Gösterilen sonuçlar: 1 ile 4 Toplam: 4

Eski Mısırlılar'da Gebelik Testi

Kadın Sağlığı (jinekoloji) Kategorisi Gebelik Hamilelik Forumunda Eski Mısırlılar'da Gebelik Testi Konusununun içerigi kısaca ->> Eski Mısırlılar'da Gebelik Testi Mısır’da 1898 yılında Sir Flinder Petrie adlı bilim adamının ortaya çıkarttığı Kahoun Papirüsü ile 1862 yılında ...

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Aktif Uye
  Üyelik tarihi
  Oct 2007
  Nerden
  denizliden
  Mesaj
  515
  Rep Gücü
  182

  Eski Mısırlılar'da Gebelik Testi

  Eski Mısırlılar'da Gebelik Testi
  Mısır’da 1898 yılında Sir Flinder Petrie adlı bilim adamının ortaya çıkarttığı Kahoun Papirüsü ile 1862 yılında bulunan Smith Papirüsü ve 1873 yılında bulunan Ebers Papirüsü’nde gebelik, idrar hastalıkları, varisler ve gebelik testleriyle ilgili bilgiler yer alıyor. Müzelerde sergilenen papirüslerde yer alan bilgilere göre, hamile şüphesi olan bir kadın her gün sabah idrarıyla biri buğday, diğeri arpa dolu iki torbayı sularmış. Hamilelik şüphesi olmayan bir başka kadın da yine ayrı ayrı buğday ve arpa torbalarını idrarıyla sularmış. Hamilelik şüphesi olan kadının idrarla suladığı buğday ve arpa dolu torbalar, diğer kadının suladığı torbalardan daha önce çimlenirse, hamile olduğu anlaşılırmış. İki kadının suladığı buğday ve arpalar aynı anda çimlenirse hamilelik olmadığı ortaya çıkarmış. Hamile olan kadınların sabah idrarlarında aşırı miktarda hormon bulunduğu için, buğday ve arpa torbaları diğer normal idrarlarla sulananlardan çok daha önce yeşerirmiş. Günümüzde meyve ve sebzenin daha erken sürede yetiştirilmesi için hormon kullanılması da aynı yöntemin bir benzeridir.
  alıntı

 2. #2
  - Çevrimdışı
  Aktif Uye
  Üyelik tarihi
  Oct 2007
  Nerden
  denizliden
  Mesaj
  515
  Rep Gücü
  182

  Bebeğin Cinsiyeti

  Eski Mısırlılar'da Bebeğin Cinsiyeti

  Mısırlıların kullandığı yöntemde, doğacak bebeğin cinsiyeti de önceden tesbit edilebiliyordu. Hamile kadının idrarıyla sulanan tohumlardan, buğday taneleri daha önce filizlenirse bebeğin erkek, arpa taneleri daha önce filizlenirse bebeğin kız olacağı anlaşılıyordu.

  Prof. Julias Manger, 1933 yılında laboratuvarda kutuların içerisinde kurutma kağıtları üzerine yerleştirdiği buğday ve arpa tanelerini, idrarla sulayıp, Mısırlıların kullandığı gebelik ve cinsiyet belirleme yönteminin doğruluğunu ispat etmiştir. Günümüzde kullanılan gebelik testleri de, kadının idrarındaki hormon sayısının yoğunluğuna göre sonuç verir ve aynı esaslara göre uygulanır.

  Prof. Dr. Hulusi Köker de, Mısırlıların kullandığı gebelik testi yönteminin bilimsel olarak doğrulandığını ve hatta bebeğin cinsiyetinin de aynı yöntemle belirlenebildiğini onaylıyor.
  alıntı

 3. #3
  - Çevrimdışı
  Aktif Uye
  Üyelik tarihi
  Oct 2007
  Nerden
  denizliden
  Mesaj
  515
  Rep Gücü
  182

  Eski Mısırlılar'da Doğum Kontrolü

  Eski Mısırlılar'da Doğum Kontrolü

  Mısırlılar, kadında kısırlığın tespiti için rahim ağzına (uteris) akşam yatarken sarmısak veya soğan yerleştirmişler. Sabah kadın uyandığında genzinde sarmısak veya soğan kokusu duyarsa tüplerinin açık olduğu ve gebe kalmasına bir engelin olmadığı anlaşılırmış. Koku duyulmazsa kadının tüplerinin kapalı olduğu, bu nedenle hamile kalamayacağı bilinirmiş. Ayrıca kadının rahminin içerisine paslanmayan metallerden olan altın veya gümüş yüzük konularak gebelik önlenirmiş. Arap kervancılar da bu yöntemi öğrenip, uzun çöl seyahatlerinde dişi develerin gebe kalmalarını önlemek için rahimlerinin içerisine temizlenmiş çakıl taşı doldururlarmış.

 4. #4
  - Çevrimdışı
  Tecrübeli Üye Go[rk]eM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2007
  Nerden
  Ankara
  Mesaj
  479
  Rep Gücü
  98

  Cevap: Eski Mısırlılar'da Gebelik Testi

  İnsan oğlunun bilim ve teknoloji konusundakı gelişimi herzaman beni etkilemiştir. İnsanlar içerisinde bulundugu dönemin avantajlarını kullanması ve bunu giderek geliştirebildiği müddetce sorunları minumuma indirmeyi başarıyorlar.
  O zamanlar böyle bir buluş olarak adlandırmak istiyorum gerçekdende büyük başarı. Ellerinize sağlık

Benzer Konular

 1. Tekrarlayan Gebelik Kayıplarında Kan Testi ‘Rehber’ midir?
  bilge1 Tarafından Tüp bebek ( Mikroenjeksiyon ) Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 28-03-2012, 03:56 PM
 2. Okul Müdürü Gebelik Testi Emri Verebilir mi....???
  bursali68 Tarafından Serbest Kürsü Foruma
  Yorum: 6
  Son mesaj: 28-04-2011, 10:36 PM
 3. Gebelik Belirtileri
  guzin_abla Tarafından Gebelik Hamilelik Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 28-02-2008, 03:45 PM
 4. Gebelik ve guatr
  sibel Tarafından Gebelik Hamilelik Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 16-10-2006, 07:42 PM
 5. Dıs gebelik
  sibel Tarafından Gebelik Hamilelik Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 16-10-2006, 07:00 PM
Yukarı Çık