Gösterilen sonuçlar: 1 ile 3 Toplam: 3
 1. #1
  Kıdemli Üye serseriozi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2007
  Mesaj
  588
  Rep Gücü
  131

  Meğer karanfili ne az tanıyormuşuz

  Mersingiller familyasındandır. Anayurdu Endonezya’daki, adı yerli dilinde baharat anl***** gelen Moluk takımadaları. Ama, günümüzde daha çok Afrika kıtasının doğusundaki Zengibar ile Hint Okyanusundaki diğer adalarda yetiştirilmekte, iklimi uygun olmadığından ülkemizde yetişmeyen karanfil ağacı, 10-20 m’ye kadar boylanabilen ve kışın yapraklarını dökmeyen duyarlı bir bitkidir. Derimsi dokulu, parlak ve iri yaprakları dallarda karşılıklı çiftler halinde dizilmiş olup üzerlerinde salgı bezi benekleri bulunur.

  Asitli toprak ister
  Çan biçimindeki pembe renkli çiçeklerinin tomurcukları kurutulduğunda kırmızımsı kahverengine döner. Hoş kokulu olan bu tomurcuklara kısaca ‘karanfil’ adı verilir. Kısmen gölgeli, soğuk ve rüzgâra karşı korunmalı yerleri seven karanfil ağacı, suyu iyi akıntılı ve asitli toprakları yeğler. Tohumuyla ya da gövde çelikleriyle çoğaltılır.

  Karanfil tomurcuklarında ogenol (ojenol) adı verilen hidrokarbon, şahsilik asit ve karyofıllin içeren bir uçucu yağ (esans) bulunur. Karanfılyağı da denilen bu esans, diş hekimliğinde sıkça yararlanılan antiseptik ve ağrı kesici ilaçların yapımında kullanılır. Karanfil tomurcukları ise, bazı reçel, yemek, turşu ve baharatlı şarapların yapımında çeşni olarak kullanılmaktadır.

  Karanfil tomurcuklarının ve karanfilyağının sağlığa yararlı etkileri ve bunlardan yararlanma yöntemleri şöyle özetlenebilir:

  1. Karanfil tomurcukları uyarıcıdır. Özellikle sindirim sistemi üzerinde uyarıcı etki yapar.
  2. Gaz söktürücüdür.
  3. Mide bulantısını bastırır. Kusmaları önler.

  Bu etkilerinden yararlanılmak üzere piyasada satılan karanfil tomurcuklarından bir tutam (7-8 tane) alınıp 1 bardak kaynar suya atılır. 10 dakika demlendirilerek hazırlanan infüzyon ılık olarak içilir.

  1. Karanfil tomurcukları nefesin kötü kokusunu yok eder. Bunun için tomurcuklar ağızda çiğnenip sert bakiye tükürükle atılır ya da yukarda tarifi verilen infüzyonla gargara yapılır.

  2. Karanfil tomurcuğu ağrı kesici ve hafif uyuşturucudur. Bu etkilerinden yararlanılarak diş ağrısını kesmekte kullanılır. Bir adet karanfil tohumu ağıza alınır. Ağrıyan çürük dişin yakınına getirilir ve bir süre orada tutulur ya da gene piyasada satılan karanfilyağı biraz pamuğun üzerine damlatılır ve pamuk ağrıyan dişe bastırılır.

  3. Karanfılyağı romatizma ve nevralji ağrılarının hafifletilmesinde yararlı olur. Bunun için karanfilyağı ağrılı yerlere dıştan ovuşturularak uygulanır.

 2. #2
  blueice
  Misafir..

  Cevap: Meğer karanfili ne az tanıyormuşuz

  eskilere her zaman kulak vermek lazımmış arkadaşlar ninelerimiz hep söylemezmi bunları

 3. #3
  Kıdemli Üye serseriozi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2007
  Mesaj
  588
  Rep Gücü
  131

  Cevap: Meğer karanfili ne az tanıyormuşuz

  ben aslında bilmiyordum ama duyunca şaşırdım vede sizlerle paylaşmak istedim

Benzer Konular

 1. Neymişiz meğer :))
  Venhar Tarafından Sohbet ve Dedikodu Foruma
  Yorum: 4
  Son mesaj: 14-11-2011, 08:37 PM
 2. Meğer!!!
  YukseLL Tarafından Özgün Makaleler Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 30-03-2010, 05:31 PM
 3. Domuz gribi meğer kampanyaymış
  simqe Tarafından Sağlık Bilgileri Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 04-02-2010, 04:14 PM
 4. Meğer Baba Olmak
  shgiptare Tarafından Edebiyat Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 10-06-2009, 02:58 PM
 5. Aşk bitmiş meğer
  blueice Tarafından Şiir Foruma
  Yorum: 9
  Son mesaj: 03-01-2009, 02:46 PM
Yukarı Çık