Gösterilen sonuçlar: 1 ile 4 Toplam: 4

Doğum Kontrol Yöntemleri

Kadın Sağlığı (jinekoloji) Kategorisi Gebelik Hamilelik Forumunda Doğum Kontrol Yöntemleri Konusununun içerigi kısaca ->> Doğum Kontrol Yöntemleri Tüm aileler ve bireyler kendi doğurganlık davranışları konusunda doğru bilgiye dayalı, bilinçli ve gönüllü bir seçim yapmalıdırlar. ...

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Tecrübeli Üye sibel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2005
  Nerden
  Samsun
  Mesaj
  333
  Rep Gücü
  79

  Doğum Kontrol Yöntemleri

  Doğum Kontrol Yöntemleri
  Tüm aileler ve bireyler kendi doğurganlık davranışları konusunda doğru bilgiye dayalı, bilinçli ve gönüllü bir seçim yapmalıdırlar. Böylece istemedikleri gebeliklerden sağlıklı ve etkin bir biçimde korunabilirler.

  A-Doğal Yöntemler
  Doğal aile planlaması çiftlerin doğurganlık bilinci ile gebeliği önlemeyi ya da oluşturmayı sağlayan bazı kuralları birlikte uygulaması olarak tanımlanır. Dünya Sağlık Örgütü, doğal aile planlamasını, manstrüel sişkusun (adet sişkusu) fertil ve infertil dönemlerinde, doğal belirti ve semptomları gözleyerek gebeliğin planlanması ya da gebeliğin önlenmesi yöntemleri olarak tanımlamıştır.

  Doğal Yöntemlerin Etkinliği %75’dir.

  1. Servikal Mukus Yöntemi (Rahim Ağzı Salgısı)
  Kadın vajinadaki salgıyı kontrol eder. Gözlemini ve salgının eldeki hissini her gün kaydeder. Ovülasyon (yumurtlama) yaklaşırken mukus artar, incelir ve rengi berraklaşır. Daha elastik ve kaygan olur. İki parmak arasında yavaşça uzatılabilir. Bu tür mukus spermlerin yaşamsını ve yumurtaya doğru ilerlemesini sağlar. Ovülasyondan önce ve sonraki dönemlerde mukus azalır ve yapışkan bir hal alır. Vajen kuru hissedilir. Mukusun arttığı bu dönemde cinsel perhiz yapılır.

  2. Bazal Vücut Isısı Yöntemi
  Ovülasyondan sonra salgılanan pregesteron hormonu ısı arttırıcıdır. Yeni vücut ısısını 0,2 ?C ile 0,5 ?C arasında yükseltir ve bir sonraki menstrüasyona kadar yüksek ısıda tutar. Bu yükselişe termalleşme denir ve bu da bazal vücut ısısı yönteminin temelidir. Ovülasyon denime, vücut ısısını izleyerek saptanabilir.

  Cinsel perhiz, menstrüel kanamanın ilk gününden, ısı artışının saptandığı 3. günün sonuna dek sürdürülmelidir. Isı çizgisinin üstünde 3 ısı kaydedene kadar beklenmelidir. Bir sonraki menstrüel kanama başlayana kadar cinsel perhize ara verilir.

  Bu yöntem tek başına kullanılmamalıdır. Servikalmukus ve/veya servikal palpasyon (elle muayene) yöntemleri ile birlikte kullanılmalıdır.

  3. Servikal Palpasyon (Rahim Ağzını Parmakla Muayene) Yöntemi
  Kadın kendi kendini elle muayene ederek, servikal (rahim ağzı) kenarındaki değişiklikleri tanımlayabilir. İnfertil (güvenli) dönemde serviks,dış ağzı kapalıdır ve elle kolayca ulaşılır. Yaklaşan yumurtlama (ovülasyon) ile birlikte ostrojen harmonu düzeyi yükseldikçe serviks yumuşar. Yukarı doğru çekilir ve dış ağızı açılır. Ovülasyondan ortalama 4-5 gün nce yumuşamanın başlaması belirgin hale gelir. Elle rahim ağzı daha zor ulaşılır bir hal alır ve ele gelince de yumuşaktır. Eşler servikste ilk değişikliklerin belirlendiği andan, serviksin kolayca hissedildiği, sert olduğu ve ağzının kapalı olduğu zamana kadar cinsel ilişkide bulunmamalıdır.

