Yeni teknikbebek isteyenlere kapı açıyor.
BBC - LONDRA - Genç ve kanser hastası kadınların bebek sahibi olmalarına yardımcı olabilecek bir teknik geliştirildi. İngiltere, Edinburgh Üniversitesi'nden araştırmacılar, laboratuvarda insan yumurtası geliştirmeyi başardı. Kanser teşhisi konan genç kadınlar, kemoterapi tedavisi nedeniyle doğurganlığını kaybedebiliyor. Yeni yöntemdeyse olgunlaşmamış yumurtalar depolanıp dölleniyor ve rahme yerleştiriliyor.

Doğurganlığı koruyor
Yöntem, kemoterapi gören kadınların doğurganlığını korumanın yanında, hücre araştırmasında kullanılacak yumurta sayısının da artırılmasına imkân tanıyor.
Bu teknik öncesinde doktorlar, kanser tedavisi gören kadınların yumurtalıklarından bir kesit alıp hayatlarının sonraki evrelerinde tekrar yerine naklediyordu. Bu yöntemin, alınan yumurtalıklarda kanserli hücre olma ihtimali dolayısıyla, yeniden yerleştirme evresinde, tedavi gören kişide tekrar kanser oluşturma riski vardı. Yeni teknikteyse doku nakline gerek kalmadığından böyle bir risk yok.
Araştırmayı yöneten ekibin başındaki Dr. Evelyn Telfer, yöntemden biyolojik saatlerini dondurmak isteyen kadınların da yararlanabileceğini, ancak tekniğin uygulanabilmesi için öncelikle yapılması gereken başka araştırmalar olduğunu belirtiyor.
kaynak