1. Sayfa, Toplam 2 12 SonSon
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 10 Toplam: 17
 1. #1
  Eski Üye Nil@y - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2006
  Mesaj
  2.070
  Rep Gücü
  330

  AKUPUNKTUR VE SİGARA BIRAKMA Tedavisi

  Akupunktur ile sigara nasıl bırakılabilir?

  Yapmanız gereken tek şey sigarayı bırakmaya karar vermektir. Bu, insanın yaşamında alabileceği en önemli kararlardan biridir. Bu kararı verdikten sonra, akupunktur, size sigarayı bırakmanızda büyük kolaylık sağlayacaktır.

  İnsanlarda serotonin ve endorfin adı verilen iki madde vardır. Bunlar beyinde bulunur ve rahatlık, hoşluk, keyif ve huzur gibi duygular ile ilgilidirler. Normalde insanlarda kahkaha atınca, mutlu bir haber alınca ya da çikolata veya güzel bir tatlı yiyince, bir yeriniz acıyınca serotonin ve endorfin düzeyi yükselir. Ancak sigara içenlerde serotonin - endorfin salgılama işini sigara üstlendiğinden vücut otonomisini kaybetmiştir. Hani keyiflenince de, dertlenince de sigara içilir ya, işte, açıklaması budur.

  Sigarayı bırakanlarda ilk hafta beyin serotonin salgılama işini gerçekleştiremediğinden vücut oldukça zor anlar yaşar. Beyin ancak 72 saat sonra eski görevini yapmaya başlar.
  Bu 72 saatlik süre içinde, hastanın yoksunluk belirtileri önlenirse, sigarayı bırakması çok kolaylaşır. Akupunktur ile tedavi, kişinin sigara içmemekten dolayı oluşabilecek şikayetleri ortadan kaldırır. Böylece sigara içmemeye karar vermiş olan kişi, bunu hiç zorlanmadan başarır; çünkü, akupunktur tedavisi beyni yeniden sigaraya gerek duymadan serotonin ve endorfin salgılaması için uyarır ve bundan sonra da beyin eski otonomisini kazanır.


  Akupunktur ile kaç seansta sigara bırakılabilir?

  Sigara bırakmak için 2-3 gün aralıklarla 3 seans yeterli olmaktadır.Tedavi süresince tek bir sigara dahi içilmemesi ve nikotin preparatları (bant,sakız…gibi) kullanılmaması gerekir. Aksi halde başladığımız noktaya geri döneriz. Bağımlılık derecesi çok yüksek olanlar bu uygulamadan çekinirler ve azaltarak bırakmak istediklerini söylerler,fakat bu tedavi yardımıyla bağımlılıktan kurtulmak çok zorlayıcı olmayacaktır ve azaltarak bırakmak pek mümkün değildir.


  Sigarayı bırakmak isteyen kişi neler yapmalıdır?

  Öncelikle kesin karar verdiğinden emin olmalıdır.Çoğu zaman bir gün belirlemek ve buna hazırlanmak yararlı olmaktadır. Tedaviye gelmeden önce en az 12 saat sigara içmemiş olarak gelmesini özellikle tercih ediyoruz. Çünkü 12 saat nikotin alamamış bir vücut bazı reaksiyonlar gösterir ve muayene sırasında bu reaksiyonlar kulak dedeksiyonunda patolojik noktalar olarak sinyal verir, tedavi buna göre yapılır. Oysa 1-2 saat önce sigara içmiş bir insanda nikotin ek***liği bulgularını tespit edemeyiz.


  Tedavide sadece Akupunktur mu uygulanıyor?

  Hayır. Akupunktur, Lazer, Nöralterapi, SOE Oksijen Tedavisi, Manyetik alan regülasyonu ve nikotin detoksu uygulanmaktadır.


  Akupunktur tedavisi ile sigarayı bırakmada başarı oranı nedir?
  %90 - 95 gibi yüksek bir başarı oranı vardır.


  Sigara neden zararlı?

