+ Konuya Yorum Yaz + Yeni Konu Aç
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 10 Toplam: 10

Kürtaj, kadına neler yaşatıyor

Kadın Sağlığı (jinekoloji) Kategorisinde ve Gebelik Hamilelik Forumunda Bulunan Kürtaj, kadına neler yaşatıyor Konusunu Görüntülemektesiniz, Konu içerigi Kısaca ->> Kadınlar kürtaj konusunda yaşadıklarını ve hislerini böyle anlatıyor... Kimileri yasalarda 10. haftaya kadar verilen ruhsatın İslam'a göre de geçerli olduğunu

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Onursal Üye dogangunes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2007
  Üye Numarası
  59583
  Cinsiyet
  Kadın
  Nerden
  süpermeydan
  Mesaj
  17.602
  Taraftarı
  Galatasaray
  Beğenmiş
  10
  Beğenilmiş
  22
  Rep Gücü
  137440

  stat Kürtaj, kadına neler yaşatıyor

  Kadınlar kürtaj konusunda yaşadıklarını ve hislerini böyle anlatıyor... Kimileri yasalarda 10. haftaya kadar verilen ruhsatın İslam'a göre de geçerli olduğunu sanıyor. Bazıları ise bebeğin karnında hareketini hissedene kadar canlanmadığına inandığı için yanlış bir şey yapmadığını düşünüyor. Karnındaki bebeği öldürmekle büyük bir çocuğu öldürmek arasında fark olmadığını düşünenler ise kürtajdan en fazla etkilenenler. Kürtaj yaptıran ve bunun acısını ömür boyu yaşayan hanımlarla isimlerini yayınlamamak kaydıyla görüştük. Keşke bin çocuk doğursaydım! İlk evliliğini 18 yaşında bir akrabasıyla yapan Konyalı Hale Hanım (35) ikinci evliliğinde yaşadığı olayı "Evlendiğimiz günden beri hiç anlaşamadık. Karakollar, adliyeler benim şiddet gördüğüme dair raporlarla doludur." şeklinde anlatıyor. Üç çocuğu olmuş.

  Geçen sene eşi boşanma davası açtığını söyleyince, "Bunu aldırmak günah. Davanı geri al, bebeği doğurayım." demiş. Kocası davayı geri almayınca da gidip kürtaj yaptırmış. Ameliyat başarılı geçmediği için 8 ay içinde iki kere daha ameliyat olmak zorunda kalmış. Şimdi o, "Bu süre içinde çok acılar çektim. Kürtaj yaptıracağıma bir tane değil, bin tane doğursam da babasız büyütseydim keşke." diyor: "Bazı hoca bilinen insanlara da sordum. Babasız büyüyeceğine, sokağa da atılıyorsan, herhalde günah olmaz, canlanmamış çocuk demişlerdi. Yaptım ama çok kötü bir şey yaptığımı biliyorum. Şimdiki aklım olsa böyle bir şeye asla kalkışmam."