  4. Takvim Yöntemi
  Kadının bir periyodu 30 gün kabul edilirse ovülasyon adetin başlangıcından 16-18 gün sonradır. Buna göre adetin başladığı gün birinci gün olursa, adetin başlangıcından sonraki 14 ile 21. gün arası döllenme için en riskli dönemi oluşturmaktadır. Bu dönemde cinsel ilişkiden kaçınılmalıdır. Menstrvel sişkusun süresinin tam bilinememesi ve bir çok nedenden de etkilendiği için güvenli bir yöntem değildir ve kullanılmamalıdır.

  5. Geri Çekme
  Cinsel ilişki sırasında erkeğin cinsel organının, boşalmadan önce vajenden çıkartılıp, meninin vajen dışına boşaltılmasıdır. Başarı oranı %75’dir. Başarı ile uygulandığında bile kadında ve erkekte p***olojik ve fizyolojik sorunlar ortaya çıkabilmektedir.

  6. Vajinal Yıkama
  Bazı kadınlar, vajina duvar ve kanalındaki spermleri yıkayıp atma düşüncesi ile cinsel ilişkiden hemen sonra vajinayı su ile yıkamanın gebeliği önlediğine inanır. Bu yöntem doğum kontrol yöntemi olarak tamamen etkisizdir. Çünkü spermlerin birkaç saniye içinde servikal mukusa geçebilirler.

  B- Emzirme ve Gebeliğin Önlenmesi
  Adet kanaması olmadıkça emzirmeyle gebelikten korunma yöntemi olarak tanımlanan bu yöntem özellikle doğumdan sonraki ilk aylarda, süt veren kadınların, belli koşullarla doğal olarak doğurgan olmadığı düşüncesine dayanır. Emzirmenin her koşulda gebelikten korumadığı bilinmelidir. Belli koşullarda ve belli süre için emzirme ile korunabilinir. En fazla 6 ayı düzenli emzirme ve adet görülmemesi koşullarında emzirme, kadının bu dönemde yeniden ovülasyona ve adet görmesini geçiktirir. Etkinliği %85’dir.

  C- Bariyer Yöntemler
  Spermin rahim boşluğuna geçmesini engelleyerek gebelikten korurlar. Bariyer yöntemleri güvenlidir, yan etkileri yoktur, birlikte kullanımı etkinliklerini arttırır. Kondom (prezervatif), dioatrem ve spermisitler bu yöntemlerdendir.

  1. Kondom
  Cinsel ilişki sırasında penise takılan bir kauçuk kılıftır. Spermin vajinaya girmesini engeller. Sperisitler ile birlikte kullanılması etkinliğini arttırır. Doğum kontrolü dışında, AIDS ve diğer cinsel yolla bulaşan hastalıkların yayılmasını önler.

  2. Diyafram
  Diyafram rahim ağzını örten, kenarları daha sert, kauçuk bir araçtır ve servikal açıklığa uygulanan spermisit jel ya da krem ile birlikte kullanılır spermisit madde diyafram tarafından fiziksel olarak engellemeyen spermleri öldürür.

  3. Spermisitler
  Vajinal spermisitler, spermlerin servikse ulaşmadan etkisiz hale getirilmeleri için vajinaya konur. Köpük, tablet, krem şeklinde bulunurlar. Diğer doğum kontrol yöntemlerine göre etkinliği daha azdır. Etkinliğini artırmak için kondom veya diyafram ile birlikte kullanılmalıdır.

