Gösterilen sonuçlar: 1 ile 6 Toplam: 6
 1. #1
  Tecrübeli Üye sibel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2005
  Nerden
  Samsun
  Mesaj
  333
  Rep Gücü
  79

  Bitkilerle Tedavi (puf noktalari)

  Adale ağrısı
  nane yağı ile mesaj yapılır.

  Adet ağrılarını önleyici

  1
  atkuyruğu (yaz sürgünü) 25 gram
  beşparmakotu (kök) 25 gram
  kediotu (kök) 25 gram
  civanperçemi (bitki) 25 gram
  1-1.5 çk karışım alınır, kaynatılmış 1 çf suda 10-15 dakika demlenir, süzülür
  günde 2 kez yemek aralarında içilir birer çf içilir.


  2
  propolis
  genç kızların menstrüasyon başlama dönemindeki sancılanma çok veya az gelme şikayetlerinin ortadan kalkmasına yardım eder. menopoz döneminde kadınlara ateş basması, baş ağrısı, ani terlemeler, solunum darlığı gibi şikayetlerinin sona ermesine de yardımcı olmaktadır. tentürü bala karıştırılarak ağızdan alınabilir.


  Adet düzenleyici

  beşparmakotu (kök) 25 gram
  çobançantası (bitki) 25 gram
  civanperçemi (bitki) 25 gram
  saplı meşe (ağaç kabuğu) 25 gram
  1 yk karışım 1 çf suda 8-10 dakika kaynatılır, süzülür
  her gün 1-2 çf içilir


  Adet kanaması (az)

  ısısı giderek arttırılan ayak banyoları uyarıcıdır ve adet kanamalarını güçlendirir. ayak banyosu yapılabilecek bir kaba, 30-35 derece sıcaklıkta bir miktar su konur ve banyoya başlanır. 5 dakika sonra, banyo suyuna yavaş yavaş daha sıcak su eklenerek, 5-10 dakika içinde su ısısı 40-45 dereceye kadar çıkarılır. banyo sonunda ayaklar kurulanır ve sıcak tutulur. ayak banyosuna, adet döneminden 7-8 gün önce başlanmalı ve kanama başlayana kadar sürdürülmelidir.

  Adet kanaması (çok)

  1-genelde kramp çözücü etki içeren magnezyum içerikli besinlere ağırlık verilmelidir. bu mineral, sebze ve meyvede bolca bulunur. hatta, adet döneminden birkaç gün öncesinden başlanarak, magnezyum tabletleri de kullanılabilir.

  2-gül veya çam kokusu rahatlatıcı olabilir. içine bu bitkilerden birinin esansından birkaç damla karıştırılmış su dolu bir çanak yatak odasında bulundurulmalıdır.

  3-kanama süresince, çay, kahve ve sigaraya ara vermek gerekir. çünkü, kafein, tein ve nikotin, damarların daralmasına yol açarak, bedenin rahatlamasını zorlaştırır.

  4-kramp eşliğindeki güçlü kanamalara karşı, kramp çözücü civanperçemi, kan durdurucu atkuyruğu veya çobançantası bitkilerinin çayı mutlaka denenmelidir. günde 2-3 bardak çay, adet döneminin 2-3 gün öncesinden başlanarak, yemeklerden önce, tatlandırılmadan içilir

  Adet söktürücü

  çöplemecik kökü
  kanaryaotu
  kara ardıç yaprağı
  maydanoz meyvesi
  pelinotu
  safran
  sedefotu

  Ağır işte çalışanlar ve sporcular

  süzme bal
  ağır spor yapmaları ve ağır işte çalışmaları nedeni kilo kaybedenler, gün boyunca eşit aralıklarla 10-20 ç.k. bal yemelidir. ölçü yapılan spora, işe ve vücut yapısına göre değişmektedir. voleybol gibi, ara verilerek oynanan oyunlarda oyunculara bal veya ballı su verildiğinde oyuncuların oyuna daha canlı devam ettikleri yapılan birçok deneme sonucu saptanmıştır. not: bal yenildikten en çok 20 dak. sonra kana karışır.

  Ağız ağrısı

  ayva
  böğürtlen yaprağı
  gül çiçeği
  hatmi yaprağı
  karadut meyvesi
  limon suyu

  Ağız boğaz iltihabı

  bir bardak suya bir yemek kaşığı keten tohumu kaynatılır. ılık gargara yapılır. arpa çayı içilir.

  Ağız kokusu

  1-bal, zeytinyağı ve propolis eşit oranda karıştırılarak hazırlanır.
  yatmadan önce dişetleri iyice masajlanır

  2-mersin (yaprağı) 3 gram 3 gram yaprak 200 ml suda 5 dakika kaynatılır, süzülür. 3-4 kez ağız bu sıvı ile çalkalanır.