  Kendi evladımın katili oldum
  Ağrılı Gülay Hanım da erken evlenmiş. 15 yaşında yakın bir akrabası ile evlilik yapmış. Küçük olduğu için sürekli düşük yaparken, tedaviyle 20 yaşında ilk çocuğu doğmuş. 5 yıl sonra yine tedaviyle bir kızı olmuş. Üçüncü çocuğundan sonra başka istememiş ve ria taktırmış; ancak kaydığı için tekrar hamile kalmış. Eşi sara hastası olan ve doğru dürüst bir işi olmayan Gülay Hanım 4 çocuğa bakmalarının zor olacağını düşünüp aldırmak için hastaneye gitmiş. O süreci şöyle anlatıyor: "Sıraya girdim ama vazgeçtim, bebeğimi dünyaya getirdim. Ondan sonra doğum kontrol hapı kullanmaya başladım; ama arada ihmal ettim. Hamile kalınca da çok üzüldüm ve kararsız kaldım. Eşimle kürtaj yaptırmaya karar verdik; ama son ana kadar içimden hep vazgeçmek istedim. Sonunda bakamama korkusu daha ağır bastı. 5 haftalıktı bebeğim. Masadan kalkarken o kadar pişmanlık duydum ki, dünya tersine döndü sanki. Baygınlık geçirdim. Eşim de dışarıda aynı şeyleri hissetmiş. 'Keşke aldırmasaydık, 4 çocuğun rızkını veren Allah bunu da verirdi' demiş. 4. çocuğumu aldırmaya kalktım eşim kaza geçirdi. Bunu aldırdım acaba başıma kötü bir şey gelir mi, kalan çocuklarıma bir şey olur mu diye korktum. Sürekli rüyalarıma giriyor. Doğsaydı bir yaşını geçmiş olacaktı. Benimle beraber kardeşimin eşi de hamileydi. O çocuk doğdu şimdi ve ben ona baktıkça kendimi daha kötü hissediyorum. Ağlamak geliyor hep içimden. Eşim de pişman. Çocuklarıma baktıkça ağlayasım geliyor. 'Yaşasaydı o da bu sofrada şurada oturacaktı. Yatağı şurada olacaktı' diye sürekli dile getiriyorum. Ölü gibiyim."

  Sanki beni izliyor gibi
  Kürtaj yaptıran bir başka anne ise yaşadıklarını şöyle anlatıyor: "Operasyon sırasında içimi tamamen boşaltmışlar da kalbimi bırakmışlar gibi hissettim. Onu bir çöp kutusuna atmalarına müsaade edip çıktım o soğuk odadan. Doktor, 'O bir bebek değildi.' diyor. Kendisiyle beraber hastasını da kandırmaya çalışıyor. Ben de susuyorum. Bir tane çocuğum var. Şimdi bir tanesini daha doğurmama şartlar el vermiyordu. Bir haftadır normal olmaya çalışıyorum. Yiyip içmeye, gülmeye, hiçbir şey olmamış gibi davranmaya; ama olmuyor. Annelik, onun içinde büyüdüğünü öğrendiğin anda başlıyor; kucağına aldığında değil. Kendimi suçlu hissediyorum. Sanki bir yerlerden üzgün bakışlarla bizi izliyor ve ona kıyışıma bir anlam vermeye çalışıyor. Bebeğim, yüreğim senin varlığını göğüslememe yetmedi işte. Kendimi hiç affetmeyeceğim."

  Aynı acıyı yeniden yaşıyorum
  Bir başka anne anlatıyor: "Karnımda 27 günlükken 'ona' yazdığım 5 sayfalık mektubu çıkardım. Okuyup saatlerce ağladım. Acım hiç dinmedi. Kendimden hep nefret edeceğim. Yazdığım mektup sayfalarca özür ve bahaneden ibaret. Kürtaj çok sancılı geçmişti. 14 yıl oldu ama her regl dönemi onu yeniden içimden kazıdıklarını hissediyorum. Öylesine deli bir ağrım oluyor. Belki birkaç dakikalığına fakat beni yataklara düşürüp ağlatmaya yetecek kadar da uzun. Psikolojik olduğunu biliyorum. Ancak o acıyı asla unutmak istemediğim için doktora gitmiyorum."

  Her yıl 46 milyon bebek doğmadan öldürülüyor
  İstatistiklere göre dünyada yapılan yıllık kürtaj sayısı yaklaşık olarak 46 milyon. Günde 126 bin kürtaj yapılıyor. Kürtajın yüzde 78'i gelişmiş ülkelerde, yüzde 22'si ise gelişen ülkelerde gerçekleşiyor. Her sene yaklaşık 26 milyon kadının kürtajın yasal olduğu ülkelerde meşru hakkını kullandığı, 20 milyon kürtajın ise kanunlar tarafından yasaklanan ülkelerde yapıldığı kaydediliyor. Ayrıca, Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO) verilerine göre, dünyada her yıl yetkisiz kişilerce 18 milyon yanlış kürtaj yapılıyor. Bu operasyonlarda 68 bin kadın hayatını kaybediyor.