  Tütün kullanımı yaklaşık 200 yıl öncesine kadar gidiyor. İlk zamanlarda tütünün sağlığa iyi geldiği düşünülüyordu. Sigaranın zararları 1950’li yıllara kadar çok fazla bilinmiyordu. Ancak, daha sonraki yıllarda yapılan araştırmalar, sigaranın insan sağlığına gerçekten zararlı olduğunu ortaya çıkardı. Sigara dumanında sağlık açısından zararlı yüzlerce (bu sayı abartılmamıştır) madde bulunmaktadır. Örnek vermek gerekirse, bunların en çok bilinenlerinden birkaç tanesi ; amonyak, terebentin, kadmiyum, insektisitler, naftalin, aseton, arsenik, formal, hidrojen siyanür, radon, polenyum, deterjanlar...
  Bunların bir çoğu kanserojendir. Ayrıca tütün ve sigaranın sarıldığı kağıdın yanmasından dolayı açığa çıkan maddeler ve katran da yine konserojen maddeler arasındadır.
  Kalıp - Damar sağlığı açısından özellikle tehlikeli olan maddeler ise nikotin ve karbonmonoksittir. Nikotin kalp artışlarını hızlandırır, tansiyonu yükseltir, kan pıhtılaşmasını arttırır. Yani kalbin yükünü ve oksijen ihtiyacını arttırır. Bütün yanma olaylarında açığa çıkan zehirli bir gaz olan karbonmonoksit ise, kandaki oksijen ile birleşerek kanda bulunan oksijen miktarını düşürür. Sonuç olarak nikotin nedeniyle oksijene gereksinimi artmış olan kalp, kanda yeterli oksijeni bulamaz ve işi çok daha zorlaşır.

  Sigara kullanımı ile doğrudan ilişkisi olduğu kanıtlanmış hastalıkları şöyle sıralıyalım: Ağız kanserleri, sindirim sistemi kanserleri, solunum sistemi kanserleri, akciğer hastalıkları, kalp ve damar hastalıkları, ülser, mesane kanseri.

  Dünya Sağlık Örgütü’ne göre dünyada 1 milyar 100 milyon insan sigara içiyor. Erkekleri %47si, kadınların %12’si sigara tiryakisi. Ayrıca, son yıllarda sigara içen kadınların sayısında nispeten daha fazla bir artış olduğu gözlemlenmektedir. Bu da dünyaya yeni gelecek nesillerin sağlığını direkt olarak etkileyecektir. Son rakamlara göre, dünyada yılda 3 milyon kişi sigaraya bağlı hastalıklar nedeniyle ölmektedir.
  Şimdi hemen yeri gelmişken önemli bir konuya değinmek gerekiyor. Örneğin; akciğer kanserinin sigaraya bağlı olarak meydana geldiği heryerde söyleniyor. Fakat siz daha geçen ay akciğer kanserinden ölen bir tanıdığınızın hiç sigara içmediğini biliyorsunuz ve uzmanların biraz fazla abarttığını düşünüyorsunuz. Bunun açıklaması şöyle: Akciğer kanserinin 4 türü vardır; hatta bunların da alt grupları vardır. Bunların içinde sigara kullanımı ile doğrudan ilgili olanlar (%60) zaten en sık görülen kanser türleridir. Sigara ile ilgisi olmayan ise, çok daha az oranda görülen bir kanser türüdür.

  İngiltere’de yapılan bir araştırmaya göre günde 20 sigara’dan fazla içenlerin %40’ı, daha emeklilik yaşına gelmeden ölmektedir. Oysa sigara içmeyenlerde bu oran %15’dir.

