+ Konuya Yorum Yaz + Yeni Konu Aç
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2

Taşıyıcı Annelik nedir?

Kadın Sağlığı (jinekoloji) Kategorisinde ve Gebelik Hamilelik Forumunda Bulunan Taşıyıcı Annelik nedir? Konusunu Görüntülemektesiniz, Konu içerigi Kısaca ->> Evli ve çocuk sahibi olamamış kadının gebelik mahsülünü taşıyacak bir rahminin olmadığı durumlarda evli çiftin erkeğinden alınan spermin kadından alınan

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Tecrübeli Üye sibel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2005
  Nerden
  Samsun
  Mesaj
  333
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  78

  Taşıyıcı Annelik nedir?

  Evli ve çocuk sahibi olamamış kadının gebelik mahsülünü taşıyacak bir rahminin olmadığı durumlarda evli çiftin erkeğinden alınan spermin kadından alınan yumurta hücresi ile dışarıda döllenmesiyle oluşan embriyonun, başka kadının rahmine yerleştirilmesiyle hamile kalan ,bebeği rahminde taşıyan ve doğuran kadına taşıyıcı anne adı verilir. Bu işi ücretle yapana kiralık taşıyıcı anne, ücret söz konusu olmadan yapan kadına ise gönüllü taşıyıcı anne denir.

  Bebek sahibi olmak için taşıyıcı anne olgusunu düşündüren nedenleri şu şekilde sıralamak mümkündür:

  1- Kadının yumurtası vardır, fakat gebelik için tıbbi engelleri bulunmaktadır.Genç yaşta rahmi alınmak zorunda kalınmış veya tıbbi nedenlerle gebeliği müsaade edilmeyen kadınlarda taşıyıcı annelik düşünülmelidir.Gebe kalamayan veya gebe kalması mümkün olmayan ama yumurta hücresi olan kadınlarda bebek sahibi olabilmelerine olanak sağlayan taşıyıcı anneliği anlatmak gereklidir. Memleketimizde donasyon ve taşıyıcı annelik yasal olmamasına ragmen bir aydın olarak bu seçeneği hastalarımıza sunmak zorundayız.
  Kadından alınan yumurta hücresinin erkekten alınan sperm ile döllendikten sonra oluşan embryo rahmi ilaçlarla hazırlanmış taşıyıcı anneye yerleştirilir.

  2- Kadının yumurtası da yoktur,bu durumda yumurta hücresi taşıyıcı anneden alınabileceği gibi üçüncü bir kişiden de alınabilir.Yumurta ,taşıyıcı anneden alınmış ise bu durumda taşıyıcı anne genetik olarak ta bebeğin annesidir. Taşıyıcı anne gebelik boyunca normal bir gebe nasıl takip edilirse o şekilde takip edilir.Doğuma gerçekleştirilir.Hastane kayıtlarında bebeğin annesi taşıyıcı kadın olacaktır. Bu işlemin yasal olduğu ülkelerde buradaki hukuksal problem çözülmüştür. Doğan bebeğin genetik olarak yumurtası alınan kadının ve spermi alınan erkeğin özelliklerini taşıyacaktır.

 2. #2
  - Çevrimdışı
  Üyecik AyşeGül - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2017
  Mesaj
  26
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Blog Mesajları
  1
  Rep Gücü
  1

  Cevap: Taşıyıcı Annelik nedir?

  Merhaba! Güzel bir makale. Teşekkür edeim cnm. Arkadaşımda sağlıkla ilgili çok büyük problem var. doğuramaz hiç. 35 yaşındadır. Bebek ister eşi de ister. Doktor o sedece taşıyıcı annenin yardımıyla bebeğin sahibi olabildiği söyledi. Çok şüphe edip kararsız kalıyor. İnternette tüp bebek merkezlerini arıyor. Her yerde taşıyıcı annenin hizmetleri daha pahalı ama Avrupa ve Rusya karşılaştığında Ukrayna’da ucuzdur. Şimdi kocası ile oraya gitmek istiyorlar. Ukrayna’da tedavi gören tanıdıkları Biotexcom kliniğini tavsiye ediyorlar. Orada çok 40 yaşlı kadınlar gebe kalabildikleri söylüyorlar. Avrupa’dan çok kadın geliyorlar. Hala düşünüyorlar...

Benzer Konular

 1. Taşıyıcı Anne olurmuydunuz?
  dogangunes Tarafından Sohbet ve Dedikodu Foruma
  Yorum: 26
  Son mesaj: 06-06-2010, 01:44 PM
 2. Annelik Sanatı
  RABİA Tarafından Anne Baba ve Çocuklar Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 31-12-2009, 04:57 PM
 3. Annelik
  bziya Tarafından Sohbet ve Dedikodu Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 04-02-2009, 12:48 PM
 4. annelik iç güdümü?
  carpediemcan Tarafından Anne Baba ve Çocuklar Foruma
  Yorum: 2
  Son mesaj: 21-03-2008, 04:42 PM
 5. Diyanet: Taşıyıcı Annelik Caiz Değil
  Gül@y Tarafından islam (Müslümanlık) Foruma
  Yorum: 2
  Son mesaj: 12-02-2008, 04:13 PM

Anahtar kelimeler

Yukarı Çık