  10'lu yaşlarda kürtaj sayısı artıyor
  Amerika'da Advocates for Yought adlı kuruluşun, "10'lu Yaşlardakilerde Cinsel Hastalıklar, HIV Virüsü (AIDS) ve Gebelik" başlıklı araştırmasına göre, 2000 yılında kürtaj yaptıranların beşte biri 10'lu yaşlardaydı. Kürtaj oranı 1973'te yüzde 20'nin altında (744 bin 600) seyrederken, 1983'te yüzde 30,1'e çıktı. 2006 yılında 1,37 milyon, günde ise yaklaşık olarak 3 bin 700 kürtaj yapıldı. Kürtaj yaptıran kadınların yüzde 52'si 25 yaşın altında.

  22. günde kalp atmaya başlar

  Bir bebeğin döllenmeden 12. haftaya kadar gelişimi şu şekilde gerçekleşiyor:

  22. günde: Kalp atmaya başlar. (Hamileliğin kesinleşmesi için en az 1 ay geçmesi gerekir. Dolayısıyla bir kadının hamileliği anlaşıldığında bebeğin kalbi atmaya başlamıştır.)

  24-25. gün: Göz ve kulakla ilgili ilk oluşumlar, kol ve bacak tomurcukları oluşur.

  30. günde: Gözdeki lens gelişmiştir.

  36-42. gün: El ve ayak parmaklarını ayıran dokular ve dış kulak taslağı oluşur.

  43-49. gün: Meme uçları, göz kapakları, üst dudak oluşmuştur. Anne hissetmese de bebek kıpırdamaya başlamıştır. EEG ile beyin dalgaları tespit edilir.

  50-60. gün: Sinir sistemi oluşmuştur. Bebek ağrıyı ve acıyı hisseder. Kol ve bacakları uzamış, yüzü artık belirginleşmiştir. Kalp elektrosu kaydedilebilir.

  9. haftada: Dış genital organlar oluşur.

  10. haftada: Tırnaklar, parmak izleri oluşur.

  11. haftada: Ultrasonda bebek parmağını emerken izlenebilir. Tat alma duyusu gelişmiştir. İçinde bulunduğu amniyo sıvısı tatlandırıldığında daha çok sıvı içerken, sıvının tadı ekşi yapıldığında içmekten vazgeçer.

  12. hafta: Dış genital organlar tamamen belirginleşmiştir. Bebeğe iğne batırıldığında ağrıyla irkildiği, sinyal sesinden sonra iğne batırıldığında ve bu birkaç kez tekrarlandığında artık sinyal sesinden sonra iğne olmaksızın irkildiği, dolayısıyla bebeğin öğrenme duygusunun geliştiği ispatlanmıştır

  kadinca.net

  Her Hakkım Saklıdır®
  |l|lllll|lll||ll||lll||ll||
  ³³°¹³²¹³ °¹²¹²²³
  © σяigiиαL-ρяσfiLє ®

  Supermeydan

 2. #2
  - Çevrimdışı
  Aktif Üye Masterlord - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2008
  Üye Numarası
  117598
  Nerden
  İzmir
  Yaş
  28
  Mesaj
  2.288
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  45817
  sonradan kürtaj yaptırmaktansa
  en bastan korunmak daha mantıklı

  kürtajdan sonra galiba her kadın saçmalıyo
  katil oldum falan gibilerinden ...
  ilginç

 3. #3
  - Çevrimdışı
  Acemi Üye
  Üyelik tarihi
  Mar 2010
  Üye Numarası
  138768
  Mesaj
  111
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  2678
  Sacmalama degilki, basbayagi katil oluyorlar...
  Günahtir yaa. allah korusun, düsürmesin kimseyi öyle bir duruma...
  bazen korunduklari halde hamile kaliyorlar, ellerinde olmayan bisey iste.. allahin istedigi olur
  istedigin kadar korun sen :)

 4. #4
  - Çevrimdışı
  yeni üye hakan_k - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2010
  Üye Numarası
  138917
  Nerden
  Ankara
  Mesaj
  86
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  1445
  gelincik haklı ben de öyle düşünüyorum...