  D-Oral Konto Septitler (Doğum Kontrol Hapları)

  Doğum kontrol hapları şunlardır;

  - kombine doğum kontrol hapları
  - Yalnız prefesteron içeren haplar (mini haplar)
  - Ertesi gün hapı

 2. #2
  - Çevrimdışı
  Tecrübeli Üye sibel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2005
  Nerden
  Samsun
  Mesaj
  333
  Rep Gücü
  79

  Doğum kontrol hapları oral kontraseptifler

  Yumurtlama (ovulasyon) sürecinin geçici olarak durdurulmasını sağlayan haplardır. En yaygın kullanılan doğum kontrol hapları östrojen ve progesteron adı verilen kadınlık hormonlarının ikisini birden içeren haplardır. Düzenli olarak kullanıldıklarında doğum kontrol haplarının koruyuculuk oranları çok yüksektir.

  Nasıl Kullanılır?

  Her gün belli bir saatte bir tablet tok karnına alınır.
  Kutuda 21 tablet bulunur.
  İçinde bulunan 21 tabletin bitiminden sonra bir hafta ilaç alınmaz.
  Bu bir haftalık dönemde adet görülür.

  3 hafta kullan- 1 hafta bırak, veya
  21 gün kullan- 7 gün ara ver; şeklinde özetlenebilir.

  Bazı doğum kontrol hapları günlük tablet alma alışkanlığını bozmamak için 28 tablet içerirler. Bu tabletlerin 21 tanesi diğerleri gibi olup 7 tanesinin içinde genellikle demir vardır. Bu tip haplarda 21 gün sonra 1 hafta farklı renkli bu demir hapları yutulur ve bu bir hafta içerisinde adet görülür. Daha sonra diğer bir kutuya başlanır ve uygulama bu şekilde korunma istendiği sürece devam ettirilir.

  Avantajları ve gebelikten koruma dışındaki yararları:

  İlaçların düzenli alınması koşuluyla çok güvenli bir korunma yöntemidir.
  Daha önce doğum yapmamış, yeni evli olan ve korunma isteyen, belli bir süre çocuk istemeyen kadın için en uygun seçenektir.
  Gebelikten koruma dışında çok sayıda yararları vardır: Adet kanamasının miktarını azaltarak gereksiz kan kaybını önlerler.
  Adet sancısı, doğum kontrol hapı kullananlarda daha az sıklıkla görülür.
  Adetin düzenli olmasını sağlarlar.
  Uzun süreli kullanan kadınlarda endometrium (rahim iç tabakası) kanseri ve over (yumurtalık) kanseri çok daha az sıklıkla görülür.
  Over kistleri ve memenin iyi huylu hastalıkları daha az görülür.

  Dezavantajları

  Her gün bir tablet alınmak zorunda kalınması bazı kadınlar için sıkıcı olabilir.
  Meme kanserini artırıp artırmadıkları konusunda halen çelişkili sonuçlar mevcuttur. Ancak uzun süreli kullanan kadınlarda muhtemelen meme kanserini artırmamaktadırlar.

  Riskleri

  Doğum kontrol hapları damar sistemi üzerinde çok önemli etkiler yaptıklarından bu sistemin herhangi bir bölümünde tıkanıklığa yol açabilirler. Bu durum teorik olarak her zaman olabilir, ancak günümüzde kullanılan düşük doz ilaçlar sayesinde ender görülür hale gelmiştir.

  Yan etkiler

  En sık görülen yan etkisi hafif bulantıdır. Bu durumda bulantı giderici ilaç kullanılabilir.

  İlk üç ayda ara kanamaları yapabilir. Bu geçici bir durumdur ve ilacın koruyuculuğunu azaltmaz. Üçüncü aydan sonra da bu durum devam ederse ilacı değiştirmek gerekebilir.

  Baş ağrısı yapabilir ve bu ağrı genellikle ağrı kesicilere cevap verir.