  Bir de pasif içici kavramı var. Sigarayı içen kişi, eğer filtreli sigara içiyorsa, bu filtre bir miktar zararlı maddenin geçişini engelleyebilir. Halbuki sigaranın ucundan havaya karışan duman hiçbir süzgeçten geçmediği için daha tehlikelidir. Yani uzun süre bu dumana maruz kalan ve pasif içici denilen kişiler de tehlike altındadır. Ayrıca unutmamak gerekir ki, sigarayı içen kişi de havaya yayılan bu dumanı yine solumaktadır. Sigara içilen evlerdeki küçük çocuklarımız bronşit ve zatürre gibi solunum yolu hastalıklarına daha sık yakalanırlar. Pasif içici olduklarından akciğer kanseri açısından risk grubundadırlar ve ileride sigara içmeye daha çok eğimli olurlar.
  Özellikle gelişmiş ülkelerde kamuoyuna yansıyan bu sonuçlar ve alınan tedbirler sonucunda sigara kullanımı %50 ye varan oranlarda azaltılmıştır. ABD, İngiltere, Kanada bu konuda başarılı ülkeler arasındadır.

  Öte yandan, aynı zamanda sigara üreticisi olan bu ülkeler, gelişmekte olan ülkelerde edindikleri pazarlarını büyütme çabası içindedirler.


  Sigarayı bırakan bir insanın vücudunda ne gibi olumlu gelişmeler olur?

  1-) 20 dk sonra tansiyon ve nabız normale döner.
  2-) 8 saat sonra vücut kendini yenilemeye başlar. Kan oksijeni normal düzeye çıkar.
  3-) 24 saat sonra kalp krizi riski azalmaya başlar. 1 yıl sonra yarıya düşer.
  4-) 48 saat sonra duyu organları iyi çalışmaya başlar. Tat ve koku duyusu düzelir. Cilt kendini yeniler.
  5-) 72 saat sonra Akciğer kapasitesi artar, solunum rahatlar.
  6-) 2 hafta sonra efor kapasitesi artar (Yürüme, merdiven çıkma…).
  7-) 1-9 ay içinde akciğer hücreleri yenilenir. Akciğer hastalıkları (zatürre gibi) riski azaltır. Öksürük, nefes darlığı düzelir.
  8-) 5 yıl sonra ağız, boğaz, yemek borusu kanserleri riski %50 azalır.
  9-) Pankreas, mesane, rahim kanseri riski azalır.
  10-) Sindirim sistemi ülseri riski azalır.
  11-) Sigara gebelikten önce ya da gebeliğin ilk 3 ayında bırakılırsa erken doğum riski ve düşük doğum kilolu bebek doğurma riski, içmeyenlerdeki düzeye iner.
  12-) Koroner kalp hastalığı riski sigaranın bırakılmasından 15 yıl sonra sigara içmeyenlerin düzeyine iner.
  13-) Aynı evde yaşayan küçük cocuklar ve bebeklerin, solunum yolu hastalıklarına yakalanma riski azalır.

  Sigara içen bir kişiyi bırakmaya iten nedenler nelerdir?

  * Sigaraya bağlı bir hastalığın ortaya çıkması.
  * Fiyatın pahalı gelmesi.
  * Sigaranın zararları hakkındaki yayınlar.
  * Çevresi tarafından bırakmaya yönelik teşvik, kınama.
  * Kapalı yerlerde sigara içiminin yasaklanması.

  Gelişmiş ülkelerde sigaranın zararları hakkındaki yazılar, sigaranın fiyatı, kınama ve yasaklamalar etkili olmaktadır; ancak, bizim insanımızı bir hastalığın ortaya çıkması daha çok etkilemektedir. Örneğin, kalp krizi geçirmiş veya by-pass ameliyatı olmuş hastaların sigarayı bırakma oranları yüksektir ve başarılıdır.

  Sigarayı bırakma yolları nelerdir?

  * Akupunktur,
  * Grup Terapisi,
  * Hipnoz,
  * Kişisel çaba ile bırakma,
  * Farmokolojik tedavi.


  Sigarayı bırakmak isteyenlerin yaşadıkları tipik kaygı ve sorunlar nelerdir?

  Sigarayı azaltmak mı, tamamen bırakmak mı? Yoksunluk belirtilerinin daha uzun sürmesine neden olur. Çoğunlukla başarısızlıkla sonuçlanır. Sigara miktarı yine arttırılır.

  Ara ara sigara içmek: Vücuda tekrar nikotin etkisini hatırlatır. Zamanla düzenli olarak içmeye dönüşür. Halbuki sigara içilmemesine alışmak daha kolaydır.

