Şeytanın pisliği deniyor.O zaman bunun ne olduğunuda düşünmek gerekir kanaat ve inancındayım.İşte Pisliktir deyip geçemeyiz düşünmek zorundayız manevi bir mefhumun ATIĞIDIR PİSLİK.Şeytan ne verir ? VESVESEYİ verir,Tereddütü verir.Pekiyi vesvese ve tereddütüdün atığı nedir? ÖFKEDİR.
Diğer taraftan İnsan suresi 21ayette :Aliyehum siyabu sindusun hudrun ve istebreku ve hullu esevira min fıddatın sekahüm Rabbehum Şaraben tahura .
Üzerlerinde yeşil ipekten ince kalın elbiseler vardır;gümüşten bilezikler takınmışlardır.Rableri onlara tertemiz bir içki içirir.
Ama bakara suresi 219 ayette" Sana Şarap ve kumar hakkında soru sorarlar" derken Şarap kelimesi yerine HAMR kelimesi kullanılmıştır neden? Hamr Tahammür eden yani mayalanandır.Ayet hamr yerine Şarab kelimesini kullanmıyor.İster damıtılmış istersede damıtılmamış olsunlar bütün içkiler mayalanma sonucunda elde edilirler.
Keza İPEK? Resulün karşısına İPEK GÖMLEKLE ÇIKILMAZ.Halbuki Cennette Yeşil ipekten libas giydiriliyor neden?Öyle emredilmiştir diyemeyiz dediğimiz anda Düşünmekten kaçarız.Halbuki Kuran bize DÜŞÜNMEMİZİ hatta DERİN DERİN DÜŞÜNMEMİZİ BUYURUYOR.
Diğer taraftan Bakara suresi 2 ayet İşte sana Kitap derken acaba hangi kitaptan bahsediyor. Yaşamınızın kendiside bir kitaptır.Ve o yaşamınızın kitabında kuşku ve çelişki olmaz.Ama O kitabı yazıya dökecek olursanız KELİMELER YETMEZ .Üstelik yaşamımızda dahi kendimizden kaçtığımız müddetçe müteşabihiyet vardır.
Bütün mesele şudur kanaat ve inancımca:Aklı kül Şeytandır. Ve Ademiyetin yani Sınırsız sevginin oluştuğu bir insanda Akıl ve sınırsız sevgi zıt mefhumlardır.Çünkü sınırsız sevgide İHTİRASTA vardır. Bu sefer iki zıt mefhum birbirini SIFIRLAR. Yani Akıl İhtirasa karşı Vesveseyi üretir. Onun için gerçek yaşam kitabında ÇOK İSTENİLEN BİR ŞEY OLMAZ denir.İstediğiniz kadar çalışın gayret edin Vesvese ortaya çıkar ve sizi o sahada basiretsizliğe uğratır. BİTERSİNİZ.Yaşamın kendisi bir KUMAR olur artık.Ancak bu her insan için geçerlimidir? HAYIR.Bu durum Bakara suresi 155 ayette belirtilen Korku açlık,mallardan ve semerelerden AZALMA ile imtihana tabi bibaht olanlar için geçerlidir.
Ve bu insanlar her ne kadar öfkelerini dışarıya çıkarıp etrafa zarar vermeselerde İçte ÖFKELİDİRLER.Mayalanan şarapta içlerindedir daima.İşte Kuran Bu öfkeyi yapma SAKİN ol diyor.Bitir o halini gel temiz şarap ol ,Bırak kozanın içinde sıkılmayı gel Kelebek ol at artık o tereddüdü yaşamını kumara dönüştürme bak sen hazırsın diyorda bir yandanda Şeytana süre verilmiş.Bu sürede bir ÖMÜR maalesef.
İşte onun içindirki Batıni şeyhler mükeyyifata düşkündürler RAHATLAYIP İÇLERİNDEKİ O TEREDDÜD VESVESE ,SEBEBSİZ KORKULARIN OLUŞTURDUĞU ŞEYTAN PİSLİĞİNİ(ÖFKE VE TEHEVVÜRÜ) KISMENDE OLSA TEMİZLEYEBİLMEK İÇİNDİR.Kimisi çevresinden çekinir Kuruya takılır. Yanında Enfiye kutusu vardır kokain gibi onu çeker ve hapşırırarak rahatlar karibim.İnsan sarrafıdırlar kendi cinsinden gördüklerinde onada ikram ederler HADİ ÇEK BAHAM:)) Diye.Bektaşi babaları ise neredeyse Ceketlerinin iç cebinde SULUSUNDAN Taşırlar.E onlarda çekinmede yoktur. Ve açık açık derler. İÇTİKÇE AYILIYORUM.
Pekiyi böyle bir insan olmak tavsiyemidir?HAYIR.BİZLERİ TAKLİT ETMEYİN. Allah size Şeytanı vermemiş ,Boşu boşuna onuda lanetlemeyin lütfen.Çünkü Aklı kül olan Şeytan sizlerde AZAZİL dir.Sizlere melektir ve daima aklınız size hizmet yani secde eder.Asilik yapmaz,Sizi sebebsiz korkulara vesveselere tereddütlere sürüklemez.O yüzden İmtihanınız yoktur. Ayık olun daha çok çalışın dahada çok kazanın kimsede gözümüz yoktur.Sizin imtihanınız budur.Bizlere ise düşen bu Rezil yaşamı herşeye rağmen sevebilmek,köpek nefsimizin bize sunduğu dökmelik sunulardan bir hin şarabın dörtte birini dökmelik sunu olarak kabul eylemek(Tevratta Levililer 23 bahiste geçer) .:))ki Oda bizleri çeyrek insan yapar.Acıdır bunlar tıpkı şarap gibi tatlı değildir.Baki selamlar.
Halimizi hal eyledik
Yolumuzu yol eyledik
Her çiçekten bal eyledik
Arıya saydılar bizi