  Kimlerde Uygulanması Sakıncalıdır?

  Gebelik şüphesi bulunanlarda,
  Nedeni henüz belirlenmemiş adet dışı kanaması olanlarda,
  Tromboflebit (damar iltihabı) geçiren ya da tromboflebit öyküsü olanlarda,
  Beyin damarlarında tıkanıklık olan ya da öyküsü olanlarda,
  Vücudun diğer organlarında damar tıkanıklığına yol açan bir durumun varlığında ya da önceden böyle bir rahatsızlık geçirmiş olanlarda,
  35 yaş ve üzeri olan ve sigara içen kadınlarda,
  Yetmezlikle seyreden kronik karaciğer hastalığı olanlarda,
  İlaç içindeki etken maddelere karşı allerjisi olanlarda kesinlikle kullanılmaz.

  Migren öyküsü, çeşitli kalp hastalıkları, nedeni bilinmeyen başağrıları, hipertansiyon, diabet gibi hastalığı olanlarda ise ileri incelemeler yapıldıktan sonra doktor kontrolü altında kullanılabilir.

  Özel Durumlarda Kullanılma Şekli

  Doğum kontrol hapları düşük ve kürtajdan hemen sonra başlanabilir.
  Anne sütünü bozabileceklerinden emzirme döneminde uygulanmaları uygun değildir. Emzirmeyi düşünmeyenlerde ise doğumdan 6 hafta sonra başlanabilir. Daha önce başlandığında damarsal problemler oluşabileceğinden lohusalık döneminde kullanılmamalıdır.

  Uyarılar

  Jinekolojik muayene olmadan kullanılmamalıdır.

  İlaç alma unutulursa ertesi günü iki adet birden alınmalıdır. İlaç üç günden daha fazla unutulursa kalan tabletler yine düzenli olarak alınmaya devam edilir ancak o ay prezervatif gibi ek bir korunma yöntemi uygulanır.

  Ağrı kesicilere cevap vermeyen başağrısı, görme bozukluğu, göğüs ağrısı, bacaklarda şişme ve ağrı, karın ağrısı gibi durumlarda ilaç alımı kesilip doktora müracat edilmelidir

  Doğum Kontrol Hapı Kullanımında Oluşan Özel Durumlar

  Gebelik oluşması:

  Düzenli olarak doğum kontrol hapı kullanılması durumunda pratik olarak gebelik imkansızdır. Ancak ilaç alımının unutulması, ilacın son kullanma tarihinin geçmiş olması ya da bilinmeyen bazı nedenlerle gebelik oluşabilir.

  Gebelik oluştuktan sonra anne adayı doğum yapmaya karar verirse bebeğin gelişimi dikkatlice izlenmelidir. Doğum kontrol hapı kullanılması esnasında oluşan gebeliklerden doğan bebeklerde ciddi anomalilerin ortaya çıkma olasılığı ilacı kullanmamış olanlara göre çok yüksek değildir. Ancak bu tür olguların bildirildiği bilimsel yayınların sayısı bu konuda bir sonuca varmak için yeterli değildir.

  Ara kanamaların uzun süre devam etmesi:

  Hapların kullanılması esnasında ayın ilk haftasında lekelenme tarzında ara kanamaları sık görülür. Bu durum kadının bünyesi ilaca uyum sağladıktan sonra genellikle en fazla üç ay içinde kaybolur. Üç aydan daha uzun süren kanamalarda kadının yaşı 35 yaşın altındaysa ilaç değiştirilerek yöntem uygulanmasına devam edilebilir. Ancak 35 yaş ve üstü olan kadınlarda ilaç kullanımına son verilmesi ve buna rağmen kanamaların devam etmesi durumunda endometrial biopsi (rahim içerisinden parça alınması) yapılması gerekir.