  Çevre baskısı: Sigarayı bırakanların çoğu çevresi tarafından adeta tekrar içmeye zorlanır. Bu, sigara içenlerin bir kişiyi daha kaybetmelerinden kaynaklanan ilginç bir p***olojik durumdur. Ancak kısa bir zaman içinde arkadaşlarınız da sigara içmediğinizi kabullenip sizi rahat bırakacaklardır.

  Katran ve nikotin düzeyi düşük (light) sigara içmek: Bu durumda genellikle günlük sigara adedi arttırılarak eski nikotin düzeyi tutturulmaya çalışılır. Zaten “tehlikesiz sigara” yoktur.

  Sorumluluğu başkasına yıkmak: Çoğu kişi sevdiği birisi onu desteklemezse sigarayy bırakmaktan kaçar. Hatta deneyip de başarısız olursa başkasını suçlar. Oysa sigarayı bırakmak öncelikle kişisel bir sorundur, mutlaka kendinize güvenmeyi başarmalısınız.

  Şişmanlama korkusu: Gerçekte sigarayı bırakanların sadece 1/3’ü kilo alır ve bu fark gerçekte 3-4 kg. kadardır. Bundan daha fazla alınan kilolar kendine güvensizlikten kaynaklanan, sigarayı elde ve ağızda tutmak alışkanlığının yerini alan, abur cubur atıştırma alışkanlığıdır. Oysa, gerçekte sigarayı bırakmaktan dolayı ilk günlerde açılan iştah, kısa bir süre sonra normale döner.

  Yoksunluk belirtileri: Şiddetli nikotin arayışı, gerginlik, kızgınlık, huzursuzluk, sinirlilik, uyku kalitesinin bozulması, iştah artışı ve benzeri belirtiler olabilir. Bu belirtiler geçicidir ve vücudun kendini onardığını gösterir. Örneğin, öksürük ve balgam artışı, solunum yollarındaki titrek tüylerin zehirli maddeleri atmak için görevlerini yerine getirmeye başlamasından kaynaklanır. Yoksunluk belirtileri sigara bırakanların 2/3’ünde görülür. Belirtiler, ilk 72 saat içinde şiddetlidir. 7-10 gün içinde azalarak ortadan kalkar.
  Konu Nil@y tarafından (04-02-2007 Saat 07:22 AM ) değiştirilmiştir.

 2. #2
  Acemi Üye n3yd1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2006
  Nerden
  Ç.kale
  Mesaj
  101
  Rep Gücü
  28
  nilayy walla arı gibi calısıon helal olsun...

 3. #3
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Nov 2005
  Nerden
  Uzay:))
  Burç:
  Kova
  Cinsiyet
  Erkek
  Yaş
  42
  Mesaj
  11.462
  Blog Mesajları
  33
  Rep Gücü
  93742
  Alıntı n3yd1´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  nilayy walla arı gibi calısıon helal olsun...
  Eeee Diger Forum Modlarımıza ornek olsun. Ayrıca Ta Amerikaya gonderdik oralarda birseyler ogrenıp bize ogretsin diye:Orgasmo:

  Ha bide aramızda Yukarıdaki Akupunktur ile sigara bırakma yazısını kendide uygulasa iyi olur:Orgasmo: :Orgasmo:

 4. #4
  Acemi Üye n3yd1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2006
  Nerden
  Ç.kale
  Mesaj
  101
  Rep Gücü
  28
  Alıntı YukseLL´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  Eeee Diger Forum Modlarımıza ornek olsun. Ayrıca Ta Amerikaya gonderdik oralarda birseyler ogrenıp bize ogretsin diye:Orgasmo:

  Ha bide aramızda Yukarıdaki Akupunktur ile sigara bırakma yazısını kendide uygulasa iyi olur:Orgasmo: :Orgasmo:
  ee tabi kendi uygulayacak diger arkadaslara örnek teskil edecek.....