 2. #2
  Tecrübeli Üye sibel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2005
  Nerden
  Samsun
  Mesaj
  333
  Rep Gücü
  79

  Cevap: Bitkilerle Tedavi (puf noktalari)

  Ağız yaraları

  sirke ve susam yağı karışımı ile gargara yapılabilir. birer çorba kaşığı böğürtlen yaprağı, hünnap, mercimek ve sinirli yapraktan oluşan karışımı kaynatıp, ılıkken gargara yapabilirsiniz. kuru üzüm, anason ve balı aynı ölçüde karıştırıp, yaraların üzerine sürebilirsiniz. bol kekik çiğneyin.

  Ağıziçi iltihabı

  1-süzme veya şekerlenmiş bal
  günde birçok kere 1 ç.k. bal (veya şekerlenmiş bal) ağızda eritilerek yenir.
  not: koyulaşmış, özellikle şekerlenmiş balın mikrop öldürme, iltihap temizleme gücü yüksektir.
  2-propolis tentür 50 mı
  bir kaç damla tentürü ılık suya damlatılıp gargara yapılır.

  Ağrı kesici

  banotu yaprağı
  güzelavratotu yaprağı
  haşhaş başı
  kenevirotu
  köpeküzümü
  nane yaprağı
  papatya çiçeği
  tatula yaprağı
  yabanyasemini

  Akciğer rahatsızlıkları

  ısırgan tohumu, karabiber, mürsafi, bal ve hardal eşit miktarda karıştırılır ve sabah akşam birer çorba kaşığı yenir.

  Akrep yılan sokması

  sokulan yer steril bir jiletle kanatılıp, emilir. sirke ile yıkanır. sarımsak lapası bağlanır.

  Alerji

  1- (saman nezlesi, bahar nezlesi) , bronşit, süzme veya petekli bal
  saman nezlesi genellikle çiçek tozlarına karşı alerji veya dıştan gelen etkiye karşı gösterilen (yüksek duyarlık) dirençtir. amerikalı hekimler hastalığı balla tedavi etmeyi denemiş, oldukça büyük başarılar sağlamışlardır. yalnız hastalığın tedavisi için tüm kış boyu hastanın bulunduğu yöreye ilişik veya içinde alerjisi olduğu bitkilerin çiçek tozları bulunan bal yemesi veya içinde çiçek tozu depolanmış petek çiğnemesi gerekmektedir. balın içinde bulunan, saman nezlesine neden olan çiçek tozlarına karşı hasta bu yol ile bağdaşıklık kazanmış olmaktadır. tedaviye birkaç yıl devam edilir.


  2- 100gr. ısırgan otu + 100gr. kırkkilit otu karışımını çay gibi demleyip, günde 3 çay bardağı içmek ve bu tedaviye en az 20 gün devam etmek gerekir. şahtere otu çay gibi demlenip, sabah akşam 1 su bardağı içilebilir. birer çorba kaşığı acı yonga ve ravend çini, demlenip sabah akşam birer bardak içilir. kaşınan bölgeye oğulotunu haşlayıp ezerek koyarsanız kaşıntı geçer.


  3- histamin maddesini, ısırgan otu çayının da zararsız hale getirebildiği söylenebilir. günde 2-3 bardak ısırgan otu çayı, öğün aralarında, tatlandırılmadan içilmelidir.


  4- yeterli miktarda c vitamini alınması çok önemlidir. alerjik belirtilere yol açan başlıca suçlu, organizmanın salgıladığı histamin maddesidir. ama c vitamini, gereğinden fazla salgılanan bu maddeyi zararsız asitlere dönüştürebilir. c vitamini, maydanoz, dolmalık biber, portakal, kivi, greyfurt, limon ve domatesten alınabilir.

  Alkolden sonra mahmurluk

  bal çok içki içenlerin, içkinin mahmurluğundan kurtulmaları için balla yapılmış birçok reçete vardır. balın kandaki alkolü çok büyük bir süratle azalttığı ileri sürülmekte ise de, bu tezi doğrulayan herhangi bir araştırma sonucu bulamadım. çok içki içtikleri için kendilerini iyi hissetmeyenlere, baş ağrısından yakınanlara yarım bardak limon veya portakal .suyuna eş ölçüde bal karıştırarak içmeleri önerilmektedir. kandaki alkol süratle azalmasa bile, kendilerini daha iyi hissedeceklerdir.

  Altını ıslatmak

  çocuğa tavşan eti yedirilir. 50şer gr, pelit, günlük ve bal karıştırılır. günde 1 yarım kaşığı yedirilir.