  İlaç kullanımına son verilmesine rağmen adet görülememesi:

  Bazı durumlarda ilaç kullanımının kesilmesine rağmen düzenli adetler geri dönmeyebilir. Bu durum ilk üç ayda sıklıkla ortadan kalkar. Ancak bir yıla kadar adet görülmeyen durumlar olabilir. Doğum kontrol haplarının kadın üreme sisteminde kalıcı bir hasar bırakmaları söz konusu olmadığından adet görememe durumunda uygun tedaviyle ya da kendiliğinden düzenli adetler tekrar oluşur.

 3. #3
  - Çevrimdışı
  Tecrübeli Üye sibel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2005
  Nerden
  Samsun
  Mesaj
  333
  Rep Gücü
  79

  Doğum kontrol iğneleri

  1 ) Yalnız progestin içerenler:

  Etki mekanizması:

  Yumurtlamayı önler, servikal mukusu (rahim ağzındaki salgı) kalınlaştırarak sperm geçişini engeller ve rahim duvarını inceltir.

  Yöntemin etkinliği düzenli kullanımına bağlıdır. Doğru kullanıldığında %100'e yakın etkilidir.

  Olumlu yönleri:

  • Uzun etkili ve koruyuculuğu yüksek olup kullanımı kolaydır.
  • Anne sütünün niteliğini değiştirmez.
  • Adet ağrılarını ve kanamayı azaltır.
  • Rahim kanserine karşı koruyucudur
  • Bırakıldığında doğurganlık geri döner


  Olumsuz yönleri:

  • Enjeksiyon için sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.
  • Enjeksiyonları zamanında yapılabilmesi için sağlık personeline ve yeterli stoğa gereksinim vardır.
  • Doğurganlığın geri dönüşü aylar sürer
  • Kullanımın ilk 6 ayında düzensiz adet kanamaları görülebilir.
  • Kilo alımı görülebilir.


  Kullanılmaması gereken durumlar:

  • Gebelik ve gebelik şüphesi
  • Aktif karaciğer hastalığı
  • Meme kanseri ve şüphesi
  • Genital organ kanserleri
  • Nedeni bilinmeyen vaginal kanama


  Uyarılar:

  • Aşırı adet kanaması şiddetli ve uzun süren ara kanaması
  • Adet gecikmesi
  • Migren tipi başağrısı
  • Görme bulanıklığı
  • Şiddetli karın ağrısı
  • Enjeksiyon yerinde kızarıklık ve kanama olduğunda, tıbbi kontrol için sağlık kuruluşuna başvurulması gerekir.


  Kullanım kuralları:

  İlk enjeksiyon mümkünse adetin ilk 7 gününde yapılmalıdır. Ancak gebelik olmadığından emin olunduğunda adetin herhangi bir gününde de uygulanabilir.

  İğne 12 hafta ara ile uygulanmalıdır. 2 haftalık oynamalar olabilir. Daha fazla gecikmelerde gebelik testi(-) ise uygulanmalıdır.

  Doğumu takiben emzirmeyen kadınlarda 4. Haftada, emziren kadınlarda 6. Haftadan sonra ve düşük yapanlara ise ilk 7 gün içinde uygulanabilir.

  2)Östrojen + progestin içerenler:

  Etki mekanizması:

  Yalnız progestin içerenlere göre yumurtlamayı daha fazla baskılar. Servikal mukusu (rahim ağzındaki salgı) kalınlaştırarak sperm geçişini engeller ve rahim duvarını inceltir.

  Yöntemin etkinliği düzenli kullanımına bağlıdır. Doğru kullanıldığında %100e yakın etkilidir.

  Olumlu yönleri:

  • Koruyuculuğu yüksek olup kullanımı kolaydır.
  • Adet ağrılarını azaltır, adetleri düzenli hale getirir
  • Demir ek***liğinden kaynaklanan kansızlığı azaltır.
  • Yumurtalık ve rahim kanseri riskini azaltır
  • Yumurtalık kistleri ve iyi huylu meme kistlerini azaltır.
  • Bırakıldığında doğurganlık geri döner.


