Gösterilen sonuçlar: 1 ile 4 Toplam: 4

Feng Shui Nedir?

Sağlık ve Hastalıklar Kategorisi Alternatif Tıp Forumunda Feng Shui Nedir? Konusununun içerigi kısaca ->> Feng Shui 3500 yıl önce ortaya çıkan Feng Shui (Fung Şuway) olarak okunur, çevreyi insana, huzur, mutluluk, refah ve sağlık ...

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Tecrübeli Üye sibel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2005
  Nerden
  Samsun
  Mesaj
  333
  Rep Gücü
  79

  Feng Shui Nedir?

  Feng Shui

  3500 yıl önce ortaya çıkan Feng Shui (Fung Şuway) olarak okunur, çevreyi insana, huzur, mutluluk, refah ve sağlık getirecek şekilde düzenleme sanatıdır. Birçok bilimadamları tüm evrenin bir titreşime sahip olduğunu ve bir enerji gücü ile birbirine bağlı olduğunu kabul eder. Feng Shui, bu yaşamsal enerjiye Chi adını verir. Feng Shui'yi uygulayabilmek için öncelikle Çinlilerin Chi adını verdikleri kozmik yaşam enerjisinin ne olduğunu ve çevremizde nasıl hareket ettiğini anlamak gerekir. Feng Shui'deki düzenlemelerin amacı, ortamda denge, uyum ve doğru Chi akışını sağlamaktır.

  Chi dört farklı pusula yönünden dört farklı yaşamsal enerjiyi taşır.
  Sheng Chi - doğu yönünün bilge enerjisi ·
  Yang Chi - güneyin güçlendirici enerjisi
  T'sang Chi - kuzeyin besleyici enerjisi
  Sha Chi - batının yıkıcı enerjisi.

  Atmosfer yaşamsal enerji hatlarıyla doludur. Bu enerjilerden bazıları olumlu pozitif, bazıları da zararlı negatiftir. Pozitif enerji olan Sheng Chi çok büyük şans, bolluk ve mutluluk getirir. Bulunulan mekana bu enerjiyi çektiğinizde şans ortaya çıkar. Negatif enerji ise Sha Chi'yi yaratır ki eğer eşyalar kayboluyor, sık sık hastalanılıyorsa, Sha Chi tarafından çevrelidiği düşünülür.

  Feng Shui'nin Amacı
  Chi her yerde mevcuttur. Hayatın tadını çıkarmak, başarılı ve zengin olmak, iyi bir aile ve aşk yaşamı için Sheng Chi'yi (pozitif enerjiyi) harekete geçirmek ve Sha Chi'den (negatif enerjiyi) uzak gerekir. Feng Shui çalışmasının amacı da budur.
  Sokak kapınızı açtığınızda Chi içeri girer. Evinize canlılık ve yaşam getirir, her geçtiği yerden, artık enerjileri toplar. Eğer eviniz mezarlık, kasap gibi kötü manzaralara shipse acı enerjiyi çeker. Eğer eviniz güzel bir manzaraya karşıysa, doğal olarak Chi'de evinize güzelliği getirir.

  Feng Shui'nin temel prensiplerinden biri de Tao'cu düşünceye dayanır. Tao'cu düşünceye göre yaşamın tümü birbiriyle bağlantılıdır ve bu bağlantı geleneksel Yin ve Yang sembolü ile temsil edilir. Yin ve Yang yaşamı şekillendiren ve dengeleyen iki kozmik güçtür. Yin, negatif enerjiyi ve karanlık alanları, Yang pozitif enerji ve aydınlığı sembolize eder. Tao'cular her bir bölümün içine de karşıtı alandan bir nokta koymuşlardır. Yin Yang sembolünde, siyahın içinde beyaz, beyazın içinde siyah nokta vardır. Zıt renkli noktalar, her şeyin kendi içinde zıddını da barındırdığının sembolüdür. Bu ikiz kavramda karşıtlık değil, tamamlayıcılık vardır. Çünkü her birinin var olabilmesi için diğerine ihtiyaç vardır..