 3. #3
  Tecrübeli Üye sibel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2005
  Nerden
  Samsun
  Mesaj
  333
  Rep Gücü
  79

  Cevap: Bitkilerle Tedavi (puf noktalari)

  Apandisit
  oluşumunu engellemede en etkili şey, böğürtlen çayıdır.

  Arı sokması
  arpa unu, sirke ile karıştırılıp hamur yapılır. arının soktuğu yere sarılır.

  Arpacık

  1- 1 çay bardağı sıcak suya bir tutam papatya konur ve bir müddet sonra süzülerek bununla göze masaj yapılır. bu tedavi 2 saatte bir, 5-10 dakika tekrarlanır.
  2
  asma yaprağı
  ceviz yaprağı
  meyan kökü
  mürver çiçeği
  papatya çiçeği
  peygamberçiçeği
  sinirliot yaprağı
  3- ıslak kompreslerin veya yıkamaların bakterileri yaygınlaştırabileceği düşünülerek, kuru-sıcak kompresler uygulanmalıdır.
  4- iltihaplı nodul kesinlikle sıkılmamalı ve ovuşturulmamalıdır. rahatsızlık süresince gözü fazla yormamak, yoğun ışıktan kaçınmak gerekir. iltihap hali 2-3 günden uzun sürecek olursa doktora görünmek gerekebilir.
  5- latince adı echinacea angustifolia olan bitkinin özsuyu veya tentürü, özellikle iltihaplı hastalıklara karşı bağışıklık sistemini güçlendirmede kullanılmalıdır.
  6- propolis merhemi kullanılır

  Astım

  1- 1 lt. suya 1 tutam mersin yaprağı veya ısırgan konur ve 10 dk. kaynatılıp demlenir ve süzülür. günde 8-10 çay bardağı, şekersiz olarak içilir. 1 lt.sıcak suya 5 yemek kaşığı ısırgan otu konur, 5 dk. sonra süzüp günde 8-10 bardak şekersiz içilir.
  2- aniden başlayan bir astım nöbetinde, iskemlede elden geldiğince dik oturup, diyaframın(en önemli solunum organlarından) işini kolaylaştırmak için, karnı biraz öne çıkarmak gerekir. kollar gevşekçe aşağı sarkıtılır. ayrıca, soluk verirken akciğer hava keseciklerinin çökmemesi için, ıslık çalarmış gibi, dudakların sivriltilmesi gerekir. sigara içilmemeli, içilen ortamda bulunulmamalıdır. göğse uygulanan hardal yakısı yatıştırır ve inatçı balgamları çözer.
  3- öksürükotu çayı astıma karşı kullanılabilir. günde 2-3 bardak çay, biraz bal ile tatlandırılarak veya tatlandırılmadan içilir. ayrıca, öksürükotu-sinirli ot-kekik karışımı çayı da denenmelidir

  Ateş düşürücü

  1
  bir avuç arpa, bir litre suda kabukları ayrılıncaya kadar kaynatılır. limon sıkılır, tatlandırılır. yudum yudum içilir.
  2
  centiyane kökü
  eğir kökü
  enginar yaprağı
  iğde çiçeği
  kokar ağaç kabuğu
  ökaliptus yaprağı
  papatya çiçeği
  pelinotu
  peygamber çiçeği
  söğüt kabuğu
  zeytin yaprağı

 4. #4
  Tecrübeli Üye sibel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2005
  Nerden
  Samsun
  Mesaj
  333
  Rep Gücü
  79

  Cevap: Bitkilerle Tedavi (puf noktalari)

  Bel ağrısı

  1- 2 kaşık keten, 1 kaşık hardal tohumu kaynatılır. lapa yapılır ılık olarak sarılır.
  2- bal, bel ağrıları için havanda dövülen kuyruk yağı ile karıştırılıp sürülürse 3 gün içinde ağrı gittikçe azalır ve sonunda yok olur

  Prostat

  1- 100g. eğir kökü, 5lt suda, 2.5lt kalıncaya dek kaynatılır. günde 3 öğün, yemeklerden yarım saat önce, 1 çay bardağı içilir. aynı miktarda kereviz tohumu da aynı şekilde hazırlanarak günde 3 öğün, yemeklerden 15dk. önce, 1 çay bardağı içilir.
  2- propolis ileri yaşlarda görülen "özellikle başlangıç durumundaki" prostat şikayetlerinde fitil olarak kullanılır, ağızdan da alınabilir. kısa sürede etkisi görüldüğü, %90 şikayetlerin sona erdiği saptanmıştır.