  Olumsuz yönleri:

  Özellikle ilk 3 ay içinde baş ağrısı, bulantı, yorgunluk hissi, lekelenme tarzında kanama ve memelerde duyarlılık olur.
  Enjeksiyon için sağlık kuruluşuna başvurulması gerekir.
  Enjeksiyonları zamanında yapılabilmesi için sağlık personeline ve yeterli stoğa gereksinim vardır.

  Kullanılmaması gereken durumlar:

  • Gebelik ve gebelik şüphesi
  • Aktif karaciğer hastalığı
  • Meme kanseri ve şüphesi
  • Koroner kalp hastalığı
  • Migren tipi başağrısı
  • Nedeni bilinmeyen vajinal kanama
  • 35 yaş üstü sigara içen kadınlar


  Uyarılar:

  • Göğüs ağrısı ve nefes darlığı
  • Şiddetli baş ağrısı ve görme bulanıklığı
  • Bacaklarda şiddetli ağrı gibi şikayetlerden birinin olması
  • Bir sonraki enjeksiyon tarihinden önceki 7 gün içinde adet görmeme veya lekelenme olamaması durumunda
  • tıbbi kontrol için sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.


  Kullanım kuralları:

  Kullanıcıya kan basıncı ölçümü ve meme muayenesini de içeren fiziki muayene yapılmalıdır.

  İlk enjeksiyon mümkünse adetin ilk 7günü içinde yapılmalıdır.ancak gebelik olmadığından emin olunduğunda adetin herhangi bir günü yapılabilir.

  Enjeksiyonlar 30 gün aralıklarla kas içine yapılmalıdır. 3 günlük oynamalar olabilir.

  Emzirmeyen kadınlar için doğumdan sonraki 4. Haftadan itibaren, emziren kadınlar için 6. Aydan sonra uygulanabilir. Düzenli sağlık kontrolleri yapılmalıdır

 4. #4
  - Çevrimdışı
  Tecrübeli Üye sibel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2005
  Nerden
  Samsun
  Mesaj
  333
  Rep Gücü
  79

  Doğum kontrol deri altı çubukları

  NORPLANT UYGULAMASI

  Hormon içeren küçük kapsüllerin cilt altına yerleştirilmesidir. Cilt altına yerleştirilen 6 adet kapsülden her gün belirli miktarda hormon salgılanmakta ve yumurtlama engellenmektedir.

  Yerleştirilmesi ve çıkartılması küçük bir cerrahi operasyonla olmaktadır.

  Etkinliği %100'e yakındır ve 5 yıl süreyle koruyucudur.

  Kullanım sırasında sıklıkla adet düzensizlikleri yapmaktadır ve pek tercih edilen bir yöntem değildir.

  Geçtiğimiz yıl bulunan ve İmplanon adı verilen cilt altı implant yöntemi, norplanta göre bazı avantajlar taşımakla (kapsül sayısının daha az olması, yerleştirilmesinin ve çıkarılmasının daha kolay olması) birlikte halen yaygın kullanım alanı bulmamıştır.

Benzer Konular

 1. Öfke nasıl kontrol edilir? Sakinleşme Yöntemleri
  yellow_hot Tarafından Ruh Sağlığı (Psikoloji) Foruma
  Yorum: 5
  Son mesaj: 21-09-2017, 07:48 PM
 2. En etkili doğum kontrol
  dogangunes Tarafından Gebelik Hamilelik Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 27-01-2010, 02:34 PM
 3. Doğum Kontrol Hapı
  serseriozi Tarafından Öykü ve Hikayeler Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 02-09-2007, 05:27 PM
 4. doğum kontrol yöntemleri
  dogangunes Tarafından Gebelik Hamilelik Foruma
  Yorum: 15
  Son mesaj: 30-05-2007, 07:27 AM
Yukarı Çık