sürmeleri gerekir. Aşın sıcağın etkisiyle besin zehirlenmeleri ile karşılaşılmaması için açık yerlerde satılan gıdalar tüketilmemelidir.Kan dolaşımının rahat sağlanabilmesi ve ödemin oluşmaması için uzun uçak yolculuğu yapılmamalı. Özel araçla yapılacak yolculuklarda ise 2 saatte bir mola verilerek 10 dakika kadar yürünmelidir.”

YÜZME, DOĞUMU KOLAYLAŞTIRIYOR

Yüzmenin karın kaslarını sıklaştırdığı için doğumu kolaylaştırdığına dikkat çeken Önal, “Özel bir durum söz konusu olmadığı sürece anne adaylarına bol bol yüzmelerini önerebiliriz. Hamilelerin çok sıkı olmayan bir mayo ile serbest ve sırt üstü stillerde yüzmesi hem anneyi hem bebeği rahatlatacağı gibi karın kaslarını sıklaştıracaktır” dedi.

İHA