  Hazımsızlık

  1- anason-rezene-frenk kimyonu eşit karişimi: 1-2 tatli kaşigi dolusu tohum havanda hafifçe ezildikten sonra, 1 bardak kaynar suyla haşlanir, 8-10 dakika demlendikten sonra süzülür. öglen ve/veya akşam yemeklerinden sonra, tatlandirilmadan içilir. eger temeklerden 1 saat kadar önce içilecek olursa, hem iştahi arttirir, hem de sindirimi uyarir.
  2- centiyane kökü: ince kiyilmiş bir çay kaşigi dolusu kök, 1 bardak su içinde 3-4 dakika kaynatildiktan sonra 5 dakika demlendirilir ve süzülür. yemeklerden yarim saat kadar önce, tatlandirilmadan içilir. ayni miktar çay yemeklerden sonra da içildiginde sindirim tam anlamiyla gerçekleşir.
  3- civanperçemi: ince kiyilmiş 1 tatli kaşigi dolusu bitki, 1 bardak kaynar suyla haşlanir, 8-10 dakika demlendikten sonra süzülür. yemeklerden sonra, tatlandirilmadan içilir.
  4- egir kökü: ince kiyilmiş 1 çay kaşigi dolusu kök, 1 bardak kaynar suyla haşlanir, 15 dakika demlendikten sonra süzülür. öglen ve akşam yemeklerinden yarim saat kadar önce, tatlandirilmadan içilir. çok uzun süreli kullanilmamalidir. hamileler kullanmaz.
  5- egir kökü-bal: kök ögütülerek toz haline getirilir. 1 kahve kaşigi kök, 1 yemek kaşigi bal oraninda kariştirilir. yemeklerden sonra 1 tatli kaşigi alinir.
  6- lavanta çiçegi: 1 tatli kaşigi dolusu çiçek, 1 bardak kaynar suyla haşlanir, 8-10 dakika demlendikten sonra süzülür. yemeklerden sonra, tatlandirilmadan içilir.
  7- nane-papatya eşit karişimi: 1 tatli kaşigi ince kiyilmiş karişim, 1 bardak kaynar suyla haşlanir, 8-10 dakika demlendikten sonra süzülür. yemeklerden sonra, tatlandirilmadan içilir. içine meyan kökü konsantresi kariştirildiginda daha da etkili olur.
  8- yemeklerden sonra birer fincan kekik veya tarçin çayi içmelidir

  Varis

  1- (bacaklarda)
  civanperçemi (bitki) 50 gram
  15 gram bitki 500 ml kaynar suda 10 dakika demlenir, süzülür
  günde 2 çf içilir.
  2- asma yaprağı
  civanperçemi
  atkestanesi kabuğu
  fındık yaprağı
  karamuk kökü
  3- papatya yağı ile yağlanır. sargı bezi ile aşağından yukarıya doğru sarılır. sarımsak kürü yapılır.

 5. #5
  Üyecik
  Üyelik tarihi
  Apr 2007
  Mesaj
  2
  Rep Gücü
  11

  Cevap: Bitkilerle Tedavi (puf noktalari)

  gercekten bitkisel çözümlerin faydası gözlemlenebiliyor ama bilinçli yapılması kaydıyla..

 6. #6
  Üyecik
  Üyelik tarihi
  May 2008
  Mesaj
  5
  Rep Gücü
  14

  Cevap: Bitkilerle Tedavi (puf noktalari)

  Merhaba

  Bende size kanserle ilgili bitkisel bir ürün önermek istiyorum.Çok iyileşen olmuş.
  Tian Xian Turkey - Kansere bitkisel terapi bitkisel olması çok etkileyici.

  reklam link vermeniz forum kurallarina gore yasaktir
  Konu orkuorkun tarafından (09-06-2008 Saat 11:29 AM ) değiştirilmiştir.

Benzer Konular

 1. Menopozda bitkilerle tedavi
  ZAAX Tarafından Kadın Sağlığı (jinekoloji) Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 27-03-2010, 10:16 PM
 2. Tiroit hastalığında bitkilerle tedavi
  ZAAX Tarafından Alternatif Tıp Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 21-03-2010, 01:14 PM
 3. Bitkilerle modern tedavi
  ZAAX Tarafından Alternatif Tıp Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 17-11-2009, 01:07 AM
 4. RESİMLİ Bitkilerle Tedavi Metodlari Kitabı- Kaçırmayın
  eleman41 Tarafından Alternatif Tıp Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 03-03-2009, 02:50 PM
 5. Php Nuke Puf noktalari
  YukseLL Tarafından php nuke Foruma
  Yorum: 14
  Son mesaj: 15-01-2007, 07:44 PM
Yukarı Çık