 5. #5
  Eski Üye Nil@y - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2006
  Mesaj
  2.070
  Rep Gücü
  330
  Alıntı YukseLL´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  Eeee Diger Forum Modlarımıza ornek olsun. Ayrıca Ta Amerikaya gonderdik oralarda birseyler ogrenıp bize ogretsin diye:Orgasmo:

  Ha bide aramızda Yukarıdaki Akupunktur ile sigara bırakma yazısını kendide uygulasa iyi olur:Orgasmo: :Orgasmo:
  Buyukler basi cekermis.Bana sigara birakma yazisini uygulamami oneren kendi uyguladiktan sonra bana tavsiye etse daha etkili olur.Haksizmiyim ama?:Orgasmo: :Orgasmo: :Orgasmo: :Orgasmo: :Orgasmo:

 6. #6
  Acemi Üye n3yd1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2006
  Nerden
  Ç.kale
  Mesaj
  101
  Rep Gücü
  28
  hahahahahahaha :Orgasmo: yok yok bu sigarayı icat edenin isi kötü öteki tarafda :Orgasmo:

 7. #7
  Eski Üye Nil@y - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2006
  Mesaj
  2.070
  Rep Gücü
  330
  Alıntı n3yd1´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  nilayy walla arı gibi calısıon helal olsun...
  Tesekkurler arkadasim bilgi paylastikca cogaliyor......haaaaaaaaaa o konuyu bilginiz olsun diye yazdim yukseli destekleyin diye deyilllllllllll.....:Orgasmo: :Orgasmo: :Orgasmo:

 8. #8
  Acemi Üye n3yd1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2006
  Nerden
  Ç.kale
  Mesaj
  101
  Rep Gücü
  28
  Alıntı nilayyy´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  Tesekkurler arkadasim bilgi paylastikca cogaliyor......haaaaaaaaaa o konuyu bilginiz olsun diye yazdim yukseli destekleyin diye deyilllllllllll.....:Orgasmo: :Orgasmo: :Orgasmo:
  ben kimseyi desteklemiyorum öle anlasılmıssa kusuruma bakmayın ben isterim ki herkes sigarayı bıraksın icmesin ayrıca bizi bilgilendirdigin icin tesektürler..emege saygı..

 9. #9
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Nov 2005
  Nerden
  Uzay:))
  Burç:
  Kova
  Cinsiyet
  Erkek
  Yaş
  42
  Mesaj
  11.462
  Blog Mesajları
  33
  Rep Gücü
  93742
  Sen simdi bırak Akupunkturu ben oyle biryerlerime igneler batırttıramam:Entusiasmado: Amerikadan gelirken Sigarayı bıraktıran ilactan getir .Teknolojinin besiginde yasıyorsun mutlaka vardır orda oyle birseyler

 10. #10
  Acemi Üye n3yd1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2006
  Nerden
  Ç.kale
  Mesaj
  101
  Rep Gücü
  28
  Alıntı n3yd1´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  hahahahahahaha :Orgasmo: yok yok bu sigarayı icat edenin isi kötü öteki tarafda :Orgasmo:
  bu söyledigimde bana dogru gibi gelio :Orgasmo: :Orgasmo: :Orgasmo: :Orgasmo:

1. Sayfa, Toplam 2 12 SonSon

Benzer Konular

 1. Akupunktur Nedİr?
  Nil@y Tarafından Alternatif Tıp Foruma
  Yorum: 5
  Son mesaj: 25-08-2009, 06:58 PM
 2. SİGARANIN ZARARLARI VE SİGARAYI BIRAKMA YÖNTEMLERİ
  pandura Tarafından Sağlık Bilgileri Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 20-12-2008, 01:16 PM
 3. SİGARA REKLAMCILIĞI
  Runaw@y Tarafından Sağlık Bilgileri Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 14-10-2007, 03:23 PM
 4. SİGARA!!!
  pandura Tarafından Sağlık Bilgileri Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 01-10-2007, 02:11 PM
 5. Beni yanliz birakma
  ..ElaNur.. Tarafından islam (Müslümanlık) Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 13-01-2007, 03:15 PM
Yukarı Çık