Yaz mevsimi ile gittikçe artan hava sıcaklığı ve yüksek nem özellikle hamileliğinin ileri dönemlerinde bulunan anne adaylarında zaman zaman problemlere yol açabilmektedir. Bu sıkıntıları en aza indirgemek için bazı konulara dikkat etmek ve önlemler almak önem taşımaktadır. Yaz sıcaklarında gebelikte dikkat edilmesi gereken konular ve alınacak önlemler şunlardır:

Sıvı tüketimi:


Gebelikte özellikle sıcak havalarda ağızdan bol bol sıvı alınmalıdır. Hamilelik sırasında az sıvı alımı ve terlemeyle vücuttaki sıvı kaybı rahimde kasılmalara dolayısıyla erken doğum sancılarına neden olabilir.Bunun yanı sıra idrar yolu enfeksiyonları, kabızlık, hemoroid, bebeğin amnion suyunun azlığı,rahim içi gelişme azlığı gibi istenmeyen durumlarla karşılaşılma riskleri artar.Bu nedenle gebeler günde en az 8-10 bardak (2,5 litre) su tüketmelidirler.Sıvı alırken dikkat edilmesi gereken konu,sık idrara çıkarttığı için vücutta sıvı kaybına yol açan kahve,çay ve kola gibi kafein içeren içeceklerden uzak durulmalıdır. İçerdiği tuzlar nedeniyle vücutta şişliği artırabileceğinden gazlı soda türü içeceklerden kaçınılmalıdır. Su, taze meyve suları,nane limon aromalı içecekler,bitki çayları,ayran sıvı gereksinimini karşılamak için tercih edilmelidir.

Giysiler:
Güneş ışığını yansıtan açık renkli kıyafetlerin seçilmesi tavsiye edilir, koyu renkler ısının daha fazla hissedilmesine neden olur.Pamuk,keten gibi doğal kumaşlardan yapılmış geniş ve rahat kıyafetler terlemeyi önlediği gibi hareket serbestliği de sağlar.Vücuda yapışan strech tarzı kıyafetler giyilmemelidir. Genital bölgenin nemli kalması mantar enfeksiyonu için zemin hazırlayacağından, pamuklu iç çamaşırları tercih edilmelidir.Ter emici,rahat,hafif kolay değiştirilebilir ve yıkanabilir giysiler kullanılmalıdır.Lastik,kemer gibi vücudu sıkan eşyalar kullanmaktan kaçınılmalıdır. Alçak topuklu, ayaklara nefes aldıracak, rahat, yumuşak ayakkabıların tercih edilmesi,ayak şişmesinden doğacak sıkmayı, rahatsızlığı ve düşme riskini azaltacaktır.

Aşırı sıcak ve güneşten korunma:

Gebelikte salınan bazı hormonlar güneş ışınlarına karşı cildin duyarlılığını artırarak özellikle yüz, karın bölgelerinde kahverengi lekelenmelere neden olabilir. Gerekli olmadıkça güneş ışınlarının dik olduğu 11.00-16.00 saatleri arasında dışarı çıkılmamalıdır.Gebelikte doğal olarak artan melatonin hormonuna bağlı cilt kolayca bronzlaşmaya ve lekelenmeye eğilimlidir.Cilde güneşe çıkmadan 20 dakika önce uygun güneş koruyucu krem uygulanması faydalıdır. Ultraviyole ışınlar ve aşırı sıcak anne karnındaki bebek için de zararlı etkilere sahip olduğundan deniz kıyısında olsa bile güneşlenmek, gebelik süresince önerilmez, Baş dönmesi veya halsizlik hissi oluşursa güneşli ortamdan uzaklaşılmalı ve açık havada her zaman gölgede bulunmaya özen gösterilmelidir.Sıcaktan rahatsız olunduğunda serinlemek amacıyla kullanmak üzere şişe suyunu yanlarında bulundurmalıdırlar. Serinlemek amacıyla sık sık duş alınmalıdır. Bu aynı zamanda terlemeyle birlikte vücutta oluşabilecek tahrişleri de engelleyecektir.Ancak gebeyken kaplıca,hamam,sauna gibi sıcak su kaynakları kullanılmamalıdır.

Beslenme:
Düşük kalorili, az yağlı yiyecekler tercih edilmelidir. Kızartma, yağlı ağır gıdalardan kaçınılmalı, meyve, sebze tüketimine ağırlık verilmelidir.Tuzun fazla miktarda tüketimini engellemek için mümkün olduğunca taze gıdalarla beslenmeli,konserve ya da hazır gıda tüketimi azaltılmalıdır.Kesinlikle sigara içilmemelidir.Sigara bebeğin düşük doğum ağırlıklı olmasına neden olabilir.

Seyahat:
Gebelikle ilgili herhangi bir problem yoksa seyahat edilebilir. Ancak uzun sürecek yolculuklarda dolaşım sistemi ile ilgili olumsuzluklar olabilir. Bacak ve ayak bileklerinde şişmeler olabilir. Bu durumu azaltabilmek amacıyla mutlaka 2 saat arayla molalar verilerek yürüyüş yapılmalı ve kan dolaşımı uyarılmalıdır. Hamilelikte uçak yolculuğu genelde güvenlidir ve gebeliğin 36.haftasına kadar uçuş izni verilmektedir. Ancak uçuş öncesinde doktor tarafından muayene edilerek rapor alınmalıdır. Uzun sürecek uçuş sırasında da yine ikişer saat aralarla uçak içinde ayağa kalkıp gezerek dolaşım sorunları azaltılabilir.

Spor:
Gebelikte yaz döneminde yapılacak en iyi sporlar yürüyüş ve yüzmedir. Yüzme vücut kaslarını çalıştırması bakımından iyi bir aktivitedir. Enfeksiyon ihtimaline karşı havuz yerine denize girme tercih edilmelidir.Yüzme sonrasında ıslak mayo ile kalınmamalı ve güneşlenilmemelidir.Yapılacak yoğun egzersizler terleyerek vücuttan aşırı su kaybına yol açtığı için uygun değildir. Hava sıcaklığındaki ve nem oranındaki artış gebelerde el ve ayaklardaki şişliği artırır. Uzun süre ayakta kalınması şikayetlerin artmasına neden olur. Şişkinlik oluşmasını önlemek ve dolaşımı iyileştirmek için sık sık ayaklar hafif yüksekçe bir yere uzatılarak dinlendirilmelidir. Ayak banyoları,masaj uygulamaları da şişliklerin giderilmesine yardımcı olur.

kaynak : www.bebekdefteri.com