 5. #5
  - Çevrimdışı
  Onursal Üye dogangunes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2007
  Üye Numarası
  59583
  Cinsiyet
  Kadın
  Nerden
  süpermeydan
  Mesaj
  17.602
  Taraftarı
  Galatasaray
  Beğenmiş
  10
  Beğenilmiş
  22
  Rep Gücü
  137440
  Alıntı Masterlord´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  sonradan kürtaj yaptırmaktansa
  en bastan korunmak daha mantıklı

  kürtajdan sonra galiba her kadın saçmalıyo
  katil oldum falan gibilerinden ...
  ilginç
  Sen saçmalıyorsun masterlord bazen zorunlu kürtaj gerekebiliyor önceden bende aynı senin gibi saçma düşünüyordum,kürtaj yaptıranlara kızıyordum ama bazı durumlar gerektiriyor istemesende,büyük konuşma hiçbir zaman..

  Alıntı GELINCIK__´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  Sacmalama degilki, basbayagi katil oluyorlar...
  Günahtir yaa. allah korusun, düsürmesin kimseyi öyle bir duruma...
  bazen korunduklari halde hamile kaliyorlar, ellerinde olmayan bisey iste.. allahin istedigi olur
  istedigin kadar korun sen :)
  Düşün gelincik gittiğin her doktor bebeğinin ya zihinsel yada bedensel özürlü olabileceğini söylüyor hemde senin ve doktorların dikkatsizliği,umursamazlığı yüzünden...
  O şekil dünyaya getirmek daha günah değilmidir?

  Her Hakkım Saklıdır®
  |l|lllll|lll||ll||lll||ll||
  ³³°¹³²¹³ °¹²¹²²³
  © σяigiиαL-ρяσfiLє ®

  Supermeydan

 6. #6
  - Çevrimdışı
  Aktif Üye Masterlord - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2008
  Üye Numarası
  117598
  Nerden
  İzmir
  Yaş
  28
  Mesaj
  2.288
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  45817

  Post

  Alıntı GELINCIK__´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  Sacmalama degilki, basbayagi katil oluyorlar...
  Günahtir yaa. allah korusun, düsürmesin kimseyi öyle bir duruma...
  bazen korunduklari halde hamile kaliyorlar, ellerinde olmayan bisey iste.. allahin istedigi olur
  istedigin kadar korun sen :)

  gerekirse katilde olacaksın
  basket takımı kurar gibi çocuk yapılmaz dimi :)
  allah verdi deyip doğurmakla bitmiyo iş...
  düzgün bi gelecek veremiyosan evladına daha büyük günaha giriyosun
  heleki günümüzde bunun sorumluluğu dahada ağır

  Allah verdi bu çocuğu
  iyi ama Allah sana akılda vermiş

  yani genel olarak yazıyorum
  mecbur kalındığında kürtaj doğru bi karar
  lakin umarım ilerde öyle bi durumla karşı karşıya kalmam... eşimle bu konuda düşüncede zıt olursak onu üzmek zorunda kalabilirim

 7. #7
  - Çevrimdışı
  yeni üye hakan_k - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2010
  Üye Numarası
  138917
  Nerden
  Ankara
  Mesaj
  86
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  1445
  Mecbur kalma durumu annenin hayatı tehlikedeyse vardır

 8. #8
  - Çevrimdışı
  Süper Aktif Üye kirmizigül - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2008
  Üye Numarası
  106548
  Nerden
  Istanbul, Turkey, Turkey
  Mesaj
  3.149
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Blog Mesajları
  22
  Rep Gücü
  18819
  bence suctur yapanda yaptiranda, edyer bebek sorunlu yasaminda herhangi bir
  sakatlik yoksa.

