Hamile kadınlar mutlaka ve mutlaka 4 adet ultrason yaptırmalıdırlar.Bunlardan birincisi ilk başlarda yani hamileliğin 6. haftası dolaylarında, gebeliğin rahmin içinde olduğunu ve kalp atışlarını göstermeye yarayan bir ultrasondur.

İkinci ultrason 12. ve 14. haftalar arasında yapılır.Bu dönemler bebeğin artık oluşumunu tamamlayıp büyümeye başladığı dönemlerdir.Bu ultrasonla ayrıca bebeğin mongolizm açısından ense kalınlığı ölçülür ki bu da çok önemli bir tetkiktir.Bu dönemde yapılan ultrasonla çok sayıdaki anormal durumlar ekarte edilebilir.

Üçüncü ultrason 22. ila 23. haftalar arasında yapılır.Bu ultrasonda amaç bebeğin tüm organlarının incelenmesidir.

En son ultrason da 32. haftada yapılır.Bu da takriben 8. ayın sonlarına denk gelmektedir.Bu ultrason ile bebeğin büyümesi gözlemlenerek herhangi bir aksaklık veya istenmeyen durum olup olmadığı kontrol edilmektedir.

Bu dört ultrason bir anne adayı tarafından kesinlikle yaptırılması gereken tetkikleri içerir.Ultrason gelişmiş bir görüntüleme yöntemi olduğu için karın içerisindeki çocuğu burdan görmek anne adayına da mutluluk ve dayanma gücü verecektir.Her ultrasondan sonra bebeğin biraz daha geliştiğini ve büyüdüğünü görmek ve işlerin yolunda gittiğini bilmek anne adayını da rahatlatacaktır.

Bu ultrasonlar haricinde daha fazla ultrason yaptırmak anne adayı açısından bir zarar teşkil etmeyecektir.Hatta bu ultrasonlar arasında da ultrason yaptırmak olabilecek herhangi bir aksi duruma en önce müdahele etme şansını getirecektir.