  Yin ve Yang arasında sağlanan denge ile aslında evrenin bütünlüğü simgelenir. Feng Shui'yi uygularken mutlaka mekanın Yin - Yang analizinin yapılması gerekir. Odanın boyutunu, yerleşimini, güneşli ve loş bölgelerini, nem ve kuruluğunu, parlak ve solgun renkleri ile, katı ve sıvı maddeler gibi konulara dikkat ederek uyuma bakılır. Fazlaca Yin enerjiye sahip mekanlar bolluğu getirmeye yetecek kadar yaşam enerjisi taşımadığından iyi değildir. Fazlaca Yang enerjiye sahip olan mekanlar da, enerji fazlası nedeniyle zarar verici olabilirler.

  Feng Shui'nin Özellikleri
  Feng Shui'nin aynı zamanda ateş, toprak, metal, su ve ağaç'la da ilintilidir. Çinliler, insanlar da dahil olmak üzere evrendeki herşeyin, bu beş elementten birine ait olduğuna ve birbirlerini etkileme biçimine göre yaşamlarını yönlendirdiğine inanırlar. Elementlerden her biri, Chi'nin ayrı bir yolla ifadesidir. Feng Shui uygulamaları, elementlerin ilişkilerine de büyük önem veriyor. Herhangi bir mekandaki objelerin ve yönlerin ait olduğu elementler, birbirine zarar vermemelidir. Feng Shui esasları çerçevesinde herhangi bir değişiklik yapmadan önce mutlaka elementlerin birbirleri ile yaratıcı ve yıpratıcı döngüdeki ilişkileri analiz edilmelidir.

  * Elementler kendi aralarında iki tarz ilişki içindedirler. ·
  * Elementlerin yaratıcı döngüsü: Ateş toprağı yaratır, toprak metali içerir, metal suyu tutar, su ağacı besler, ağaç ateşi besler.
  * Elementlerin yıpratıcı döngüsü: Ateş metali eritir, metal ağacı keser, ağaç toprağı tüketir, toprak suyu emer, su ateşi söndürür.

  Pa Kua (Ba Gua) sekizgeni (haritası), Feng Shui'nin en önemli sembollerinden biridir ve başlangıç noktası I Ching'dir. Ba Gua kelime anlamı olarak I Ching'i oluşturan sekiz temel ifadeyi tanımlar. Trigram adı verilen ve üç çizgiden oluşan her ifade; sağlık, servet, aşk, iş gibi "yaşam hazinelerini" simgeler. Ba Gua, Feng Shui'de kullanılan temel araçlardan biridir. Bu sekizgen sembolün işlevi, bir mekanda hangi alanın iyileştirilmeye ihtiyacı olduğunu belirlemeye yardımcı olmasıdır..

  Bir ortamdaki Chi'yi iyileştirmek, kalıcılığını sağlamak, dengelemek ve fazlalaştırmak için yüzyıllardır kullanılan ve işlerliğini kanıtlamış bazı araçlar da vardır. Ba Gua haritasındaki bilgiler ışığında bu araçlar da kullanılabilir. Bunlar kişinin severek kullanacağı araçlar olmalıdır. Çevremize her baktığımızda hoşunuza giden şeylerle çevrili olmanız, bu sembollerin etkisini arttırır.

  Chi akışını düzenleyen sekiz araç şunlardır:
  * Işık: Her çeşit ışıklandırma malzemeleri ve aynalar.
  * Ses: Çanlar, ziller, su, müzik...
  * Renkler:Kuvvetli, parlak renkler.
  * Yaşam:Çiçekler, bitkiler, balıklar, evcil hayvanlar.
  * Hareket: Rüzgar çanları, havada salınan hareket eden objeler.
  * Durağanlık: Heykeller, kayalar, taşlar...
  * Mekanik aletler: Her türlü elektronik alet.
  * Düz hatlar: Bambudan yapılmış flütler, kılıçlar...