 9. #9
  - Çevrimdışı
  Aktif Üye Masterlord - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2008
  Üye Numarası
  117598
  Nerden
  İzmir
  Yaş
  28
  Mesaj
  2.288
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  45817

  Post

  Alıntı dogangunes´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  Sen saçmalıyorsun masterlord bazen zorunlu kürtaj gerekebiliyor önceden bende aynı senin gibi saçma düşünüyordum,kürtaj yaptıranlara kızıyordum ama bazı durumlar gerektiriyor istemesende,büyük konuşma hiçbir zaman..

  iyide ben kürtaja karşı değilimki

  gerekiyosa
  yaptırılıcak tabiki

  tabiki zorunlu durumlarda...

  örneğin 2 çocuğun var
  korunduğu halde kadın hamile kaldı
  burda düşünce kısırı olursan çocuğun ilerde hayatı kayar

  yapabildigin kadar değil.. bakabildigin kadar doğurmak önemli

  asıl günah
  5 çocuk yapıp
  hiç biriyle doğru dürüst ilgilenmeyip
  hırsız hapçı balici piskopat sorumsuz insanlar yetistirenlerdir
  cebine para koy okula yollayla iş bitmiyo
  evladına hem maddi hem manevi yetisebiliyosan Anne babasın demektir

 10. #10
  - Çevrimdışı
  Acemi Üye Seyhan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2010
  Üye Numarası
  138713
  Mesaj
  113
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Blog Mesajları
  1
  Rep Gücü
  9420
  Hicbirzaman büyük konusmamak lazim, insanin basina nelerin gelecegi hic belli degil.
  bu konu baya bir tartisilir, kimi bakamadigi icin istemez kimi ise cocugun engelli olacagini bastan bildigi icin...kimi var ugrasamam artik yaa tam rahata kavustum tekrar basa dönemem der
  o cocugu sadece maddi durum icin aldirmak bana cok sacma geliyor, Allah onun riskini da verir elbet ama bir cocuga bakmak dünyaya getirmek degil sadece
  ona sevgi sagyi ilgi verebilecekmisin, onu iyi bir evlat iyi bir ögrenci iyi bir insan yararli bir insan olarak yetistirebilirmisin? sen zaten iyi bir anne baba olamiyorsan cocuk yapma zaten, hic getirme dünyaya
  basta da dedigim gibi büyük konusmamak lazim hic bir zaman... ama ben yapmazdim

  Allah sükür 2 tane saglikli evladim var, onlari güzel bir sekilde yetistirmek istiyorum
  olacaksa da ben korundugun halde Allahin izniyle onlari da dünyaya getirir yetistiririz

Benzer Konular

 1. Windows 8′de neler olacak, neler bekliyoruz?
  dogangunes Tarafından Bilgisayar ve İnternet Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 07-02-2011, 03:55 PM
 2. Bakın neler oldu, neler oluyor!
  YukseLL Tarafından Özgün Makaleler Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 18-10-2010, 04:59 PM
 3. Kürtaj Hakkında
  RABİA Tarafından Dini Sohbet Foruma
  Yorum: 6
  Son mesaj: 13-09-2010, 07:37 AM
 4. Kozmetik ürünlerde neler var neler?
  YukseLL Tarafından Güzellik, Bakım, Makyaj Foruma
  Yorum: 4
  Son mesaj: 12-04-2010, 01:33 PM
 5. ABD'de Kürtaj
  Karakarizma Tarafından Sohbet ve Dedikodu Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 11-05-2007, 11:16 AM

Anahtar kelimeler

Yukarı Çık