  Bu araçlarla Chi'yi çekmek mümkündür. Örneğin; odalara yerleştirilen ışık, olumsuzluğu giderebilir. Aynalar, Feng Shui'de değişik amaçlarla sık kullanılan, ışık araçlarıdan biridir, önemli olan tek nokta aynanın kişileri kesik göstermemesi gereiğidir. Evinizin duvarlarında uygun renkleri kullanarak, salonunuzu güzel çiçeklerle süsleyerek, akvaryum koyarak veya evcil hayvan besleyerek Chi enerjisini en iyi şekilde kendinize çekebilirsiniz.

 2. #2
  - Çevrimdışı
  Aktif Üye orkuorkun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2007
  Nerden
  BULGARISTAN, ROMANYA, UKRAYNA, ISTANBUL, JAKARTA
  Yaş
  48
  Mesaj
  1.942
  Blog Mesajları
  3
  Rep Gücü
  37781

  Cevap: Feng Shui Nedir?

  kesinlikle faydali bir bilgi, neden bazi dukanlar bosken bazi dukanlar doludur. daha iyi olduklari halde ,

  neden bazi insanlar daha cekicidir. ya tesadufen yada bilerek feng shui enerji akimlarini kullanirlar,

  belli bir dukan feng shui ye gore kurulursa daha cok insan ordan alisveris yapar.uzakdogu bu ise onem verir.renklerden gorunmeyen kuvvetlerden faydalanirlar.
  satislarindan belli


  3500 yil once bulunmus seyler yalan olamaz ,dogaya uyum sanati


  aynaya bakin gozlerinizi cekin su kelimeyi soyleyin FENG SHUi
  ayni bir cinli oldunuz
  yok yok gercek bir ahenk sanati. ben bunu uyguluyorum mumkun oldugunca gercekten de faydali. ister inanin ister inanmayin.

 3. #3
  - Çevrimdışı
  Tecrübeli Üye anarshe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2008
  Mesaj
  260
  Rep Gücü
  141

  Cevap: Feng Shui Nedir?

  zamaninda bununla ilgili ogrenmek adina bir cok kitabini okumustum...ayrica uygulamalarimda cok oldu ve gercek de buna inaniyorum ..ruhumu dinlendiriyor..tek denemedigim ask 'di bununda olmamasi normal iste..:) saka bir yana her kosesin bi renginin ve sayisinin olmasi guzel ozellikle aynalari seviyorum...bildiklerimi buraya yazmak isterim ama sayfalar surebilir denenmeli bence bilmeyenler icin..farkli ve heycanli bi ugrasim ayrica yapilanlarin karsiligini almak zevklendiriyor insani...guzel ve faydali bir bilgi...

 4. #4
  - Çevrimdışı
  Siteden Atıldı
  Üyelik tarihi
  Aug 2008
  Mesaj
  3
  Rep Gücü
  0

  Money Dollar Cevap: Feng Shui Nedir?

  bence çinliler biraaaz abartıyor ( saçmalıyor )


  NOT: yazi renginizle oynamayiniz kural hatasi isliyorsunuz

Benzer Konular

 1. Feng Shui
  Runaw@y Tarafından Genel Kültür Foruma
  Yorum: 5
  Son mesaj: 04-02-2011, 12:22 PM
 2. Misyonerlik Nedir? Amacı nedir? Tehdit midir?
  dogangunes Tarafından Dini Sohbet Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 24-02-2010, 05:54 PM
 3. Fizik Tedavi Nedir? Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Uzmanlığı Nedir?
  İnci Tarafından Sağlık Sorularınız Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 22-11-2009, 03:04 AM
 4. DiJRAN Nedir.?Anlamı Nedir.?
  dijran Tarafından Serbest Kürsü Foruma
  Yorum: 3
  Son mesaj: 11-08-2008, 07:05 PM
 5. Chopper nedir - Cruiser nedir?
  SGOR Tarafından Motorsiklet Forum Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 20-02-2008, 11:52 PM
Yukarı Çık